Diyarbakır Polisin Öldürdüğü Şahin Öner İçin Yürüdü

Diyarbakır'da yüzlerce kişi, dün akşam saatlerinde Yenişehir ilçesi Şehitlik semtinde PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat protestosu sırasında akrep tipi zırhlı polis aracının çarpması sonucu yaşamını yitiren lise son sınıf öğrencisi olan Şahin Öner'in (19) ölümünün aydınlatılması için yürüdü. Öner'in yaşamını yitirdiği Şehitlik Caddesi üzerindeki sokakta bir araya gelen ve aralarında BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, BDP PM üyesi İnan Kızılkaya, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, Öner'in okul arkadaşlarının bulunduğu yüzlerce kişi, buradan Öner'in Şehitlik Mezarlığı'ndaki mezarı başına kadar yürüdü.

Yürüyüş öncesi Öner'in yaşamını yitirdiği yere giden arkadaşları Öner'in büyük posterini açarak, "Çerxa Şoreşê" marşını okudu. Bu sırada Başbakan Erdoğan ve Fethullah Gülen'in posteri yüzleri kapalı bir grup tarafından benzin dökülerek yakılırken, bir grup genç "Doğruları yazın. Neden doğruları yazmıyorsunuz" diyerek basın mensuplarına tepki gösterdi. Buradan yürüyüşe geçen kitle sık sık "Şehîd namirin", "Şahin yoldaş ölümsüzdür", "Em aşiti naxazin şer şer şer", "PKK intikam", "Ey şehîd xwîna te li erdê namîne", "PKK halktır halk burada" ve "Şehitlik isyandır gerillaya selamdır" sloganları atarak, PKK lideri Abdullah Öcalan, Fransa'nın başkenti Paris'te katledilen PKK kurucularından Sakine Cansız'ın fotoğrafları ve üzerinde "Önderliği tutsak olan bir halk silah sıkmıyorsa haramzadedir" ve "Faşist TC ordusu Kürdistan'dan defol" pankartları açtı.

'Bu ne biçim hassasiyet'

Yürüyüşün ardından Öner'in mezarı başına gelen kitle burada bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, AKP hükümetinin sürece yaklaşımını eleştirerek "Başbakan bir yandan 'hassas olun' diyor. Öbür yandan da Kürt gençlerini öldürüyorlar. Bu ne biçim hassasiyet. Diyarbakır'da her sene 3-4 Kürt genci katlediliyor. Biz bunu şiddetle kınıyoruz ve şehidimize Allah'tan rahmet diliyoruz" şeklinde konuştu. Zümrüt'ün ardından konuşan BDP PM üyesi İnan Kızılkaya ise, "Bu savaş 30 yıldır sürüyor bu savaşı ancak Sayın Öcalan durdurabilir. Bizim tek istediğimiz Öcalan'ın muhatap alınmasıdır" diyerek aileye başsağlığı diledi. Konuşmaların yapıldığı sırada mezarlığın yanında bulunan Şehitlik Polis Karakolu sık sık gençler tarafından taşlandı.

Öte yandan yürüyüşün yapıldığı sırada polisin Şehitlik semtinin birçok noktasında akrep tipi zırhlı araç ve TOMA'larla yoğun önlem alması dikkat çekti. (diha)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y