Hacettepe Üniversitesi´nde Yolsuzluk!

Hacettepe Üniversitesi'nde yürütülen bir yolsuzluk soruşturması çerçevesinde 2'si profesör, 2'si de doçent olmak üzere toplam 4 doktor açığa alındı. 
Daha önce Redhack tarafından üniversitelerdeki yolsuzluk dosyaları gündeme getirlmiş ve bir çok üniversitenin yolsuzluk içinde olduğu gözler önüne serilmişti. 60 binden fazla yolsuzluk ve usulsüzlük dosyası olduğunu bildiren Redhack bir dizi yolsuzluk dosyasını da açıklamıştı. Üniversitelerin ve sağlığın ticarileştirilmesinin doğal sonucu yolsuzlukların bu alanlarda bir sistem haline gelmesi oldu.
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Girişimsel Nöroradyoloji'de görevli doktorlara, yolsuzluk iddiaları nedeniyle el çektirildiği öğrenildi. Alınan bilgiye göre, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroradyoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı'nda yolsuzluk iddiaları nedeniyle, Ekim ayında soruşturma başlatıldı. "Geri ödemesi olmayan malzemelerin kullanılıp devlete fatura edilmesi, hastaların tıbbi kayıtlarıyla oynanması, hastaların bilimsel verileriyle oynanması ve uluslararası bazı firmalarla etik olmayan ilişkiler kurulması" iddialarıyla başlatılan ve üçüncü ayına giren soruşturmada elde edilen veriler ışığında Profesör S.Ç. ve I.S. ile Doçent K.Y. ve S.G. görevden uzaklaştırıldı. Kendisinden önce görev yapan iki rektör ve eski genel sekreter hakkında da "yolsuzluk yaptıkları" gerekçesiyle suç duyurusunda bulunan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Murat Tuncer, soruşturmayı ve doktorların görevden alınmasına yönelik bilgileri doğruladı. Prof. Tuncer, "Uluslararası boyuta taşan iddialar var. Soruşturma devam ediyor. Sürecin selameti açısından görevden uzaklaştırmayı uygun bulduk" dedi.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y