1 Mayıs Yalanlarına Karşı: Gerçekler Devrimcidir!

Faşizmin kimyasal gaz saldırısı
Hemen her toplumsal konuda egemenlerin yalanları medyada hakim olur. Gerçekte olanlar tersine çevrilir ve halka yönelik yalan bombardımanı başlar. 1 Mayıslar bu ülkede egemenlerin en çok yalan söylediği günlerden biridir.

1 Mayıs 1996 yılında işçileri kurşunlayarak öldüren polisler hakkında tek bir şey yazmayan ve söylemeyenler o yıl düzmece haber olarak elindeki dal parçasıyla polis saldırıları karşısında çaresiz kalıp laleye vuran göstericiyi sürmüşlerdi. Yalanlarla bir dünya inşa etmeye çalışmışlardı. Bu yıl da aynısı yapılmak isteniyor.

1 MAYIS 2013'ÜN YALANCILARI

1 Mayıs'ın ilk yalancısı İçişleri Bakanı Muammer Güler oldu ve 1 Mayıs Taksim Alanı'nın toplantılara uygun olmadığını ilan etti. AKP'nin emekçilerin kazanımlarını tek tek yok etme alışkanlığı bu konuda da devam etti ve 1 Mayıs için Taksim alanı yasaklı sayıldı. 1 Mayıs Meydanı'nın kenarında rant yağması için yapılan inşaatın meydanda mitingin yapılmasına hiçbir biçimde engel olmayacağı konunun uzmanlarınca delilleriyle birlikte defalarca kanıtlandı. Ancak bu bilimsel kanıtlar yerine yalancılara uyum sağlayan medya Taksim Alanı'nın kenarındaki inşaat sanki Taksim'in tamamına yayılmış gibi göstermeyi tercih etti. Yalanın başlaması devamını getirdi.

Diğer bir yalan ise devletin yıllardır kullanıp eskimediğine inandığı 1 Mayıs'a katılanların "marjinal" olduğu yalanıydı. İstanbul valisine göre 1 Mayıs'ı izinli olarak Kadıköy'de kutlayanlar dışındaki binlerce insan marjinal sayıldı. 

Medya yeni yalanların içine hızlıca daldı. Habertürk 1 Mayıs saldırganı polisler karşısında insan olma hakkını kullanıp direnenlerden bazılarının resimlerini yayınlayarak "provakatör" ilanına başladı. Muhbir gazetecilik alışkanlığında olan medya, hakları için meydanlara çıkanları peşinen "suçlu" ilan ederek yargısız infaza başladı.DİLAN ALP'İ ÖLDÜRME KASTIYLA YARALAYAN POLİSLER VE VİDEOSU

İhlas haber Ajansı ise polis kaynaklarının montajlayarak servis ettiği bir videoyla yalancılığa soyundu. Polisin hedef gözeterek öldürmek kastıyla başından gaz bombasıyla yaraladığı Dilan Alp'in yaralanma görüntüleri servis edildi. İstanbul vali Hüseyin Avni Mutlu'nun "arkadaşlarının attığı taşla yaralanmış" dediği Dilan Alp'in polisin attığı gaz bombasıyla yaralandığı ortaya çıktı. Piyasaya sürülen videoda Dilan Alp'in yaralanmasından öncesine ait olan görüntüler silinmiş servis edilmemiş. Yaralanma anının hemen sonrasında başlayan videoda Dilan Alp'in polis tarafından kasıtla yaralandığı görülmekte. Dilan Alp ve üç arkadaşının kaçarak sığındığı eve girişlerinden saniyeler sonra polisin o eve girmesi bunun bir göstergesi. Sadece dört kişi için hedef gözeterek gaz bombası atan polislerin bunu yapmaya gerek olmadan o dört kişiyi kolayca yakalayabilecekleri videodaki görüntülerden anlaşılmakta.

Bir diğer durum ise polisin ancak mahkeme kararıyla girebileceği bir özel mülke yani bir eve sürü halinde dalması ve evin içinde bulunan kişilere şiddet kulllandığının belgelenmesi. Servis edilen videonun diğer yarısı ise polisin kendini masum gösterme çabasına Dilan Alp'in ambulansa taşınmasına ayrılmış. Ev içinde yaşananlara ait görüntüler ise ortada yok. Polisin ev içinde kullandığı şiddetin sadece bir kaç saniye süren çığlıkları videoda duyulmakta. Bu servis edilen video bile Dilan Alp olayında söylenen yalanların açıkça ortaya çıkmasını sağladı.

MEDYA YALANLARINA TESLİM OLMAYALIM

1 Mayıs devletin kullanabileceği her tür şiddet mekanizmasına rağmen saatlerce süren direnişlere tanık oldu. Emekçiler sokaklara çıktı ve faşizme teslim olmadıklarını, direndiklerini gösterdi. Medyanın bu direnişi karalama yalanları devam edecek. AKP hükümeti ve devlet tarafından masa başlarında düzenlenen yalan haberler ortalığa yayılmaya başlandı ve devam edecek. Bu yalan ve toplum mühendisliği yapmaya yönelik yayınlar karşısında emekçilerin tek savunusu ise gerçekler olacak. Gerçek ise faşizmin saldırganlığı ve bu saldırganlık karşısında direnenlerin olduğudur.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y