Tecrit Öldürüyor Hasta Tutsak Fatma Tokmak Serbest Bırakılsın

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Cezaevleri Komisyonu'nun her hafta gerçekleştirdiği F Oturması'nın 49.'su gerçekleştirildi. Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemi gerçtekleştiren insan hakları savunucuları, hasta tutsakların serbest bırakılmasını istedi ve kalp hastası Fatma Tokmak'ın durumuna dikkat çekti.

“Tecrit öldürüyor, F tipi hapishaneler kapatılsın”, “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz, hasta tutsaklar serbest bırakılsın” pankartı açan İHD'liler, 'F' şeklinde düzende oturdu. “Tedavi hakkı engellenemez”, “Sessiz kalmayalım, cezaevlerinde ölümleri durduralım”, “Fatma Azat'a kavuşsun” ile hasta tutukluların isimlerinin yazılı olduğu dövizler açan insan hakları savunucuları, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Tecrit işkencesine son”, “Fatma Tokmak serbest bırakılsın” sloganları attı.
 
Basın açıklamasını okuyan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, “Yıllardır hapishanelerde, hastalıkları nedeniyle tedavisi yapılmayan ölüme terk edilen mahpusların durumunu anlatıyoruz. Buraların sağlığı bozan yapısı mahpusların hastalıklarıyla da birleşince birçoğu için hapishaneler açık bir işkence merkezi haline dönüşmekte, birçoğu da özgürlüğüne kavuşamadan hayatını kaybetmektedir. 
Adli Tıp Kurumu alay edercesine ölüm sınırındaki bir çok hasta mahpus için hapishanede kalabilir raporu vermekte, onların tedavilerindeki eksikleri görmezden gelmektedir. Bunlardan biri de defalarca gündeme taşıdığımız Fatma Tokmak'tır. ” dedi. Kalp hastası olan Fatma Tokmak'ın 1996'dan beri hukuksuz bir şekilde tutuklu olduğunu anlatan Efe, Tokmak'ın hastalığı nedeniyle daha önce tahliye edildiğini, ancak cezasının Yargıtay tarafından onaylanması nedeniyle yeniden tutuklandığını hatırlattı.  
Fatma Tokmak'ın ağır bir kalp hastası olduğunu, ameliyatının yüzde 75 ölüm riski taşıdığı, buna rağmen cezaevi yönetiminin ring aracında bekleterek zorla ameliyata almaya çalıştığını belirten Efe, “Bizler insan hakları savunucuları olarak artık yeter diyoruz. Yetkililere bir kez daha sesleniyoruz hapishanelerde ölüm istemiyoruz. Fatma Tokmak'in hastalığı her gün ilerliyor. Her an hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya. Gelin hep birlikte onu kurtaralım” şeklinde konuştu. 

FATMA TOKMAK DA ERGÜN SAYGUN GİBİ BIRAKILSIN

Açıklamanın ardırnan Fatma Tokmak'ın avukatı Eren Keskin, müvekkilinin durumuyla ilgili bilgi verdi. 1996'dan beri Fatma Tokmak'ın avukatı olduğunu, müvekkilinin Türkçe bilmemesine rağmen yargılandığını, işlemediği bir suçtan dolayı müebbet hapisle cezalandırıldığını söyleyen Keskin, “Şimdi ağır kalp hastası. Geçtiğimiz günlerde emekli general Ergün Saygun, hastalığı gerekçe gösterilerek tahliye edildi. Bizler, bu ahkkın ayrıcalık olmadığını ve diğer hasta tutsaklara da uygulanmasını istiyoruz. Aynı hakkın Fatma Tokmak ve tüm hasta tutsaklar için uygulanmasını istiyoruz” dedi.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y