Eğitim-Sen: "Sendikalara Yönelik İtibarsızlaştırma Operasyonları Kabul Edilemez!"


Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu`nun `Sendikalara yönelik itibarsızlaştırma operasyonları kabul edilemez!` başlıklı açıklama metni:
Sendikalara yönelik itibarsızlaştırma operasyonları kabul edilemez!
Siyasi iktidar, son yıllarda emeğe, emekçilerin kazanılmış haklarına yönelik olarak başlattığı sistematik saldırıları, bir süredir emek örgütlerine, sendikalara yöneltmeye başlamıştır. KESK`e yönelik itibarsızlaştırma operasyonlarının ardından, benzer bir girişim, bugün Genel İş ve Liman İş sendikalarına yönelik olarak başlatılmış, Türkiye`nin dört bir yanında örgütlü olan sendikalarda "şafak vakti"nde kapılar kırılarak aramalar yapılmıştır.

AKP hükümetinin kendisi gibi düşünmeyen her kişi ve kuruma karşı girişimlerini son yıllarda bu tür "şafak operasyonları" ile yeni bir kara propaganda biçimine dönüştürdüğü bilinmektedir. Emek mücadelesini ve bu mücadelenin en önemli kurumları olan sendikaları bu şekilde baskı altına alma ve hiçbir ilgileri olmadığı halde, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen saldırılarla ilişkilendirme çabaları manidardır.

Sendikaların kapılarının kırılarak içeri girilmesi, aramalar yapılması ve bütün bu sürecin medyaya "terör operasyonu" olarak sunulması, açıktır ki emek mücadelesine ve sendikalara yönelik olarak başlatılan itibarsızlaştırma operasyonunun devam ettiğini göstermektedir.

Son yıllarda sendikalara yönelik olarak gerçekleştirilen bu tür "şafak operasyonları"nın tek amacı işçi ve emekçilerin haklı mücadelesini yıpratmak, sendika üyelerinin ve kamuoyunun kafasında soru işaretleri oluşturmaktır. Sendikaları birer "suç merkezi" gibi gösterip, peş peşe itibarsızlaştırma hamleleri yapmak, sendikalar tarafından tamamen haklı ve meşru temelde gerçekleştirilen her türlü eylem, basın açıklaması ve mitingin "yasa dışı" olarak gösterilmek istenmesinden bağımsız değildir.

Eğitim Sen olarak, geçmişte bizleri de hedef alan bu tür itibarsızlaştırma ve sendikal faaliyetleri suçmuş gibi gösterme girişimlerini kınıyor; son olarak Genel İş ve Liman İş sendikaları ile karşımıza çıkan bu tür "operasyonların" asla amacına ulaşmayacağının bilinmesini istiyoruz. 


Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y