F Oturmasının 54. Haftası: Tecrit Öldürüyor

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, "F Oturması"nın 54'üncüsünü gerçekleştirdi.

"Hapishanelerde ölüm istemiyoruz. Hasta tutuklular serbest bırakılsın", "Tecrit öldürüyor. F Tipi hapishaneler öldürüyor" yazılı pankartlar açan insan hakları savunucuları, hasta mahpusların durumuna dikkat çekti ve AİHM'in Gülay Çetin hakkında verdiği kararı değerlendirdi.

"İnsanlık onuru işkenceye yenecek", "Tecrit işkencesine yenecek", "Hasta mahpuslar serbest bırakılsın", "Tedavi haktır engellenemez" sloganlarının atıldığı eylemde açıklamayı tutuklu yakını Emine Küçükbumin okudu.
 
Hapishanelerdeki ölümlerin Türkiye'de yaşanan normal ölüm oranlarının çok üzerinde olduğunu belirten Küçükbumin, mahpusların gerekli tedavi olanaklarına ulaşamadığını ya da engellendiğini kaydetti.

Küçükbumin, güvenliğe, istihbarata yatırımda sınırsız kaynak yaratan devletin, güvenliği en çok tehdit eden olgulardan biri olan hak kayıplarına, özgürlüklerin eksikliğine geldiğinde, gerek maddi gerekse de anlayış anlamında en kısıtlı tutumu sergilediğini söyledi.

Hapishanelerde yeterli sağlık personeli, doktor, araç, ambulans bulunmadığını hatırlatan Küçükmumi, mahpusların hastanelere sevkinin sorun olduğu ve çoğu zaman şansa bırakıldığını ifade etti. Küçükbumin, "Hapishanelerimizin tarihi yaratılan bu zulümlerle, insanlık dramları ile doludur" dedi.
 
AİHM'in, kanser hastası olduğu halde ilgili makamlar tarafından serbest bırakılmayan ve yaşamını yitiren Gülay Çetin'e yaşatılan sürecin işkence yasağının ihlali olduğu yönünde karar verdiğini hatırlatan Küçükbumin, bu kararın insan hakları savunucularını haklı çıkardığını ifade etti.

Gülay Çetin'e yaşatılan sürecin onlarca hasta mahpusa yatıldığını belirten Küçükbumin, Hacı Nasır adlı tutuklunun koma halinde hapishanede tutulduğunu bildirdi. Kandıra 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde bulunan ve hakkında istenen cezanın büyük bölümünü yatan ağır kanser hastası Mete Diş'in tahliye talebinin mahkemelerce reddedildiğini kaydeden Küçükbumin, "İnsanlık ayaklar altına alınmaya ediliyor" dedi.

Küçükbumin, "Ağır hasta mahpusları serbest bırakın. Hapishanelerdeki mahpusların sağlığa ulaşım haklarını koruyun. İnsanlık yaşasın" şeklide çağrı yaptı. (etha)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y