Ahmet Metin: Reyhanlı Katliamı Faşist Devletin Provokasyon Geleneğidir!


Pusula


Ahmet Metin
KızılDayanışma

Türkiye'de devlet geleneğidir. Devlet yeni bir eyleme geçmek istediğinde provokasyon düzenler ve bununla baskı altına alarak "sürüleştirdiğine" inandığı kitleleri yönlendirebileceği alanlar için hazırlar. 

DEVLETİN PROVOKASYON GELENEĞİ REYHANLI KATLİAMI VE 6-7 EYLÜL 1955 OLAYLARI
Devletin provokasyon geleneğinden 6-7 Eylül 1955 olayları tipik örnektir. Türk istihbaratından bir kişi "devlet görevi" gereği Selanik'te Atatürk'ün evine bomba atar. Bomba atılmasının ardından basın aracılığıyla yaygara koparılır ve "Yunanistan, Rumlar, Atatürk'ün evini bombaladı ne duruyorsunuz hadi harekete geçin" derler. Devletin gözetimi altında başta İstanbul olmak üzere bir çok kentte başta Rumlar olmak üzere gayrı müslimlere yönelik linç ve yağma saldırıları yaşanır. Bu yağma ve linç saldırılarının sonucu ise Türkiye'de "azınlıkların" neredeyse tamamının ülkeyi terk etmesi olur. Kıbrıs'ta yeni kan dökme planları devreye girer ve Kıbrıs'ın iki halkın ortaklaşa yaşadığı bir ada olmasının önüne geçilir ve ada parçalanmaya hazırlanır. 6-7 Eylül olayları, Türkiye'nin yeni dahil olduğu NATO'da daha iyi yer kapma kaygısıyla vatandaşlarını kurbanlık koyun gibi kullanmasının da tipik örneğidir.

Reyhanlı'da patlayan bombalar tıpkı 6-7 Eylül 1955 olaylarını yaratmak için devlet görevlilerinin Selanik'teki Atatürk'ün evini bombalaması gibidir. Reyhanlı'da bir katliam düzenlenmiştir. Katliamı düzenleyenler olayın sıcaklığı içinde yaptıkları uygulamalarla ortaya çıkmıştır ve her işaret Reyhanlı katliamının sorumlusu olarak Türkiye devletini ve içinde olduğu emperyalist koalisyonu işaret etmektedir. 


20 AĞUSTOS 2012'DE ANTEP'TE PATLAYAN BOMBA YÜKLÜ ARACIN SUÇLULARI HALA YOK
20 Ağustos 2012'de Gaziantep'te Karşıyaka Polis Karakolu yakınında, bomba yüklü aracın infilak ettirilmesi sonucu patlama meydana geldi. 8 Kişi öldü ve 66 kişi yaralandı. Olayın ardından "suçluları yakaladık" açıklaması hemen geldi ve patlamayla uzaktan yakından ilgisi olmayan bazı kişiler "suçlu" bunlardır denerek basına servis edildi. Basın da bunu tepe tepe kullandı. Ancak yaklaşık 8 ay olmasına rağmen Antep'te bomba yüklü aracın patlamasından sorumlu olanlar hala ortaya çıkarılmadı, çıkarılamadı.


11 ŞUBAT 2013'DE REYHANLI SINIRINDA PATLAYAN BOMBA YÜKLÜ ARACIN SUÇLULARI DA HALA YOK
 

11 Şubat 2013 Reyhanlı'da Cilvegözü Sınır Kapısı'nda bomba yüklü bir araç patladı 13 kişi öldü çok sayıda kişi ise yaralandı. O günlerde de "suçlular" yakalandı açıklamaları hemen geldi ve bu patlamanın sorumluları yakalandı haberleri basınca yaygara edildi. Sonuç ise Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamanın sorumlularının bir türlü yakalanmaması olarak kaldı. Yaklaşık 3 aydır bu patlamanın sorumluları kimdir ve bomba yüklü aracın sınır kapısında ne işi vardı sorularına hala yanıt verilmemekte.

FAŞİZM HALKINI KURBANLIK GİBİ KULLANAN SUÇ ŞEBEKESİDİR
Halkını haksızlık ve zulüm karşısında boynu eğik "kullar" olarak tutmak için faşizmin her türlü kirli oyununa başvurmaktan çekinmeyen devlet, boynu eğikleri "yeni bir döneme" hazırlamakda kanlı oyunlara devam ediyor. Daha önce 20 Ağustos 2012'de Antep'teki patlama bir "deneme" olarak devletin işiydi. Boynu eğik ve sürüleştirildiğine inandığı halkını yöneldirmek için düzenlediği kanlı oyununda hedef olarak Ortadoğu savaşında parçalanması gereken ülke Suriye'yi göstermeye çalışanlar ülke içindeki kanlı oyunları sonucu sürüleştirdiklerinin mesajı yanlış algılayarak Kürdleri hedef aldığını görüp kendilerine yeni yollar çizmek adına yeni kanlı politikalar geliştirdiler. 8 Aylık politikaları sonucu "sürüleştirdiklerine" inandıklarının katılaşmış yüreklerini hoplatmak ve zayıflamış algılarını harekete geçirmek için daha kanlı bir tezgaha ihtiyaç duydular. Reyhanlı katliamıyla ABD, İsrail, Katar, Suudi Arabistan vb ile birlikte Suriye'yi yağma senaryosunda yeni bir dönemin olacağına işaret ettiler. Uzun zamandır AKP'nin ve AKP'yi faşizmin yeni bir projesi olarak üretenlerin iktidarlarını sürdürebilmek için bir savaş dışında seçeneksizliğe doğru ilerledikleri görülüyordu, söyleniyordu. Reyhanlı'daki katliamda açıklanana göre 46 insan hayatını kaybetti. Faşist devlet her zamanki senaryosuna yine kanlı başladı ve daha önceki uygulamalarının tekrarında. Reyhanlı katliamı ile ilgili devletten gelen haberler dışındaki her haber ve görüşe sansür ilan etti. Reyhanlı katliamını düzenleyen devlet bu katliamın sonuçlarını dilediğince kullanmak için sansürü kullandı. Patlamanın üstünden daha 24 saat geçmeden katliamın "suçlularının yakalandığı" açıklamaları yetkililerce yapıldı ve hedef hemen gösterilip açıkça "Suriye suçlu dendi." Devletin yukarıdan aşağıya bu konuyla ilgili her birimi açık bir suç şebekesi olarak faaliyette. Suç şebekeleri ne yaparsa onu yapıyorlar ve katliam düzenleyip katliamın sonuçlarından çıkarlarına uygun olarak faydalanmaya uğraşıyorlar.
 

