Ahmet Metin: Redhack´in Yayınladığı Reyhanlı Belgeleri ve Tutuklanan Asker!

Pusula
Ahmet Metin
KızılDayanışma

Reyhanlı katliamı olduğu andan itibaren devlet olayın üstünü örtme çabasına girişti. Reyhanlı'da sanki insanlar katliam boyutunda ölümlere uğramamıştı. Ülkede her şeyin "rutin" olarak sürmesi için her şey yapıldı. Sansür ilan edildi, sansür hukuken kaktı bu kez medyada oto sansür ağır biçimde devreye girdi. Devletin hemen her birimi ve AKP hükümeti olayı bir Suriye saldırısı diyerek iddia etti. İlk andan itibaren Suriye yaptı denildi. Ortada gerçeklerin saklanması için ilan edilen sansür olunca herkesin buna inanacağı sanıldı. Öyle olmadı. İnsanlar Reyhanlı katliamını sormaya, sorgulamaya devam ettiler. Kimi zaman Reyhanlı sokaklarından gelen kısa video görüntüleri ve fotoğraflarla, kimi zaman Reyhanlıların yaşadıklarına isyanıyla.

Gerçeklerin karatılmasına karşı herkes gerçek nedir sorusunu sormaya başladı ve gerçeğin araştırılmasına herkes katkı sunmak için çabaladı. Sosyalist hacker Redhack'de bu çabaya katıldı ve kendisine ulaşan bilgiler arasında yer alan Jandarma İstihbarat'a ait belgeleri yayınladı. Yayınlanan belgelerin ilk anda gerçekliği sorgulandı ve konunun uzmanları belgelerin gerçek olduğunda hem fikir oldular. Belgeler gerçek olunca belgelerin içindeki bilgiler sorgulandı. Belgelerdeki bilgiler içinde en dikkat çekici olanı Suriye'ye yönelik Türkiye içinde hazırlanıp yollanan bombalı araçlar olduğu ve Suriye'de El Nusra adlı şeriatçı yapılanmanın Türkiye'ye yönelik bombalı araç hazırladığı şekilindeydi.

JANDARMA BELGELERİ VE REDHACK'İN YAYINLAMASI

Gerçeğin karartılmak istendiği yerde gerçeği arayanlar daima olacaktır. Gerçeği olduğu gibi ortaya sermeye çalışan ve değişik kentlerde sokağa çıkarak protestolar düzenleyen sosyalistler gibi Redhack'de gerçeğin arayışındaydı ve eline ulaşan belgeleri yayınlanıp gerçeğin ortaya çıkarılmasına katkı sağladı. Belgelerin içinde yer alan bilgiler ise tartışılacak şeyler ve özce Jandarma İstihbaratın nasıl bir ruh haliyle çalıştığını göstermekte.

Sansür konusuna kafayı takıp orada da kalmış hükümet belgeler içinde yer alan bilgiler yerine belgelerin nasıl yayınlandığına taktı. Gerçeğin üstünün karartılmasındaki gözü dönmüşlük her şeyin önüne geçti ve belgeleri sızdırdılar diyerek iki askeri işkenceli sorguya aldılar.

İŞKENCELİ SORGU, TUTUKLAMA, TASMASIZ GAZETECİLİK VE MASUMLARIN AİLESİ

Erlerin işkenceli sorgu altında olduğu Redhack tarafından ilan edildi. Bu ilan edilen şey İç İşleri Bakanı Muammer Güler ve Hüseyin Çelik'in açıkladığı gibi "1 erin gözaltında" olması gibi bir şey değildi. AKP hükümetinin Reyhanlı katliamının üsütünü örtme çabası içinde yaptığı en kolay manevra her zaman ki gibi "masumları suçlu ilan etmek" olmuştur. Bu kez de aynı şey yapıldı ve konuyla sadece Jandarmanın ilgili birimlerinde görevli olmak dışında dahli olmayan erler suçlu ilan edildi. Redhack'i, Twitter'dan takip edenler şunu gördü ki bu erlerin konuyla ilgisi yok çünkü Redhack'e bilgi akışı sürmekte. Sansür altında ezilip "tasmalı olan" gazetecilik yerine özgür gazetecilik işini de bu kez Redhack üstlendi. Redhack aynı şekilde tutuklanan erin konuyla ilgisi olmadığını belirtip "Kac gundur bakan'dan once, Icislerinin er'lere yapacagi "cadi avi'ni" gozalti sayisini vs dogru yaziyoruz" diyerek belirtti.

