Ahmet Metin: 2008 Güngören, 2013 Reyhanlı AKP İçin Katliam!

Pusula 
Ahmet Metin
KızılDayanışma

2008 Yılında AKP'nin Anayasa Mahkemesi'nde kapatılma davası son aşamaya yani karar aşamasına giderken 27 Temmuz 2008'de İstanbul Güngören'de tıpkı Reyhanlı'da olduğu gibi çifte bomba patlamıştı. Güngören’de, 17 kişinin hayatını kaybettiği ve 154 kişinin yaralandığı çifte patlama üzerinden daha dakikalar geçmeden patlamanın sorumluluğu devlet medya ortaklığıyla PKK'ye yüklenmiş ve başta devlet ve hükümet yetkilileri olmak üzere medyayla birlikte konu PKK'nin üzerine yıkılmıştı. Patlamadan dakikalar sonra başlayan bu yönlendirici yayınlar patlamayı düzenleyenlerin medyayı diledikleri gibi kamuoyu oluşturmakta kullanmak açısından medya tarihine geçmişti. Güngören'de patlayan çifte bombanın ardından Anayasa Mehkemesi AKP'nin kapatılma davasını sonuçlandırmış ve AKP ufak bir ceza alıp kapatılmaktan kurtulmuştu. Anayasa Mehkemesi'nin AKP'yi kapatmak için açtığı davadaki deliller yasalara göre yeterliydi ama mahkeme Güngören'de patlayan bombaların ardından AKP'yi kapatma cesaretini yitirmişti.

Güngören'de 27 Temmuz 2008'de patlayan çifte bombanın ardından "suçlu" denerek medya organlarınca ortaya atılan kişiler tutuklanmış ve dava süreci başlamıştı. Dava sürmekte, "suçlu" denerek medya lincene maruz bırakılan insanlar hala davanın içinde cebelleşmekte ve Güngören'de hayatını kaybedenlerin yakınlarının lince yönelik saldırılarına uğramakta. Güngören patlamalarının "günah keçileri" ilan edilenler Güngören'de canı yananlar için "oyalanma" aracı yapılmaya devam edilmekte.

Türkiye'de devlet geleneğidir, katliamlarla siyaset yaplır ve katliamlarla toplum yönlendirilir. Katliam yapmak devletin vazgeçemediği siyaset yapma alışkanlığıdır. Her siyasi dönüşüm katliamlarla başlatılıp sürdürülür. Güngören'de patlatılan çifte bombayla bir ABD projesi olarak topluma dayatılan AKP'nin kapatılması önlenmiş ve devletle iş yapmak isteyen herkesin AKP etrafında toplanması gerektiği ilan edilmiştir. Güngören patlamalarından sonraki süreç toplumdaki "sağcıların" AKP etrafında toplanması olarak işlemiş, her tür parasal ve şiddet gücüyle "devletin birlik ve beraberliği" AKP etrafında sağlanmıştır.

AKP sadece bir parti değildir. Militarist saldırgan ve faşist bir organizasyon projesidir. İçinde her tür suçu işleyenin yer bulabildiği suçlular organizasyonudur. Mahallesinde dolandırıcılıkla "dünyalığını doğrultmaya çalışan" üçkağıtçıdan, işkence yaparak devlet kademelerinde yükselenlere kadar içinde her "suçluya" yer vardır. "Ortadoğu'da şiddet ve para dışında siyasi gücün hükmü yoktur" denir. Halklar üzerinde egemenlik kuranlar bu iki güce dayanarak hüküm sürmektedirler. AKP'de bununla hüküm sürmektedir. Bunlar dışında söyledikleri her şey göz boyama yalanından başka bir şey değildir. Ne arada bir vahiy gelmiş gibi ortalıkta yüksek perdeden tekrarladıkları "ayetlerle" ilgilidirler, ne de toplumun refahıyla. Şiddet ve parasal güç dışında söyledikleri yaptıkları her şey sadece "cilalarıdır".

