10 Aydır Maaşlarını Alamayan BMC İşçilerinin Direnişi 13. Gününde

Pınarbaşı'nda bulunan BMC fabrikasında 10 aydır ücretleri ödenmeyen işçiler, eylemlerinin 13. gününde...

Altı ay önce üretimin durduğu BMC, 150 milyon dolarlık kredi anlaşması yaparak, Aralık ayında her işçiye 3 bin 250 lira ödeme yaptı. Yaklaşık 2 bin 300 işçi, biriken alacaklarını tahsil edemeyince 10 Ocak'ta iş bıraktı. Fabrika sahibi Mehmet Emin Karamehmet, 31 Ocak'ta ödeme yapacağını söyleyince, işçiler yine tezgahın başına geçti, ancak ödeme o tarihte de gerçekleşmeyince ay başında üretim durdu. 10 aydır maaşları verilmeyen işçiler iş bırakma eylemlerinin 13. gününde. 2 bin 500 içinin çalıştığı fabrikada 13 gündür üretim yapılmıyor. 


'DEVLET MÜDAHALE ETSİN'

Fabrika önünde çadır kuran işçilerin bekleyişi sürüyor. İşçiler sık sık "İş ekmek yoksa barış da yok", "Biz haklıyız biz kazanacağız", "İşçiler burada Karamehmet nerede" sloganlarını atıyor.

İşçilerden Erdoğan Gençtürk, ETHA'ya yaptığı açıklamada, 10 aydır alamadıkları ücretlerin artık verilmesini ve üretime başlamak istediklerini ifade etti. Gençtürk, "Devlet yetkilerinin vicdanı varsa buraya müdahale etsin. Kanunları uygulasın. Dayanacak gücümüz kalmadı. Ekmek alamaz duruma geldik. 80 aile eşinden ayrıldı. Evine icra gelmeyen arkadaşımız kalmadı" dedi.

Faruk adlı işçi de tepkisini şöyle dile getirdi: "10 aydan beri ücretlerimizi alamıyoruz. İstanbul'a gidildi, eylemler yapıldı. Burada yol kesme eylemleri yapıldı. Uzun süredir alacaklarımız için mücadele veriyoruz ancak sonuç yok. Muhatap bulamıyoruz, Karamehmet de açıklama yapmıyor. Görevliler de bir şey söylemiyor, söyleseler de her söyledikleri karşılık bulmuyor, yalan çıkıyor. Şu zaman verilecek diyor verilmiyor. Bu sürede kimi arkadaşlarımız evinden, eşinden, işinden oldu. Çok büyük bir yıpranma var fabrikada. Tam bir trajedi içerisindeyiz." (
Dilek Keskin-Sercan Üstündaş - etha)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y