56. F Oturmasında Hasta Tutsaklar Anlatıldı

Hasta tutukluların sağlık durumlarına dikkat çekmek için Galatasaray Lisesi önünde oturma eylemi yapan İHD İstanbul Şubesi Cezaevleri Komisyonu, “F Oturması”nın 56.'sını gerçekleştirdi. İnsan hakları savunucuları ve tutuklu yakınları, hasta tutukluların serbest bırakılmasını istedi, hasta tutuklu Mete Diş'in durumuna dikkat çekti. Hasta tutukluların eylemine, Roboskîli aileler de katıldı. Eylemde sık sık “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Mete Diş serbest bırakılsın”, “Roboskî'ye adalet istiyoruz” sloganları atıldı.

İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, cezaevlerinde tutukluların koşullarının her geçen gün ağırlaştığını söyledi. Efe, son olarak Tekirdağ F tipi cezaevlerinde gündeme getirilen kitap sınırlamasını hatırlatarak, “Bizlerin, tutuklu yakınlarının, duyarlı insanların devreye girmesiyle şimdilik bu konuda geri adım attılar. Ancak duyarlılığımızı sürekli kılmazsak, cezaevlerinde hak gaspları önlenemez” dedi.
 
Bugünkü eylemde, Mete Diş'in gönderdiği mektup okundu. Diş, mektubunda, üç yıl öncesine kadar hasta tutuklularla ilgili yapılan eylemlerde yer aldığını, şimdi ise kendisinin bir hasta tutuklu olduğunu anlattı.

Basın açıklamasını okuyan Gönül Sonbahar, 2,5 yıldır gizli tanık ifadesiyle tutuklu bulunan Mete Diş'in durumu hakkında bilgi verdi. Kanser hastası Mete Diş'in kemoterapi gördüğünü, Kartal Devlet Hastanesi'ne tedavi için getirildiğinde Maltepe Cezaevi'nde tek kişilik hücrede kaldığını ve sık sık hücresinde baygınlık geçirdiğini anlatan Sonbahar, “F tipi hücreler sağlıklı bireylerin dahi ruhsal ve fiziksel sağlıklarını bozan bir yapıdayken ağır hasta mahpusların yaşam koşullarını ve zorluklarını düşünmek ve bu haksızlığa çözüm talep etmek, sorumluları göreve çağırmak hepimizin görevi” dedi. Sonbahar, tüm hasta tutukluların tahliyesini istedi. 


ROBOSKÎLİ AİLELER: ADALET İSTİYORUZ

Basın açıklamasının ardından, eyleme destek veren Roboskîli aileler de konuşma yaptı. Roboskî katliamında oğlu Yüksel Ürek'i kaybeden Emine Ürek, “Başbakan gelsin Roboskî'ye, oradaki annelerin yüzene baksın, oradaki halkın yüzüne baksın ve yüzleşsin. Bu nasıl bir rapor ki ona onay veriyorlar” dedi. “Biz objektif rapor istiyoruz. Bu rapor objektif olsaydı birileri tutuklanırdı. Ama yapmadılar” diye tepki gösteren Ürek, “Bizi parayla kandıramazlar. Biz çocuklarımızı sokakta bulmadık. Onları satmayacağız” şeklinde konuştu.

Emine Ürek, annelere de seslenerek, “Bütün anneler birlik olsun, bu acılar bitsin. Artık barış istiyoruz. Adalet istiyoruz. Geçmişiyle yüzleşmeyenin geleceği olamaz” dedi. (etha)
 

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y