Kalbiniz Kurumasın Roboskî 58. Haftada


Roboski 58. hafta Perşembe değerlendirmesi

Perşembe değerlendirmesi konuşmayı yöneten: ibrahim yaylalı

Adalet’in sağlanmadığı 58.haftada da burada çocuklarımızın mezarları başında adalet arayışımız devam ediyor. Bugün burada bizi yalnız bırakmayan ve destek ziyeretinde bulunan Uludere Belediyesi başkan yardımcısı Fehmi Yaman’a, Uludere belediye meclis üyesi Mesut Paksoy’a ve 2009 dan bu yana KCK davasından içeride bulunan ve yeni dışarıya çıkan Eski uludere BDP başkanı A. Celil Piranoğlu’na teşekkür ediyoruz…

Bu hafta ki perşembe değerlendirmesini Katliamda yaşamını yitiren Nadir Alma’nın abisi Hikmet Alma yapacak, devamında destek ziyaretimize gelen A. Celil Piranoğlu da bir konuşma yapacak
 

Hikmet Alma okuduğu basın açıklaması:
Biz roboski aileleri olarak buradan bu hafta şu şekilde sesleniyoruz. Devlet görüyorsunuz senesi dolan katliamı, hiçbir şekilde çözüme götürecek adımlar atmıyor.

Bu katliama ve geçmiş katliamlara sessiz kalmayan tüm kamuoyuna çağrı yapıyoruz. Tüm imkanlarınızı kullanın ve her yerde bize yapılanları anlatın, anlatın ki geçmişte ve günümüzde katliamlarda ölen insanlarımız mezarlarında rahat uyuyabilsinler.

Biz Roboskili aileler olarak geçmişte bizler hatalar yapık. Bu coğrafyada bir çok katliamlar yapıldı. Bizde olması gereken tepkileri zamanında gösteremedik. Bu konuda başımız önümüze eğiktir. Yaşadığımız bu coğrafya da bir çok katliam ve faili muchul cinayetler olmuş, yıllardır çocuklarını arayan anne ve babalarla bir araya gelemedik, elimizi uzatabilir, bu yapılanlara sessiz kalmayabilirdik yapamadık.

Eğer devletin geçmişte bizi oyalamasına izin vermeyip, yanınızda yer alıp o gün yaşanan cinayet ve katliamların hesabını sorabilseydik, bugün devlet böylesi bir katliamı yapmaya cesaret edemezdi.

Buradan geçte olsa 95 den bu yana çocuklarını, eşlerini, baba ve annelerini arayan cumartesi annelerini selamlıyoruz. Acınızı bügün daha iyi anladığımızı ifade ediyoruz. Katliamcılara karşı yılmadan yürüttüğünüz ve bu hafta sonu 411 haftasına giren adalet arayışınızı da selamlıyoruz. Sizin kar, çamur, yağmur ve polis saldırıları demeden aralıksız yürüttüğünüz mücadele, bügün bizim adalet arayışımızda en büyük esin kaynağımız olmuştur..

Biz Roboski aileleri ve dostları olarak diyoruz ki Bize yapılanları her yerde anlatın. Katliamların acısını bilmeyenler bir kere daha bize devletin yaptıklarını görsün ve anlasınlar ve bizim gibi değil katliamlara zamanında tepki verebilsinler ki yarın öbür gün bizim gibi başları ölülerinin önünde eğilmesin. Bizi her yerde anlatın ki, katliamcıların gerçek yüzünü herkes her yerde görsün ve bilsin ki katliamcılara el vermesinler.

Bu ölümler ecelle gelse, faili belli olmasa belki acımız bir nebze azalır, en azından belki adalet olabilir derdiniz, sizin yaşadığınız ve bugün bizim yaşadığımız bu katliam ve cinayetleri adaleti vermesi gerekenler tarafından işlenmiş ve aynı mekanizmadan bunun gelmesini beklemek acıların en büyüyü olduğunu bugün biliyoruz..
 

Bugün 58. haftaya girdik, peki katliamı-katliamcıları açığa çıkarmak için ne yapıldı, hiçbir şey yapılmadı. Devlet ve mahkemeler dut yemiş bülbüller bügün, ya TBMM alt komisyonu nerede,yine aynı komisyon üyesi olan Levent Gök kendisi alt komisyon üyesi olduğu halde soruyor, neredesiniz ve neyi saklamanın telaşındasınız, hatta o o komisyonun bir şey ortaya koymayacağından o kadar emin ki biz CHP liler olarak ayrı bir rapor hazırlıyoruz diyor. Levent Gök açıkca şunu söylemeye çalışıyor,Çalışan raportörler katliamdaki Genelkurmay ve AKP nin sorumluluğunun üstünü örtmeye çalışıyor..

Bu soruları sadece biz sormuyoruz, HRW (uluslar arası insan hakları izleme örgütü) bakın ne diyor “Maktul ailelerinin, basının ve muhalefetin olayı aydınlatılmasını defalarca yinelemelerine rağmen Başbakan bu talepleri reddetti. Olaya ilişkin kamu soruşturmasından kaçınıldı. Yapılan resmi soruşturma ise bu raporun hazırlandığı tarihe kadar hala sonuçlanmadı. Bu sebeplerden dolayı olayın resmi olarak üstünün kapatılmaya çalışıldığından endişeleniyoruz”

Gördüğünüz gibi sadece biz Roboskili aileler böyle düşünmüyoruz, alt komisyon üyesinden tutun da uluslararası insan haklakrı izleme örgütüne kadar, burada yapılan katliamın üstünün örtülmeye çalışıldı fikri sabittir.

Biz Roboskili aileler olarak diyoruz ki ne yaparsanız yapın, bu katliamın üstünü örtmenize izin vermeyeceğiz.

A Celil Piranoğlu ise konuşmasında: "Ben üç senedir KCK davasından Siit hapishanesinde tutukluydum. Sizin karşınızda duygularımı nasıl dile getirebileceğimi bilemiyorum. Acımız büyük şunu çok iyi biliyoruz ki Roboski katliamı bütün kürt halkına ve insanlığa yapılmış bir katliamdır. Ayrıyeten Kürt halkı için bir sınavdır. Dört parça kürdistan’da ve Kürt halkının dostları da bu acıyı ortak olarak hissetmiştir, böylede olması gerkiyor, katliamcı zihniyete bu şekilde cevap olabilir, katliamcı zihniyetten hesap sorabiliriz. Siirt hapishanesindeki arkadaşlarımdan sizlere selamlar getirdim. Roboski ailelerinin direnişini selamlıyorlar, özellikle annelere çok çok selamları var (roboskidebarisicinaktivite.wordpress.com)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y