Zonguldak Taşeron Maden İşçileri İş Bıraktı

"Metreyle değil emniyetli bir şekilde çalışmak istiyoruz." Taşeron çalıştırılan maden işçileri ardı arkası gelmeyen iş cinayetlerine karşı direnişe geçti. Her tür güvencesizlikle çalıştıkları madenlerde paylarına sürekli ölüm düşen maden işçileri artık yeter dediler ve madenlerde çalışmak için güvence istediler. Maden işçilerinin özlük haklarını istemeleri ve sendikal örgütlenme olmadan madene girmeyeceklerini söylemeleri çalışma yaşamına dayatılan "güvencesiz iş hayatının" işçiye ölümden ve yoksuluktan başka bir şey getirmediğinin cana tak etmesidir.

Kozlu’daki maden ocağında meydana gelen göçükte çalışma arkadaşlarından 8’ini kaybeden maden işçileri, özlük hakları verilinceye kadar iş bırakma eylemi başlattıklarını duyurdu.

Zonguldak Kozlu’daki Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessese Müdürlüğüne ait maden ocağında 7 Ocakta meydana gelen göçükte çalışma arkadaşlarından 8’ini kaybeden Star İnşaat’a bağlı taşeron çalışan maden işçileri, sosyal hakları verilene kadar iş bırakma eylemi başlattıklarını duyurdu. Siyasi partilerin de destek verdiği eylemde, şirket önünde toplanan maden işçileri adına konuşan Ayhan Gökgöz, meydana gelen göçüğün ardından şirket yönetiminin maden ocağında çalışan işçilere, “İşe geri dönün” şeklinde baskı yaptığını belirtti. Gökgöz, “Şirket yetkilileri işe girmezsek çıkışımızı verecekleri yönünde tehditlerde bulunuyor. Biz arkadaşlarımızın mevlitlerini okutmadık, onların kanı kurumadan ocağa girmemiz doğru olmaz, diye karar aldık. O gün ben oradaydım, 300 metre ilerideydim. Ben de gidebilirdim. Biz geçmişte eylemler yaptık. Onlar da her zaman yanımızdaydı” diye konuştu.

KÖLELİKTEN KURTULMAK İSTİYORUZ 


Gökgöz, kölelikten kurtulmaya çalıştıklarını söyleyerek, “Metreyle değil emniyetli bir şekilde çalışmak istiyoruz. Bu saatten sonra arkadaşlarımla birlikte örgütlenmeden, sendikalaşmadan ocağa girmeyi düşünmüyoruz. Son nefesimize kadar mücadele edeceğiz. Vardiyalar halinde burada olacağız” dedi. İş bırakma eylemine 110 işçinin katıldığını aktaran Gökgöz, kendilerine destek vermeye hazır olan 130 işçinin daha olduğunu belirterek, “Gerekirse onlar da destek olacaklar. Tek istediğimiz sendikalaşmak, kurumda çalışan arkadaşlar gibi haklara sahip olmak” diye konuştu. (evrensel)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y