Reyhanlı patlamasında resmi rakamlara göre 51 kişi öldü sayısız kişi yaralandı. Patlamanın üzerinden dakilar geçmeden hükümet yetkilileri "suçluyu" ilan ediverdiler. 2008'de Güngören patlamalarında, patlamayla ilgisi olmadığı ortada olan PKK "suçlu" ilan edildi, Reyhanlı'da ise "Suriye" denildi. Her iki patlamada Türkiye'de gelenekselleşen devlet katliamcılığı olarak ortada durmaktadır. Kimilerinin "Yeşil Ergenekon" dediği, kimlerinin "derin devlet" dediği, sosyalistlerin ise Faşist devlet dediği suçlu hala ortada durmaktadır. Katliam yapma alışkanlığındaki bir seri katil olan devlet elindeki paras ve şiddet gücüyle suçunu "masumların" üzerine yükleyerek psikopat katil özelliğini sürdürmektedir. Katliam yapıp bu katliamı da başkalarının üzerine yıkarak toplumu yönlendirme geleneğine karşı durmak gerekmekte. Çünkü katliamcı devlet geleneğinin "planı" daha çok kan daha çok katliamdır.


Reyhanlı katliamı ardından devletin işaret ettiği "suçlu" budur dediği yerde Reyhanlı katliamının suçluları değil sadece ABD ve AKP Hükümeti'nin sefil çıkarı vardır. Reyhanlı katliamının belgeleri denerek Sosyalist hacker Redhack'in açıkladığı belgeler Reyhanlı katliamında rol alan "piyonlardan" bazılarına işlaret etmektedir. AKP Hükümeti'nin ısrarla "Suriye suçlu" demesine rağmen devletin istihbarat kanallarında gezen bilgiler Reyhanlı katliamını düzenleyenlerin AKP hükümetinin Suriye'ye yönelik sürdürdüğü üstü örtülü savaşta kullandığı çeteler olabileceğini göstermektedir. Redhack'in açıkladığı belgelerin gereğini yaparak ortada dolaşan suçlu piyonları yakalamak yerine AKP hükümeti gerçeği ortaya çıkarmaya çalışanlara saldırmayı tercih etmiştir. Medyada ilan edilen Reyhanlı katliamı sansürüne karşı gerçeği ortaya çıkarmaya çalışanlar her tür saldırıya ve tehdide rağmen seslerini kısmamaktadır. Reyhanlı katliamının suçluları 2008'de Güngören'de çifte bomba patlatıp insanları katleden devletle aynıdır.

AKP hükümeti için çalışıp rengini yeşil yapan Ergenekon 2008'den bu yana katliamlar yapmaya devam etmiştir. Görünen o ki bu katliamcıların tek derdi katliamları karşısında gerçeği arayanlar olmakta ve onları susturmayı tek dertleri olarak görmektedirler.

AKP'nin suçları insanlığa karşı işlenen suçlar kategorisindedir. Kanlı iktidar oyununda insanlığa karşı suç işlemekten çekinmeyen bir devlet ve onun maşası AKP ne yaparlarsa yapsınlar bu zulme karşı sessiz kalmayacaklarla karşı karşıyadır. Zulüm yapanlar yıkılmaya mahkumdur. AKP'de yılkılacaktır döktükleri her kanın hesabını insanlığa karşı işlenen suç olarak vereceklerdir.

AKP için katliamların 2008'den 2013'e serüveni kanlı bir yoldur. Bu kanlı yolda Antep'te karakol önünde patlayan bombalar, Reyhanlı'da sınır kapısında araçta patlayan bomba, Roboski katliamı, kimyasal gazla öldürülen Kürd gençleri, Hopa'da Metin Lokumcu, polis kursunuyla öldürülen 120'den fazla insan ve daha sayısız ölümlerle örülü katliam bulunmaktadır. AKP için katliamlar tarihi yazılmalıdır. Her şeyi kısa sürede unutma alışkanlığını topluma yaymak isteyenlere inat hatırlatılmalıdır.  

Ahmet Metin: Redhack´in Yayınladığı Reyhanlı Belgeleri ve Tutuklanan Asker!


Ahmet Metin: Reyhanlı Katliamı Faşist Devletin Provokasyon Geleneğidir!KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y