Arçelik´te 4 İşçi İşe İade Davasını Kazandı

Arçelik Çayırova Fabrikası'nda, 2012 yılının Nisan ayında "üretimde daralmaya gidildiği" gerekçesiyle işten çıkarılan işçilerden 4'ü, açtıkları işe iade davasını kazandı.

İşten çıkarılan işçilerden Ufuk Erol, Abdurrahman Yerlikaya, İmran Yazı ve Bilal Perçin'in işe iada talebiyle açtıkları davanın duruşması, İstanbul 8. ve 17. İş Mahkemelerinde görüldü.

İşçilerin işe iade edilmesine karar veren mahkemeler, iş akitlerinin fesih gerekçesini de geçersiz saydı. Arçelik patronun işçileri işe geri almaması durumunda, işçilerin kıdemi ve fesih sebebi göz önünde bulundurularak 5 aylık brüt ücretin ödenmesine karar verildi. Mahkeme ayrıcı, işçilerin boşta kaldıkları süreyi göz önünde bulundurarak, 4 aylık brüt ücret tutarında tazminatın ödenmesine de karar verdi. 


'BİZE YAPILAN HAKSIZLIK BAŞKALARINA DA YAPILMASIN'

Kararı değerlendiren işçiler, haklılıklarının kanıtlandığını belirtti. Arçelik'in "üretimde daralma" gerekçesiyle düzenli olarak işçi çıkardığına dikkat çeken işçiler, "Bir yandan düzenli olarak işçiler çıkarılıyor, ardında alay edercesine yeni ve toplu işçi alımları yapılıyor. Bu gerçek, keşif ve bilirkişi raporları ile de ispatlandı. Mahkemeler de, bu nedenle işten çıkarmaların haksız ve geçersiz olduğuna karar verdi. En basit bir konuda hakkını aramaya çalışan işçiler, bir bahana ile işten uzaklaştırılıyor. Bize yapılan haksızlık başkalarına da yapılmasın" dedi. 


'KARAR İŞÇİLERİN HAK ARAMA MÜCADELESİ İÇİN ÖNEMLİ'

ETHA'ya konuşan Avukat Yıldız Ertuğ Ünder, Arçelik'in aylık periyotlarla düzenli olarak işçileri çıkarmaya devam ettiğini kaydetti. Av. Ünder, şirketin bir yandan "üretim düşüklüğü" bahanesiyle işçi kıyımı yaptığını, diğer yanan ise artan kâr ve uluslararası yeni yatırımları ile övündüğünü hatırlattı, bunun mahalli keşifler ve bilirkişi raporları ile de kanıtlandığını belirtti.

"Sorun işçilerin haklarını aramalarını engellemek ve hak arayanları uzaklaştırmaktır" diyen Av. Ünder, işten çıkarmalarla, şirkette uygulanan sayısız haksızlığa karşı itiraz etmek isteyenlerin korkutulmak, sindirilmek istendiğini ifade etti. İşçilerin yanında olması gereken Türk Metal'in işçilerin işten atılmasında baş sorumluluğunu taşıdığını kaydeden Av. Ünder, "Yıllarca Arçelik'e hizmet etmiş teknik personeller, hak aradıkları, iş kazası ya da meslek hastalıkları nedeniyle sağlıklarını kaybettikleri için adeta 'çürüğe çıkarılmakta'. Yedek parça muamelesi yapılarak işten çıkarılan işçiler, işten çıkarılarak yerine yenileri alınmaktadır" dedi.

İşçilerin işe iadesi yönünde verilen kararların, hak arama mücadelesi bakımından önemli olduğunu vurgulayan Av. Ünder, şunları söyledi: "Çoğu işçi, artık sessiz kalmanın çare olmadığını ve hiçbir güvencelerinin olmadığını gördü. Bu nedenle, mücadele eden, dava açan arkadaşlarını örnek alıp haklarını arıyorlar. Uzun ve ağır çalışma koşulları nedeniyle iş kazası geçir, meslek hastalığına yakalanan işçiler artık bir anda kapının önüne konulmaktan, yeniden iş bulamamaktan korunmak istiyor. 30'lu yaşlarda tedavisi olmayan sakatlıklarla boğuşmak zorunda bırakılan işçiler, önlem alınmasını hukuk yoluyla talep ediyorlar." 


200 İŞÇİ İŞTEN ATILDI

Arçelik, "üretimde daralma" bahanesiyle 2012 yılının Nisan ayında 80, Mayıs ayında 63 işçiyi işten çıkarmıştı. Aynı gerekçelerle 2013'ün ilk ayında da 90 işçi işten atılmıştı. Günden güne karını artıran fabrika, çıkardığı işçilerin yerine Kırıkkale'den Türk Metal aracılığı ile getirilen işçiler işe almıştı.

İşçiler, haksızlıklara karşı çıktıkları için Türk Metal ve işveren işbirliği ile işten atıldıklarını açıklamıştı. (etha)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y