İTÜ Hocalarına Sahip Çıktı Rektörlüğü İşgal Etti!

İşten atılan 63 asistanın YÖK’ün kararına rağmen işe geri alınmaması üzerine İTÜ’lü asistanlar rektörlüğü işgal etti.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) asistanları iş güvencesi talebiyle isyanda. İşten çıkarıldıkları için 7 aydır üniversite bahçesinde direnişte olan İTÜ’lü asistanlar, YÖK’ün bu yöndeki kararına rağmen işe iade edilmemelerini protesto etmek amacıyla 1500 kişiyle rektörlük binasını işgal etti.

Akademisyenlerin, öğrencilerin ve üniversite çalışanlarının da destek verdiği eylem, İTÜ Maslak Dayanışma Meydanı’nda başladı.

Buradan rektörlük binasına yürüyen üniversite bileşenleri, üzerinde İTÜ Rektörü Mehmet Karaca’nın karikatürünün bulunduğu “Biz kalıyoruz Karaca gitsin” pankartını açtı. Asistanlara, Eğitim Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi, öğrenciler ve üniversite çalışanları da destek verdi. İTÜ öğrencileri de “Hocalarımıza sahip çıkıyoruz” pankartı açarak yürüyüşe katıldı.

Davul, tulum, trampet ve düdüklerle yürüyüşe geçen kitle, “50-d zulmüne son”, “Rektör Karaca, İTÜ’yü karartma”, “İTÜ’lü asistanına sahip çıkıyor” ve “Asistan kıyımına son” sloganlarını atarak rektörlük binası önüne geldi. Burada konuşan Asistan Zafer Eren, 7 ay boyunca yürüyüşten boykota, forumdan imza kampanyalarına çeşitli etkinlikler düzenlediklerini hatırlatarak, “Bir kez daha ilan ediyoruz. YÖK’ün asistanların işe iadesine hükmeden 1 Şubat kararları derhal uygulanmalı ve işten atılan asistanların görevlerine dönmeleri sağlanmalıdır. 33-a kadrosuna geçişteki tüm engeller kaldırılmalı ve geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu kararlar tekrar bölümlerin iradesine bırakılmalıdır. Üniversitemizde yaşanan tüm keyfi uygulamalar durdurulmalıdır. Bunlar uygulanmadığı takdirde Rektör Karaca bulunduğu makamı terk etmeli ve istifa etmelidir” dedi.

Bu esnada ODTÜ’lü asistanlar da destek mesajı gönderdi.

REKTÖRLÜĞÜ İŞGAL ETTİLER

Açıklamanın ardından asistanlar, Rektör Mehmet Karaca ile görüşmek istedi. Ancak, rektörün üniversitede olmadığı söylendi. Bunun üzerine özel güvenlik birimlerinin engelleme çabalarına rağmen 1500 kişi rektörlük binasını işgal etti. Sloganlarla içeri giren üniversiteliler, davul ve tulum çalarak renkli görüntüler sergiledi. Üniversite yönetimi ise binayı terk etti. Üniversiteliler burada açık kürsü oluşturdu ve sırayla söz alarak taleplerini tartıştı.

Rektörlüğün görüşme sözü verdiği asistanlar eylemlerine yemekhane önünde devam ediyor.

ASİSTANLAR NE İSTİYOR?

*YÖK kararına uyularak işten çıkarılan tüm asistanların işe geri alınması

*Özlük haklarının gaspına son verilmesi *33-a kadrosuna geçişlerin önünde gayri hukuki bir şekilde engel teşkil eden tüm kararların kaldırılması ve bu kadroya geçiş kararları daha önce olduğu gibi yine bölümlerin iradesine bırakılması. (evrensel)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y