Suriye Enformasyon Bakanı Umran el Zubi, devlet televizyonunda yayınlanan basın toplantısında, "Suriye böyle bir şey yapmamıştır ve asla da yapmaz çünkü değerlerimiz buna izin vermez. Böyle dayanağı olmayan suçlamaları ortaya atmaya kimsenin hakkı yoktur" dedi. Suriye, Reyhanlı katliamının tertip olarak kendisine yönelik yeni bir saldırganlık dalgasına yol açacağını görerek bu açıklamayı yapmak zorunda kaldı. Türkiye devleti; ABD, İsrail, Suudi Arabistan, Katar vb ititifakıyla Reyhanlı'da yeni kanlı bir oyunda kendi halkını kurbanlık koyun olarak kullanmayı bir kez daha yaptı. Reyhanlı katliamı, Dersim katliamı, 6-7 Eylül 1955 olayları, Sivas Madımak katliamı, Maraş katliamı, Roboski katliamı vb gibi devletin katliamlarının bir devamı olarak tarihe yazılmalı.

Suriye halkına yönelik açılan katliam dolu kirli oyunda Suriye halkını hiçe sayarak katledenlerin ortağı olmamak için Faşizmin bu yeni savaş politikasına karşı koymak insani bir görev olarak ortada durmakta. Her tür örgütlenmesine saldırılan, her hak arayışı baskılanan emekçilerin faşizme karşı koydukları her alan Suriye'ye yönelik düzenlenen kanlı tezgahta bu ülke halkının kurbanlık olarak kullanılmasına engel olacaktır. Faşizme direniş insan olmayla ilgilidir ve insanlığımızı korumalıyız.


Aşağıda Reyhanlı katliamının üzerinden daha 24 saat geçmeden devletin yetkili ağızlarının yaptığı açıklama var. Bu açıklamalar suçluların "sürü" olarak gördükleri halkı yönlendirme oyunlarının delilleridir. Faşizm insanlık suçudur, iktidarda olup gücü ellerinde tutmaları onların suçlarından dolayı cezalandırılmalarını engellemez, sadece geciktirir.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Reyhanlı’da meydana gelen saldırıya ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ilk sözü Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay aldı: “Hayatını kaybedenlerin 38’nin kimlik tespiti yapıldı. Bunlardan 35 Türkiye 3’ü Suriye vatandaşı. Suriye istihbaratıyla irtibatlı bir terör örgütünün konuyla ilgisinin tespit edildiğini ifade etmiştik. Şu ana kadar bu kişilerden 9’u gözaltına alınmış durumda. Kendi ifadeleri ve itiraflarıyla bu belirlenmiş oldu. Burada yapılmak istenen provokatif şeyler sansasyon. Mültecilere karşı olumsuz düşünce geliştirme çabası. Bunlara vatandaşlarımızın dikkat etmesi gerekiyor. Bir kısmımız Ankara’ya dönecek Başbakanımızla değerlendirmelerde bulunacağız."

Beşir Atalay'ın ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin kısa bir açıklama yaptı: "Bu alçak tertibi hazırlayanların bir maksadı vardı. O maksat da Hatay’daki huzuru sabote etmek. Misafirlerimizle halkımızı karşı karşıya getirerek huzuru bozmak. Yapmamız gereken bombayı patlatanların amacına hizmet etmemek için ferasetle davranmak."

İçişleri Bakanı Muammer Güler'in kısa açıklaması ise yaşananların listeseini açıklamak oldu: “Yaptığımız ilk tespitlerde olayın Suriye’deki rejim yanlısı örgütlerle özellikle el muhaberatla yakın irtibat içinde olan örgüt tarafından gerçekleştirilmiştir. Çalışmalarımız sonucu 9 kişi gözaltına alınmıştır, içlerinden biri olayın planlayıcısı. Olayın muhalifler ve sığınmacılarla bir ilgisi yoktur. Saldırının amacı bölgeyi tahrik etmek. Patlamanın etkisiyle 735 işyeri, 121 konut ve 62 araçta hasar meydana gelmiştir."

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y