Güçlü İplik İşçilerinin Direnişine Patron ve Polis Baskısı

Güçlü İplik işçileri sendikalaştıkları için işten atılmışlardı, şimdi de eylem yaptıkları için haklarında soruşturma açıldı! Güçlü İplik işçileri anayasal haklarını kullandığı için baskı altına alınmaya devam ediyor.

Adıyaman OSB'deki Güçlü İplik işçileri 13. gününde direnişlerine kararlılıkla devam ediyor. İşçilerin direnişini kırmak için patron ve polis baskısıysa sürüyor.

3 gün önce işçiler Adıyaman Demokrasi Parkı'nda toplanarak kent merkezine yürümüştü. AKP İl Binası'nın önünden geçerken "İşçiler burada AKP nerede" sloganları atan işçiler 10 dakikalık oturma eylemi yapmış, yolu trafiğe kapatmıştı.

Bunun üzerine Adıyaman emniyeti 2911 sayılı toplu gösteri ve yürüyüş yasasının ihlal edildiği gerekçesiyle soruşturma başlattı. İşçiler teker teker ifadeye çağrılarak sorguya çekiliyor.

'NEDEN YÜRÜDÜNÜZ?'

Şu ana kadar yaklaşık 20 işçi ifade verirken, emniyette işçilere "Neden yürüdünüz, amacınız neydi, neden greve gittiniz" gibi soruların sorulduğu; işçilere polisin önceden hazırladığı ifade metinlerinin imzalatıldığı öğrenildi.

İşçiler, polisin kendilerine yönelttiği sorulara cevap olarak yürüyüşün yasal olduğunu ve eylemlerinin hiçbir yasaya aykırılık taşımadığını dile getirdi. Güçlü İplik patronu daha önce işçileri tek tek arayarak sendikadan istifa ederlerse iş başı yapabileceklerini belirtmişti. Ziya Güçlü, sendikal haklarını kullandıkları halde işten atılan işçilerin kandırıldığını da öne sürmüştü. (evrensel)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y