Taral Makina´da Sendikalı İşçiler İşten Atmaya Karşı Direnişte

Bayrampaşa'da kurulu olan Taral Tarım Makina ve Aletleri Sanayi Şirketi'nde işçiler DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye olunca 12 işçi işten çıkartıldı. İşçiler, bugün fabrikanın önünde direnişe başladı.

Silahtaroğlu Ailesi'nin sahibi olduğu Silkar Holding'e ait Taral Makina'da tarımsal ilaçlama makinaları, toprak işleme makinaları, hasat makinaları ve bahçe ekipmanları üretimi yapılıyor. 130 kişinin çalıştırıldığı fabrikada, işçiler iki vardiya halinde çalışıyor ve büyük bir çoğunluğu asgari ücret alıyor. İşçiler son yıllarda ücretlerine hiçbir zam alamazken, 20 yıllık işçinin ücreti ise halen bin TL civarında. 


12 İŞÇİ İŞTEN ÇIKARTILDI

İnsani çalışma koşulları için DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye olan işçilerden, 12'si işten çıkartıldı. İşçileri bir araya toplayarak konuşma yapan fabrika müdürü, "DİSK'ten başka sendikalar da var" dedi, Birleşik Metal-İş Sendikası'ndan vazgeçmeleri durumunda, kendilerine "başka sendika" için yardımcı olacaklarını söyledi. 


BU SABAH DİRENİŞ BAŞLADI

Sabah saatlerinde fabrika önünde bir araya gelen işçiler, direnişe başladı. Birleşik Metal-İş Sendikası 2 No'lu Şube Başkanı Yılmaz Bayram, fabrika yönetimi ve patronla bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası işçilere açıklama yapan Bayram, talepleri yönetime ilettiklerini, "Daha sonra cevap verilecek" yanıtı aldıklarını söyledi. Bayram, "işe sendikalı olarak dönme" talebi karşılanıncaya kadar mücadele edeceklerini belirtti. 


İÇERİDE DE İSTİFA BASKISI

Dışarıda direniş sürerken, fabrikanın içinde ise işçilere, sendikadan istifa etmeleri için baskı yapılıyor. Tek tek görüşmeye çağrılan işçilere, sendika istifa etmeleri dayatılıyor. Edinilen bilgiye göre, işçiler ise istifa etmeyeceklerini söyleyerek işten atılan arkadaşlarının geri alınmasını istiyor. (etha)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y