Tutuklanan erin aile mensupları karşılaştıkları olaylar üzerine ilgilenen dostlarını  "Her birinizin mesajlarını aldım, alıyorum. Hepsi için çok teşekkür ederim, Utku'da iletebildiklerim kadarıyla teşekkür ediyor.

Bugünden itibaren hukuki süreci ve aile acısından bizi olumsuz etkilememesi için bir süreliğine sadece gerekli hallerde merakınızı gidereceğiz.
" diyerek yanıtlamak zorunda kalmışlardır. Masumları bir oyuncak gibi gören AKP hükümeti ve egemenler onların da birer insan olduğunu anlamadı ve hiçbir zaman da anlamayacaktır.

 
VİCDANI KARARMIŞLARA KARŞIN FAŞİZMDEN KORKMAYANLAR

Reyhanlı belgelerini Redhack'e sızdırdı denerek gözaltına alınan erin durumu bir vicdan sorunu olarak ortada durmaktadır. AKP hükümetinin Reyhanlı katliamıyla yapılmak istenen provokasyonu eline yüzüne bulaştırması ve sırf Suriye'ye açık bir savaş ilanı için ABD gezisi öncesi Başbakanın Obama karşısında elini güçlendirmek adına yapılan "derin katliam" masumların üzerine yıkılarak kapatılmak istenmektedir. Roboski'de 34 köylünün ölüm emrini kim verdiyse Reyhanlı katliamının emrini de veren odur. Katliam yapanlar elinde tuttukları güçle suçtan kurtulmak adına "masumları kurban etme" oyunu oynamaktadırlar. Soru "Reyhanlı katliamını kimler yaptı ve yapanları kimler yönlendirdi"de tıkanmıştır. AKP hükümetince bu sorunun sorulması "yasaklanmıştır" ve yasağa uymayanlara da her türlü yöntemle saldırılmaktadır.

Bugün Redhack bu soruyu açıkça soranlara aracı olmuş ve soru hala ortadadır. İstendiği kadar "masumlar" işkenceli sorgularla tutuklanıp içeri atılsın Reyhanlı katliamıyla ilgili bu soru yanıtını buluncaya kadar önemini yitirmeyecektir. Masum erlerin suçlu denerek işkenceli sorgulara uğramaları da tutuklanmaları da gerçeği değiştirmeyecektir. Sadece Reyhanlı katliamının gerçek sanıklarının suçlarını daha da ağırlaştıracaktır. .


Aşağıda Rehhack'e bilgi sızdırdı denerek tutuklanan erle ilgi ajanslara düşen haber yer almakta. Bu haber ülkede yaşanan "delirmenin" simgelerindendir.
Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde resmi açıklamalara göre 51 kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamla ilgili sosyalist hacker Redhack'in yayınladığı Jandarma İstihbaratı belgelerini sızdırdığı iddiasıyla gözaltına alınan er M.U.K. tutuklandı.
Amasya Jandarma Komutanlığı'nda başlatılan soruşturmada yazıcı olarak görev yapan 2 er gözaltına alınarak Sivas'daki Askeri Savcılığa sevk edilmişti. Erlerin sorguları sırasında işkence gördükleri Redhack tarafından açıklanmış ve bu konuda insan hakları örgütleri döreve davet edilmişti.

Sorgularından sonra erlerden biri bırakılırken, er M.U.K. ise tutuklanma istemiyle Sivas'taki 5'inci Er Eğitim Tugayı Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ne çıkarıldı. Sorgusunda susma hakkını kullandığı belirtilen M.U.K. tutuklanarak Askeri Cezaevi'ne konuldu.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y