Mersin Liman İşçilerine Polis Saldırısı!

Mersin Limanı’nda 34 günden bu yana direnişlerini sürdüren liman işçileri, gece 3 sularında polisin gaz bombalı saldırısına uğradı, 14 işçi gözaltına alındı

Mersin Limanı’nda MIP patronunun baskılarına karşı direnişe geçen ve 34 günden bu yana eylemde olan liman işçileri, dün (3 Nisan) polisin “Ya iş durdurmaktan vazgeçersiniz ya da çadırı yıkarız” tehditleri üzerine limanı eylem alanına çevirdi. İşçiler, taşeron şirketin İstanbul’dan getirdiği iş makinelerini limana sokmadı.

Yüzlerce liman işçisi polisin tehditlerine “Ölmek var, dönmek yok” sloganlarıyla karşılık verdi. 8-16 saatleri arasında iş bırakan liman işçileri, polisin ve patronun tehditleri üzerine 16-24 saatleri arasındaki vardiyada da iş bıraktı. İşçiler, 95 metre yükseklikteki vinçleri de işgal etti.

Çadıra gaz bombalı saldırı

İşçilerin limanda kurdukları direniş çadırı ise gece 3 sularında polisin saldırısına uğradı. Gaz bombalarıyla saldırdıkları çadırı dağıtan polis, tuvalet ihtiyacı için vinçten inen işçileri de gözaltına aldı. Saldırı sırasında gözaltına alınan 14 işçi, Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

İşçiler limana aktı

Polis saldırısının ardından MIP patronu işçilere “Bugün gelmeyin, iş yok” dedi. Buna karşın işçiler, gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması talebiyle limanın A Kapısı’nda bir araya geldi. Yaklaşık 1500 işçi, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Atılan işçiler geri alınsın”, “TİS hakkımız engellenemez” sloganlarıyla eylemlerini sürdürüyor. Mersin polisi ise yüzlerce polisi liman ve çevresine yığınak yaptı. (sendika.org)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y