Diyarbakır´da, Şahin Öner´i Polisin Öldürdüğü Ortaya Çıktı

Merkez medyanın, Diyarbakır Valisi'nin "elnde bomba patladı" açıklamasına uygun olarak "elindeki bomba patladığı için öldü" dediği Şahin Öner'i aslında polisin öldürdüğü açığa çıktı. Abdullah Öcalan'ın bir komployla yakalanmasını protesto etmek için düzenlenen gösteriye polis saldırınca göstericiler ara sokaklara dağıldı. Ara sokaklara dağılan göstericileri polis "akrep" diye tabir edilen zırhlı araçlarla kovalarken bir ara sokakta Şahin Öner'i ezdi. Polis aracının Şahin Öner'i ezmesi görgü tanıklarının ifadelerine göre kasıtlı bir davranıştı. Şahin Öner'i ezen polis daha sonra onu ezdiği yerden alıp zırhlı araç içine koydu. Görgü tanıkları bu sırada Öner'in yaşadığını ifade ettiler.
Merkez medyanın bomba patlaması haberinin asılsız olduğu ve ortada bomba veya patlama olmadığı görgü tanıklarının ifadeleriyle olduğu gibi Şahin Öner'in cenazesinden de anlaşıldı.

 
Diyarbakır'da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen eylemlere müdahale eden polisin kullandığı zırhlı aracın altında kalarak yaşamını yitiren Şahin Öner'in (19) cenazesi morgdan alındı. Olayın görgü tanıkları Öner'in patlama nedeniyle değil, aracın altında kalarak yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesi Şehitlik semtinde Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıldönümünü protesto gösterisinde yaşamını yitiren Şahin Öner (19) isimli gencin elinde patlayan bomba nedeniyle değil, akrep tipi zırhlı polis aracının ezmesi sonucu yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Dicle Haber Ajansına konuşan görgü tanıkları Akrep olarak tabir edilen polis aracının Öner'i ezdiğini söyledi.


Olayın görgü tanıklarından Keziban Pervane, zırhlı polis aracının Öner'e çarparak yerde sürüklediğini belirtti. Olayın birçok kişi tarafından görüldüğünü belirten Pervane, "Akrep dükkânın önünden geldi. Akrep çocuğu altına aldı, üstünden geçti. Ona çarptı, diğeri geldi. Biz bağırıyorduk, 'durun' dedik, beklemediler. Çocuk yerde yatıyordu. Kimse üzerine gelmedi. Çocuk kafasını kaldırır kaldırmaz onun yakasından tutup akrebe bindirdiler. Biz o sırada bağırdık. Bugün gördüğümü hiçbir zaman unutmam. Olay yerine ambulans falan gelmedi. Onu akrebe koyup götürdüler. Kızım defalarca ambulansı aradı, ambulans gelmedi. Yerde yatıyordu, yaşıyordu. O sırada 2 kişi yakasından tutup akrebe attılar. Mahallenin hepsi olayın nasıl yaşandığını gördü. Polisler karşı binadan bir kadını oraya getirip ona dediler ki 'Sen söyleyeceksin ben bir şey görmedim' sonra kadının ifadesini bu şekilde alıp gönderdiler" şeklinde konuştu.

Olayın yaşandığı sokakta bakkal işletmecisi olan Yılmaz Dağ ise akreplerin hızlı bir şekilde sokağa girdiğini belirterek, "Çocuğun elinde bir şey olup olmadığını görmedim. Ancak araç hızlı bir şekilde sokağa girdi. Ben gözümle gördüm akrep hızlı bir şekilde geldi. Çocuğu altına aldı. Çocuk kaçamadığı için akrebin altında kaldı" şeklinde konuştu. Araç altında kalan gencin yarı çıplak vaziyette zırhlı araca bindirildiğini gören bir diğer görgü tanığı Nurettin Nazilli ise, "Ezilmiş gibiydi. Sırtında ezilme izleri vardı. Alıp akrebin içine attılar. Daha sonra anneler bağırıp çağırdılar; 'Kurtaracak kimse yok mu?' diye. Sonra akrep tekrar geri geldi. Çocuğu alıp götürdüler. Nereye götürdüklerini bilmiyorum" dedi.

Öte yandan gösteri sırasında olay yerinde kayıtta olan kamera görüntülerinde 2 akrep tipi zırhlı aracın Öner'in yaşamını yitirdiği sokağa hızlı bir şekilde girdiği ve araçların sokağa girmesinin üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra kadınların ağıtlarının yükseldiği görüldü. Yine olay yerinde zırhlı araçların fren izleri olması görgü tanıklarını doğruluyor.

Öte yandan ailesi tarafından Diyarbakır Devlet Hastanesi morgundan alınan Öner'in cenazesinin Şehitlik Camisi'ne götürüleceği ve defnedileceği öğrenildi. Cenazenin teslim alındığı sırada polislere aile bireylerinin "Siz katilsiniz. Çocuğumuzu siz öldürdünüz" demesi üzerine gerginlik yaşandı. (anf)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y