Cumartesi Anneleri 410 Hafta: Maksut Tepeli Nerede?

Cumartesi Anneleri, 410. kez Galatasaray Meydanı'nda kayıplarını aradı. Aileler, kayıplarının bulunmasını, kaybedenlerin ve kaybetmelerden sorumlu olan devlet yetkililerinin yargılanmasını istedi.

Cumartesi eyleminde bugün, 2 Şubat 1984 tarihinde gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Maksut Tepeli'nin dosyası açıldı. Tepeli'nin ailesinin de katıldığı eylemde, Maksut Tepeli'yi kaybeden polislerin ve bugün soruşturmayı kapatan Kadıköy Cumhuriyet Savcısının yargılanması istendi.

Tepeli ailesinin avukatı Gülseren Yoleri, Maksut Tepeli'nin kaybediliş sürecini ve ardından yaşanan hukuksuzluğu anlattı. Yoleri, "Uzun bir hukuki mücadele süreci yaşadık. 2006'ya kadar bir sonuç elde edemedik. O tarihten sonra birden bire birtakım belgeler ortaya çıktı. Maksut'un 4 veya 6 Şubat'ta öldüğüne, nereye gömüldüğüne dair. Ancak, Kadıköy Savcılığı bu belgeleri görmezden gelerek soruşturmanın üstünü örttü" şeklinde konuştu. Yoleri, "Ancak bizim için bu dosya kapanmadı" dedi. 


'90 YAŞINDAKİ ANNEM HALA OĞLUNU BEKLİYOR'

Bugünkü oturma eylemine katılan Tepeli'nin kardeşi Türkan Tepeli, "29 yıldır kardeşimi arıyoruz. Annem 90 yaşında, hala oğlunu bekliyor" diyerek, yaşadıkları acıyı dile getirdi.

Maksut Tepeli’nin kardeşi Orhan Tepeli, abisinin kaybedildiği dönemde üniversite öğrencisi olduğunu belirterek, "Üniversitedeyken, radyolardan bir 'teröristin' yaralı yakalandığı haberleri geçiyordu. Ben de 'İnşallah kardeşimdir' diye içimden geçirdim. O dönemde yakalanan devrimciler öldürülüyordu. Yaralı yakalandığına göre, bir şey yapamazlar, diye düşünmüştüm. Yaralı yakalanan gerçekten benim kardeşimdi ama onu bir daha göremedik" dedi. 


'YAŞATILAN HUKUKSUZLUĞA SEYİRCİ KALMAYIN'

İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına bugünkü basın açıklamasını okuyan Mukaddes Şamiloğlu, Salih Bozışık'tan bugüne, 76 yıldır kayıpların akıbetini aradıklarını söyledi. "25 yaşındaki öğretmen Maksut Tepeli, 2 Şubat 1984 tarihinde İstanbul Küçükbakkalköy'de bir arkadaşının evine gitti. Evde polis olduğunu fark edip uzaklaşmaya çalışırken, polisler tarafından vurularak yakalandı" diyerek Maksut Tepeli'nin yaralı yakalandığını belirten Şamiloğlu, o tarihten sonra da kendisinden bir daha haber alınamadığını dile getirdi. "19 yıl sonra, Maksut'un eşi nüfus kağıdını değiştirdiğinde yeni kimliğinde 'dul' kaydını gördü. Maksut için nüfus kütüğünde öldüğüne dair kayıt düşüldüğü o zaman anlaşıldı" diyen Şamiloğlu, devletin Tepeli'nin ölümüyle ilgili bilgisi olduğunu belirtti.

Şamiloğlu, Maksut Tepeli'nin ölümünden sorumlu olan polislerle ilgili bugün de soruşturma açılmasının önüne geçen Kadıköy Cumhuriyet Savcısı Nihat Çakar'ın yargılanmasını istedi. Şamiloğlu, "Topluma sesleniyoruz, bize yaşatılan hukuksuzluk, hepinize yönelmiş bir tehdittir. Adaletsizliğin egemen olduğu bir rejimde hiç birinizin güvencesi yoktur. Sıranın size gelmesini beklemeden hukuksuzluğa karşı sesinizi yükseltin" diye konuştu.

Cumartesi Anneleri, 411. haftada buluşmak üzere oturma eylemini sonlandırdı. (etha)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y