Yurtiçi Kargo´da İşçi Direnişi

Fotoğraflar: Ankara direnişinden
Yurtiçi Kargo’da işçi direnişi

Yurtiçi Kargo Konya, Ankara ve İstanbul’da Nakliyat-İş’e üye oldukları gerekçesiyle 50’yi aşkın işçi işten çıkarıldı. Nakliyat-İş üyeleri birçok kentte işten çıkarmalara ve sendikal hakların önündeki engellerin kaldırılması için eylem yaptı. İstanbul Kadıköy’de ve Esenyurt’ta işten çıkarılan işçilerse direnişe başladı

Yurtiçi Kargo’nun İstanbul Kadıköy’de işten çıkardığı işçiler işyeri önünde direnişte.
 
Nakliyat-İş, Yurtiçi Kargo’nun İstanbul Kadıköy, Esenyurt, Ankara ve Konya’da Nakliyat-İş üyelerini işten çıkarmasının ardından birçok kentte eylem yaptı. İstanbul-Kadıköy Şube’de 18 Ocak’ta “iş daralması” bahanesiyle işten atılan işçilerse direnişe başladı.

Nakliyat-İş, bugün, işten atmaların son bulması ve sendikal hakların önündeki engellerin kaldırılması için birçok yerde eylemler düzenledi. İlk olarak İstanbul’daki Yurtiçi Kargo Genel Müdürlüğü’nün önünde bir araya gelen Nakliyat-İş üyeleri pankartlarını açarak sloganlarla yürüyüşe geçti. Arıkan Holding önüne yürüyen eylemciler burada bir basın açıklaması yaptı. DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun yaptığı açıklamanın ardından işçiler otobüslere binerek Esenyurt’taki Haramidere Aktarma Merkezi’ne gitti.
 
Haramidere ve Kadıköy’de direniş başladı

Haramidere’deki Yurtiçi Kargo Aktarma Merkezi’nde 2’si Nakliyat-İş üyesi 7 işçi işten çıkarılmıştı. Ali Rıza Küçükosmanoğlu burada yaptığı açıklamada, ağır çalışma koşullarının yaşandığı Yurt İçi Kargo’da sendikalı olan işçilerin işten atıldığını ifade etti. İşten atılanlar geri alınana ve sendikal hakların önündeki engeller kaldırılana kadar mücadeleyi yükselteceklerini ifade eden Küçükosmanoğlu’nun ardından işten çıkarılan işçilerden Savaş Karabulut söz aldı. Karabulut sözlerine Ankara’da polis saldırısına uğrayarak gözaltına alınan Dev Sağlık-İş üyelerini selamlayarak başladı. Yaşadıkları ağır çalışma koşullarından da bahseden Karabulut “işten atılsak da sendikalaşma mücadelemiz devam edecek” dedi. Açıklamanın ardından Esenyurt’ta işten çıkarılan işçiler işyeri önünde direnişe geçti. Esenyurt’taki eyleme Halkevleri üyeleri ile BDSP üyeleri destek verdi.

Haramidere’deki eylemin ardından otobüslerle Kadıköy’e gidildi ve Kadıköy’de işyeri önünde direnişe geçen işçilerle birlikte basın açıklaması yapıldı.

‘Ağır çalışma koşullarına karşı sendikalı olduk’

Yurtiçi Kargo’da işten çıkarılan işçilerden Savaş Karabulut Sendika.Org’a konuştu. Dört yıldır Yurtiçi kargo Haramidere aktarma merkezinin taşeron firmasında çalışan Savaş, iş saatlerinin yüksek, maaşlarının düşük, çalışma koşularının ağırlaştırıldığı bir ortamda insanca yaşam için Nakliyat İş Sendikası’na üye olduğunu söyledi. Sendikalı olmak isteyen işçilerin yürüttüğü çalışmalar ve sendikacıların bildiri dağıtmak için işyerine gelmesi üzerine taşeron firma şeflerle bu konu üzerine bir toplantı gerçekleştirdi. Karabulut ve bazı işçiler, bu toplantı sonrası şeflere cep telefonu hediye edildiğini ve uyarıldığını belirtti. Aynı zamanda her yıl imzalatılan “8 saatten fazla çalışabilirim” beyanını işçilere bu sene de imzalatmaya çalışan işveren, bazı işçilerin bu beyanı imzalamaması üzerine işçileri tehdit ederek, işten çıkarmaya başladı. Sendikal mücadeleden tedirgin olan işveren, dün de sendika mücadelesi içinde yer alan bir işçiyi İş Kanununun 18. Maddesi’ni bahane ederek “performans düşüklüğü” gerekçesiyle işten çıkardı.

İşten çıkarılan Savaş Karabulut mücadeleye devam edeceğini belirtirken şunları söyledi:

Şimdi mücadelenin büyümesini önlemek, direncimizi kırmak için beni işten çıkardılar. Ayrıca kıdem tazminat hakkımın dışında daha fazla para teklifinde bulunup sessiz sedasız gitmemi, huzurlu bir şekilde vedalaşmamızı istediler. İnsanca yaşam için sendikal mücadelemin arkasındayım ve onlara da bu işin yakasını bırakmayacağımı, sendikal mücadelenin bir hak olduğunu ve bunun mücadelesini sürdüreceğimi söyledim. (sendika.org)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y