THY'den Atılan 305 İşçi İşe Geri Dönsün


Türk Hava Yolları'nın her tür hukuk kuralını hiçe sayarak işten attığı 305 THY çalışanının mücadelesi devam ediyor. AKP hükümetinin havacılık alanına getirdiği grev yasağının her tür demokratik temaüle aykırı olduğunu belirten THY çalışanları 29 Mayıs 2012'de bir günlük işe gitmeme ve durumu protesto eylemi düzenlemişti. Bunun üzerine THY yönetimi eyleme katılan işçilerden 305'ini telefon mesajlarıyla işten attığını duyurmuştu. THY'nin yaptığı bu uygulama her tür yasaya karşı bir uygulama olduğu için de yasadışı bir işten atmaydı. THY işçileri bu durumu hukuki zeminde ve her alanda protesto ederek THY yönetiminin yasadışı davranışından vaz geçmesi gerektiğini belirttiler.

THY işçilerinin direnişi o günden bu yana devam etmekte. Her hafta Cumartesi günü Bakıköy Özgürlük Meydanı'nda saat 14:00-15:00 arasında yaşanan gelişmeleri aktarmaya devam etmekte ve kamuoyunu bilgilendirmekteler. Aşağıda THY işçilerinin dayanışma çağrısı yer almakta.


Biz, 305 THY kabin ve teknik çalışanı olarak Atatürk Havalimanı dış hatlar geliş bölümünde 29 Mayıs'tan bugüne değin işimize geri dönmek için mücadele ediyoruz, yapılan haksızlığa boyun eğmiyor ve direniyoruz.

Ne mi olmuştu?

Bizler, sendikamız Hava-iş'in, 29 Mayıs 2012 tarihinde, havacılıkta getirilen grev yasağını protesto etmek ve bunun sonuçları ile ilgili üyelerini bilgilendirmek amacıyla yaptığı basın açıklamasına katıldığımız, yani anayasal ve demokratik hakkımızı kullandığımız için THY tarafından "yasa dışı eyleme katıldığımız" gerekçesiyle aynı gün tazminatsız işten çıkarıldık ve bunu cep telefonlarımıza gelen mesajlarla öğrendik.

Bunun üzerine havalimanında direnişe başladık. Geçtiğimiz ekim ayında, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında kurduğumuz sendikal bağlantılar ve en önemlisi direnişimizle oluşturduğumuz baskı sayesinde grev yasağı kaldırıldı. Yani hükümet çıkardığı yasayı 5 ay sonra geri çekmek zorunda kaldı. Bunun tek sebebi haklı direnişimizdir.

Hükümet bu hatanın farkına vardı ve yasayı iptal etti. Ancak THY yönetimi bu demokrasi ayıbı yasayı istemediğimiz ve grev hakkımıza sahip çıktığımız için işten çıkardığı bizleri halen iş başı yaptırmadı. Hepimizin işe iade davaları devam ediyor. Ocak ayında mahkemeye sunulan bir bilirkişi raporu, ortada yasa dışı bir eylem olmadığı, basın açıklamasına katılan işçilerin demokratik hakkını kullandığı ve bu yüzden de işten haklı sebeple çıkarılamayacağı, dolayısıyla SMS'lerle yapılan bu fesihlerin haksız olduğu yönünde net bir değerlendirme yaptı. Şubat ayı itibariyle 82 işçi işe iade davasını kazandı. Haklılığımız hukuken ispatlanıyor. Ancak THY yönetimi daha önce söylediği sözün arkasında durmayarak bütün davaları temyize götürüyor. Maksadı, dava ve işe alım sürecini uzatmak ve 29 Mayıs'tan beri devam eden direnişimizi zayıflatmak, bizleri de yıldırmak olsa gerek.

Yeni dönem toplu sözleşme görüşmeleri Ocak ayında yapılan 2. oturumda işverenin "sizin hiçbir maddenizi görüşmeyeceğiz" demesi üzerine tıkandı. Hava-iş sendikası ise bizler işe dönmeden bu sözleşmeyi imzalamamakta kararlı. Önümüzdeki birkaç aylık süreç grev oylaması ve grev ile sonuçlanabileceği için kritik.

Yaşadıklarımız, AKP'nin ve patronlarının saldıran taraf olduğu bir sınıf savaşıdır ve biz diyoruz ki, bu saldırı karşısında THY işçileri olarak sessiz kalmadık ve kalmayacağız. AKP'ye teslim olmayacağız! Bizler haklıyız ve bizden çalınan haklarımızın peşindeyiz. İşimize geri dönene dek direnişimiz sürecek.

Sesimizi duyurmak, tüm sınıf kardeşlerimizle birleşmek ve hep birlikte ortak bir mücadele vermek için

her cumartesi
saat 14:00-15:00 arası
Bakırköy Özgürlük Meydanı'ndayız.


GELİN BİZE DESTEK OLUN, MORAL OLUN VE HEP BİRLİKTE MÜCADELEMİZİ YÜKSELTELİM...


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y