Cumartesi Anneleri 425. Haftada 2013 Kayıplar Haftasını Anlattı!

'Kemikler analara kavuşmayacaksa...'

Cumartesi Anneleri, 425. kez Galatasaray Meydanı'nda buluştu.
17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası kapsamında yapılan eyleme ICAD üyeleri de katıldı.

Eylemde ilk sözü alan kayıp Hüsamettin Yaman'ın kardeşi Feyyaz Yaman, bu coğrafyada her kazılan topraktan kemiklerin fışkırdığını, toprakların ölüm tarlaları haline geldiğini söyledi, "Kemikler analara kavuşmayacaksa, adalet gelmeyecekse bu coğrafyada barış ve huzur gelmez" dedi.

Barışın gerçek anlamda sağlanması için hükümetin geçmişle yüzleşmesi gerektiğini vurgulayan Yaman, "Yürekler suskunluğa veda istiyor. Bu vicdan sorunu. Dersim, Maraş... Bu ayıp sürüyorsa nasıl demokrasiden bahsedilir. 425 değil, bin 425 hafta da olsa burada oturacağız" şeklinde konuştu.

Kayıp Hayrettin Eren'in kardeşi İkbal Eren, Cumartesi Anneleri olarak tek bir tüzük maddesi kapsamında örgütlendiklerini söyledi, maddeyi şöyle tanımladı; "İnsanlık ayıbı işleyen bütün canilerden ve katillerden hesap sormak, kayıplarımızın akıbetini ortaya çıkarmak." Eren, mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

'ANALAR NASIL AĞLAMASIN?'


Oğlu Murat Yıldız'ı kendi eliyle polise teslim eden ve bir daha haber alamayan Hanife Yıldız, Başbakan Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta Anneler Günü'nde annelerle bir araya geldiğini hatırlattı. Bu buluşmada Başbakan'ın "Analar ağlamasın" dediğini söyleyen Yıldız, "Ama o saatlerde Reyhanlı'da analar kan ağlıyordu. Başbakan gerçekleri kimse öğrenmesin diye basına sansür koydu. Bize verdiğin sözleri tutmadın, hala anaların çocukları katlediliyor, analar nasıl ağlamasın?" diye sordu.

"Baba Ocak ve Hasan Ocak bize bu meydanı miras bıraktı, onların miraslarına sahip çıkıyoruz" diyen Hanife Yıldız, gözaltında kaybedilenleri andı, kayıpların bulunması için mücadele edenleri selamladı.

'TÜRKİYE, KAYBETME SUÇUNU SİSTEMATİK OLARAK İŞLİYOR'


Haftanın açıklamasını İHD Şube Başkanı Ümit Efe okudu. "Gerçek bir demokrasi iradesi, aynı zamanda geçmişle yüzleşme ve sorumluları yargı önüne çıkarma iradesidir" diyen Efe, Kayıplar Haftası dolayısıyla dünyanın her yerinde kayıplar olgusuna dikkat çekildiğini söyledi. Türkiye'nin dünyada gözaltında kaybetme suçunun sistematik olarak işleyen ülkelerden biri olduğunu belirten Efe, devletin kurduğu çetelerle insanları gözaltına alarak kaybettiğini, infaz ettiğini söyledi.

Yüzlerce insanın devlet görevlileri tarafından "gözaltına alıyoruz" denilerek götürüldüğünü ve devlet binalarında işkencelerle katledildiğini hatırlatan Efe, işkence ile öldürülenlerin asit kuyularına, toplu mezarlara gömüldüğünü söyledi.

Kayıp aileleri üzerindeki sistematik zulmün, kayıpların akıbetlerinin açıklanmaması, faillerin korunması ile bugün de sürdüğünü ifade eden Efe, hükümetin, Kayıplar Sözleşmesi'ni imzalamayarak, sorumluluktan kaçtığına dikkat çekti. "Kişiye ve topluma yönelmiş en ağır insanlık suçu olan gözaltında kaybetme ile yüzleşmek yerine 'Geçmişte yaşandı, geçmişte kalsın' tavrı gösteriyor" diyen Efe, geçmişin hakikati ile yüzleşilmeden, hesaplaşılmadan Türkiye'nin tüm kuralları ile işleyecek bir demokrasiye kavuşmasının mümkün olmadığına işaret etti.

'SUSMAYACAĞIZ, SESİMİZİ YÜKSELTMEYE DEVAM EDECEĞİZ'


Efe, "Susmayacağız" dedi ve devam etti: "Kayıplarımızın akıbeti açıklanıncaya, failleri yargılanıp hakkaniyete uygun cezalandırılıncaya kadar, her Cumartesi Galatasaray'dan, Diyarbakır Koşuyolu'na, Batman'dan Cizre'den sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz."

Efe, Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası dolayısıyla bir kez daha yetkililere seslendi: "Geçmişin bütün hukuksuzluğunu, toplumsal belleğin unutkanlığına havale ederek, demokratik bir devlet ve toplum yaratmak imkansız. Gerçek bir demokrasi iradesi, aynı zamanda geçmişle yüzleşme ve sorumluları yargı önüne çıkarma iradesidir."

Oturma eylemi, Kayıplara Karşı Mücadele Haftası kapsamında yarın Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç'un Gazi Mezarlığı'ndaki mezarı başında düzenlenecek anmaya çağrı ile sona erdi. (etha)


İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon'un
17-31 MAYIS 2013 ULUSLARARASI GÖZALTINDA KAYIPLAR HAFTASI PROGRAMI


17 Mayıs 2013 saat : 13.00
"Hukuka ve Bilime Uygun Kimliklendirme Çalışması İstiyoruz!"
Yer : Adli Tıp Kurumu önü - Yenibosna

18 Mayıs 2013 saat :12.00
Cumartesi Anneleri 425. Kez Galatasaray'dayız!

19 Mayıs 2013 saat :13.00
Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç mezar anmasına katılım
Yer: Gazi Cemevi

25 Mayıs 2013 saat : 12.00
Cumartesi Anneleri 426. Kez Galatasaray'dayız!

31 Mayıs 2013 saat : 12.30
Kayıplarımızın Faillerini Korumaktan Vazgeçin, Tuğgeneral Musa Çitil Görevden Alınsın, Tutuklu Yargılansın.
Yer: Ankara

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y