Maden İşçileri Sendika Hakkı İçin TTK Önünde Eylemdeydi

Zonguldak Kozlu’da 8 işçinin ölümüne neden olan iş cinayetinin ardından yaklaşık iki haftadır madenlere inmeyen ve gerekli önlemler alınmadan işe başlamayacaklarını duyuran maden emekçileri TTK Genel Müdürlüğü önünde eylemdeydi.

TTK Kozlu'daki iş cinayetinin sorumlularından Star İnşaat yetkilileri, dün Zonguldak'a gelerek, süre uzatımıyla ilgili TTK Genel Müdürü Burhan İnan'la görüşme yaptı. Star yetkililerinin geldiğini öğrenen yaklaşık 100 işçi, TTK Genel Müdürlüğü önünde, "Ölüme mahkûm olmak istemiyoruz", "Kozlu'da 8 canımız gitti", "Firma yetkilileri ile görüşmeden gitmeyeceğiz" diyerek sloganlar attılar.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) öncülüğünde 27 Ocak’ta düzenlenen “Emeğe Saygı” mitingiyle sendikalaşma ve insanca çalışma koşulları taleplerini kitlesel bir biçimde dile getiren maden işçileri, bir kere daha taleplerini duyurmak için bir araya geldi.

Kozlu’daki iş cinayetinin birinci dereceden sorumlularından olan taşeron firma Star İnşaat’ın Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) gerçekleştirdiği görüşme üzerine TTK Genel Müdürlüğü önünde toplanan işçiler, yapılan görüşmeye katılmak istedi.

Bu sırada Kozlu faciasında yaralı olarak kurtarılan ve eylemde gözyaşlarını tutamayan Hayrettin Dağkıran, fenalaşarak baygınlık geçirdi. Dağkıran, arkadaşları tarafından hastaneye götürüldü.

Özel güvenlikçilerin engellemelerine rağmen Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun ve 3 işçi, Star İnşaat ile TTK yöneticileri arasında yapılan görüşmeye katıldılar.

Osman Tutkun yapılan görüşmenin ardından şunları ifade etti:

“Taşeron firmasının yetkilileriyle görüştük. Kendi aralarında toplantı yapacaklar, bizden 1 gün süre istediler. Yarın akşam sendika konusunda bize görüşlerini söyleyecekler. Haklı davamızda biz de sendika olarak yanınızdayız. İnşallah olumlu olur.”

GMİS’in maden emekçilerinin sosyal ve ekonomik haklarına sahip çıkacağını, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmasını sağlayacaklarını kaydeden Tutkun, “Buradaki arkadaşlarımız toplu sözleşme yetkisi istiyor. Biz sadece sendika ve ücret konusunu görüştük. Star İnşaat, mahkeme kararına itiraz etmişti. Mahkemeye kalmadan, inşallah yarın akşam arkadaşlarımızın hepsi sendikalı olacak” şeklinde konuştu. (sol.org.tr)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y