Liseli Genç Umut Okul Sütü Toplantısını Bastı!

Liseliler okul sütü toplantısını bastı!

İstanbul’da liseliler bugün (8 Şubat) Beşiktaş The Plaza Hotel’de düzenlenen okul sütü projesinin basın toplantısını bastı. Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı’nın ve okul sütü projesine dahil olarak firmalarının yöneticilerinin ve temsilcilerin de katıldığı basın toplantısı Liseli Genç Umut üyesi 7 liseli tarafından protesto edildi.

Süt Konseyi Başkanı’ndan kaçamak cevaplar

Basın toplantısı başladığı andan itibaren basının sorduğu hiçbir soruya açıkça yanıt veremeyen, konu ile hiçbir bilgisinin olmadığını bir kez daha gözler önüne seren Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı kendisine sorulan ‘’Geçtiğimiz yıl okullarda çocuklar zehirlendi, çocukların sütlerden zehirlendiğini belirten laboratuar kapatıldı bir açıklama yapacak mısınız?’’ sorusuna ‘’Geçtiğimiz sene on bin öğrencide bir öğrenci rahatsızlandı, kesinlikle zehirlenme yok, çocuklar alerji olmuş, süte karşı alerjileri varmış. Ayrıca eğer laboratuar hatalı sonuç verdiyse kapatılır’’ cevabını verdi. ‘’Okullarımızı sizin gibi piyasacılara bırakmayacağız!’’

Temsilcilerin sorulan tüm sorulara kaçamak cevaplar vermesinin ardından Liseli Genç Umut üyesi liseliler temsilcilere sorular sorarak geçtiğimiz yıl dağıtılan sütlerden dolayı zehirlenen binlerce öğrencinin hesabını sordu. Sorulan sorulara da herhangi net bir yanıt verilmemesi üzerine liseliler, ‘Okul sütü zehir küpü’, ‘AKP elini liselerden çek‘, ‘Okul sütü piyasa ürünüdür’ yazılı dövizleri açarak protesto ettiler. ‘’Okul sütü projesi bizlerin, kardeşlerimizin, çocukların geleceğini çalıyor. Bu sütler akıl küpü değil, zehir küpüdür. Kardeşlerimizi zehirlemenize izin vermeyeceğiz. Sizin gibi piyasacıların okullarımıza girmesine izin vermeyeceğiz, peşinizde olmaya devam edeceğiz. Sizi protesto ediyoruz’’ diyen liseliler daha sonra basın toplantısından ayrıldı. Liseliler toplantıdan ayrıldıktan sonra Ulusal Süt Konseyi Başkanı toplantıyı apar topar sona erdirdi ve güvenlik görevlileri eşliğinde salondan ayrıldı.

Tüm bunlar yaşanırken binayı terk eden liselilerden 2 kişi kendisini The Plaza Hotel Güvenlik Amiri olarak tanıtan kişiler tarafından bir odaya kapatılarak zorla kimlik fotokopileri alındı. Dışarıda bekleyen diğer liselilerin baskıları üzerine 2 liseli dışarıya çıkartıldı. Yaşanan olay sonrasında yine otel güvenlik amiri fotoğraf çeken basına ‘’Benim fotoğrafımı çekemezsiniz, burada röportaj yapamazsınız’’ diyerek engel olmaya çalıştı. Liseliler yaşananların ardından toplantının gerçekleştirdiği binadan ayrıldı. (gencumut.org)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y