Utanç Davası Karara Bağlandı

Kamuoyunda utanç davası olarak bilinen ve 11 yıldır devam eden 'N.Ç. davası' karara bağlandı. Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve N.Ç'nin yaşının küçük olması nedeniyle mahkemenin 'gizlilik' kararı aldığı duruşmaya, sadece avukatlar katıldı. Yaklaşık 3 saat süren davada mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, bir kişi hakkında düşme, 26 sanık hakkında ise 7 ile 9 yıl arasında değişen cezalar verdi.

Mahkeme çıkışında gazetecilere açıklama yapan N.Ç.'nin avukatlarından Erdal Kuzu, 11 yıldır devam eden N.Ç. davasının nihayet sonuçlandığını belirterek, mahkemenin alt 414 birinci maddeden 26 sanık hakkında 7 ile 9 yıl arasında değişen cezalar verdiğini, bir kişi hakkında da düşme kararı verdiğini söyledi.

Kararın, müvekkili açısından sevindirici olduğunu aktaran Kuzu, "Kendisi açısından da artık mağduriyet konusu haline gelen bu yargılamanın bitmesinden eminim seviniyordur. Ama bir yandan da hala küçük yaştaki bir çocukta rızanın var olduğu kabul edilerek, bunun üzerinden hüküm verilmesi üzücüdür. Mahkeme kararını verdi. Nispeten daha olumlu bir karar verdiğini düşünüyoruz. Geriye kalan sanıklar hakkında da 5 yıl ile 9 yıl arasında artırma yoluna gidilerek değişen kararlar verildi. Bazıları hakkında da düzeltme yoluna gidilerek ceza verildi." açıklamasında bulundu.

N.Ç.'nin diğer avukatı Şeyma Ürper Gökçe ise duruşmanın bitmesi için büyük çaba gösterdiklerini ifade ederek şunları söyledi: "Ancak tarihi bir dava olması sebebiyle de emsal teşkil edecek bir karar beklediğimizi heyete özellikle belirttik. Çünkü verilecek olan bu karar Türkiye'deki 18 yaş altı bütün çocukların korunması için emsal teşkil edecekti. Ancak burada verilen karar açıkçası ne bizi, ne kamuoyu vicdanını tatmin edecek bir karar değildir. Sadece Yargıtay'ın bozma kararına ilişkin olarak bir artırımda bulunulmuştur. Açıkçası müvekkilin artık manevi anlamda daha fazla ırgalanmaması ve daha fazla üzülmemesi açısından davanın bitmesi sadece sevindirici tek yönüdür. Bu anlamda takdiri kamuoyuna bırakıyoruz. Tarihi bir dava oluşu sebebiyle de verilen kararın açıkçası herkesin vicdanı bunu sorgulayacaktır. Kararı verende sanıklarda ve tüm diğer ilgili herkesin vicdanını sorgulayacağı bir davadır."

2002 yılında 13 yaşında olan N.Ç'nin, iki kadın tarafından para karşılığı erkeklere pazarlandığı gerekçesiyle aralarında devlet memurlarının da bulunduğu 26 kişi ve küçük kızı pazarladıkları öne sürülen 2 kadın hakkında dava açılmıştı. Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 sanığa alt sınırdan 5 yıl ceza vermiş ve iyi hal indirimiyle sanıklar 3 yıl 2 ay ile 4 yıl 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. Ancak Yargıtay'ın kısmi bozma kararı üzerine davanın görülmesine yeniden başlanmıştı.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y