4+4+4'ün 1. Yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Önündeyiz

4+4+4'ün 1. yılında 28 Mart Perşembe günü saat 15.00'da İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde buluşuyoruz.

Geçtiğimiz yıl 28 Mart’ta Meclis’e getirilen ve halkın itirazlarına rağmen zorla geçirilen 4+4+4 yasası 1 yılını doldurdu.

BU BİR YILDA NE Mİ OLDU?

Okullarımıza el konulmaya çalışıldı, bize sormadılar bile. Kimi yerde bir gecede okulumuzun imam hatipe çevrilmek istendiğini gördük, kimi yerde “okulu taşıyoruz” diyerek çocuklarımızı, öğretmenlerimizi sürgün etiklerini...

60-66 aylıkken okula zorla başlatılan çocuklar okumaya dahi geçemedi, okuldan korktular.

Çocuklarımızı kalabalık, bodrum katındaki sınıflara; laboratuvarsız, kütüphanesiz okullara mahkum etmek istediler.

Eğitimi bilimsellikten kopardılar. Zorla “seçmeli” din derslerini seçtirdiler. Kitapları yasakladılar. Okullarda baskı uyguladılar.

Kılık kıyafet özgürlüğü adı altında 10 yaşındaki kız çocuklarının okulda türban takma baskısı ile karşılaşmasını sağladılar. Her okula mescit diye kampanya başlattılar.

Öğretmenlerimizi norm kadro diye, okul dönüştürüyoruz diye sürgün ettiler, 5.5 yaşında çocukların bakıcısı haline getirdiler.

Bir yandan “para toplamak yasak” deyip diğer yandan okullarda para topladılar. AKP ilk hedefimiz özel okul sayısını arttırmaktır diye açıklama yaptı.

NEREDE MÜCADELE ETTİYSEK ORDA KAZANDIK, 4+4+4 YIKIMINA “ARTIK YETER” DİYELİM!

Gerici, piyasacı 4+4+4 yasası Meclis’ten geçirileli ülkenin dört bir yanı, okul önleri eylem alanına döndü. Veli, öğretmen, öğrenci nerede yanyana geldik ve mücadele ettiysek kazandık. Biraraya geldiğimiz yerde okullarımızın dönüştürülmesine izin vermedik, kayıt paralarını engelledik, kalabalık sınıf sorununu çözdük, ama bu yetmez. Şimdi birleşme, sözümüzü söyleme, onların planlarını bozma zamanı.

Parasız, bilimsel eğitim haktır. Okullarımıza, çocuklarımıza, geleceğimize sahip çıkıyoruz. 4+4+4’ün birinci yılında bu yasa iptal edilsin diyerek İstanbul’un dört bir yanından veliler, öğretmenler, öğrenciler yanyana geliyoruz. Sultan Ahmet Parkı’nda buluşup İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüyoruz.

Sen de katıl, 4+4+4 yıkımını birlikte durduralım!


28 MART PERŞEMBE
SAAT:15.00
YER: İSTANBUL İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ (Cağaloğlu)

 

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y