Redhack´in Anlatıldığı RED! Filmi 15 Şubat´ta Gösterimde

Redhack internette ezilenlerin devrimci sesi oldu ve olmaya da devam ediyor.

1997 Yılında kurulan Redhack o günden bu yana internet üzerinde emekçilerin, ezilenlerin bir temsilcisi olma iddiasıyla faaliyet gösteriyor. Devrimci sosyalizmi savunanların temel yaklaşımı olan, varlığını ve eylemlerini sadece emekçi halkın meşruiyetinden alma kuralı Redhack'in benimsediği var oluş hali. Redhack uzun yıllar içinde sayısız eylemiyle bir gerçeği ifade ediyor: Devrimciler, sosyalistler sadece emekçi halkın mücadelesi için eylem yaparlar ve bu eylemlerinin temel gayesi insanca hakça bir dünyanın kurulmasıdır. Redhack yıllar önce Trafik Şubesi internet sitesine girerek trafik cezalarını silerken artık kamuoyu tarafından bilinen "trafik cezaları adı altında aslında devlete gizli kaynak toplanıyor" kuralına dikkat çekmişti. Trafik polisleri göreve çıkarken onlara amirleri kendi şubelerinin asgari ne kadar trafik cezası kesmeleri gerektiğini bildirir. Amirleri "yukarıdan" verilen talimat gereği belirli bir miktarı toplamak zorunda olduğu için bunu yapar. Sistem trafik sorunlarını, trafik kazalarını önlemek üzerine değil trafiğe çıkanların nasıl haraca bağlanacağı üzerine kurulmuştur. Redhack trafik cezalarını silerken bu duruma işaret etmişti. Redhack bu sisteme karşı durmak gerektiğini hem de sistemin dayattığı kurallarla değil, sisteme karşı emekçi halkın meşru kurallarıyla mücadele edlebileceğine vurgu yapmıştı.

RedhacK'in en son eylemi YÖK'e yönelikti. ODTÜ'yü, ODTÜ devrimci geleneği ve öğrencilerini başbakanın talimatıyla linç etme kampanyası açanlara Redhack karşılık vereceğiz demiş ve kısa bir süre sonra YÖK'ün sitesini hacklemişti. YÖK'ün hacklenen sitesinden 60 binin üzerinde yolsuzluk dosyası ortaya çıkmıştı. Redhack bu yolsuzluk dosyalarından bazılarını açıklayınca kamuoyu ODTÜ'yü linç etme seferine çıkanların nasıl bir kirli yolsuzluk sistemi oluşturduklarını belgeleriyle görmüştü. Redhack'in ortaya çıkardığı yolsuzluk dosyaları üzerine kendi okulundaki yolsuzlukların üzerine giden eski bir rektör ve Ege Üniversitesi'nin dolandırıcılıkla ellerinden arazilerini aldığı insanlar Redhack'e teşekkür etmişti. 


 
Redhack her eylemiyle üzeri örtülen gerçekleri açığa çıkarmaya yönelik faaliyette bulunmayı ilke edinmiş bir sosyalist hacker hareketi. Redhack'in uzun yıllardır faaliyetini ilkeli ve tutarlı bir biçimde sürdürmesi bir çok kesimin de ilgisini çekmiştir. Bağımsız Sinema Merkezi'de Redhack'le ilgilenmiş ve Redhack'in de içinde yer aldığı bir siber aktivizm filmi hazırlamıştır. Ezilenlerin, emekçilerin internet üzerindeki var oluşlarının nasıl olunacağını temel alan filmde Redhack eylemleri ve yaklaşımı işlenmiştir. 15 Şubat 2013'de ilk gösterimini yapacak olan RED! filmi ilk andan itibaren ilgi çekici olmuştur. Bağımsız Sinema Merkezi (BSM) tarafından hazırlanan Red! belgeseli 15 Şubat’ta izleyicisiyle buluşuyor.

Red!, dünya gündeminde ağırlığı her geçen yıl artan siber aktivizm ve hacktivizm konularını merkezine alıyor. Bunu da özellikle Anonymous’un ve Türkiye’den RedHack’in eylemleri üzerinden gerçekleştiriyor. Bir yandan da belgesele katkıda bulunan bilişimci, akademisyen, hukukçu ve siyasetçiler aracılığıyla hacktivizmin siyaset, etik ve hukukla ilişkisini irdeliyor.

Bağımsız Sinema Merkezi, Red! filmi için bağımsız bir gösterim ve dağıtım ağı kurdu. Filmin gösterimleri Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleşecek. Mart ayından itibaren de yurtdışı gösterimleri başlayacak.
Ayrıntılı gösterim programı için;

http://www.facebook.com/Bagimsizsinemamerkezi

Sorularınız için: bagimsizsinemamerkezi@gmail.com
0216 550 99 75

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y