Faili Meçhul Cinayetler ve Gözaltında Kayıplardan Sorumlu Polis Ayhan Çarkın Çark Etti!

Faili meçhul cinayetler ve gözaltında kayıplardan sorumlulardan biri olan eski özel harekat polislerinden Ayhan Çarkın amirlerinden olan Mehmet Ağar'ın tahliyesinin ardından itiraflarından çark etti. Falil meçhul cinayetler ve gözaltında kayıplarla ilgili suçlular ortada olmasına ve verdikleri beyanlarla suçlarını defalarca kez itiraf etmelerine rağmen hiçbir girişimde bulunulmuyor. Eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın'ın "kabusum oldular" dediği Cumartesi Anneleri tam 18 yıldır bu konuda ısrarla eylem yapıyorlar ve her hafta suçluları ve suçların delillerini açıklıyorlar. Ayhan Çarkın'ın itiraflarından çark etmesinin nedenlerinden birinin Mehmat Ağar'ın tahliyesi olduğu yorumları yapılıyor.
 
"Faili meçhul cinayetler" soruşturmasında tahliyesini isteyen Ayhan Çarkın, "Madde bağımlılığım nedeniyle dengesiz beyanlarda bulundum" dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, bazı faili meçhul cinayetlerle ilgili soruşturması kapsamında tutuklu bulunan eski Özel Harekat Polisleri Ayhan Çarkın, Ercan Ersoy ve Ziya Bandırmalıoğlu'nun tutukluluğunun devamına karar verildi.

TMK'nın 10. Maddesiyle Görevli Nöbetçi Hakim Nihal Uslu, "4. Yargı Paketi" ile tutukluluğun incelenmesinde yapılan değişikliğin ardından, zanlıları avukatlarıyla birlikte dinledi. Hakim Uslu, cezaevlerinden jandarma tarafından adliyeye getirilen zanlıların beyanlarını, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda aldı.

Zanlı Çarkın, sorgusunda önceki ifadelerini "hatırlamadığını" ileri sürdü ve "Madde bağımlılığım nedeniyle dengesiz beyanlarda bulundum. Esasında aldatıldığımı düşünüyordum. Bu nedenle ifadelerimle hem kendimi hem de arkadaşlarımı yaktım. Daha evvel kokain, eroin, esrar ve hap kullanmışlığım vardır. Cezaevindeki imkanlarla tedavi oldum" dedi.

Çarkın, ifadelerinde söylediklerinin, esasında basında yer alan ve "herkesçe bilinen" şeyler olduğunu savundu.

Çarkın tahliyesini istedi

6136 sayılı yasaya muhalefetten aldığı 10 ay hapis cezasının kesinleştiğini, bu süreçte meslektaşlarının kendisine yardımcı olmadığını anlatan Çarkın, "Bu nedenle kızgınlıkla hareket ettim, hata yaptım. Suçsuzum. Devlet kurumlarını töhmet altında bırakmaktan utanç içerisindeyim" ifadelerini kullandı ve tahliyesini istedi.

Zanlı Ersoy da suçlamaları kabul etmediğini kaydederek, hakkında toplanan delilleri bilmediğini, zira dosyada gizlilik kararı bulunduğunu ifade etti.

Ersoy, "23 aydır tutukluyum. Cezaevine gelen heyetler hakkımda hükümsüz hükümlü ibaresini kullanmaktalar. Ailem dağılmak üzere. Emekliyim, sabit ikametgah sahibiyim. Öncelikle tahliyemi ve tutuksuz yargılanmayı talep ediyorum" diye konuştu.

Zanlı Bandırmalıoğlu ise "Çarkın'ın huzurdaki beyanından sonra bir şey söylemek istemediğini" belirterek, suçlamaları kabul etmediğini bildirdi.

Zanlıların avukatları da müvekkillerinin tahliyelerini talep etti.

Hakim Uslu, beyanları dinledikten sonra sanıkların tutukluluk durumlarının devamlarına karar verdiğini açıkladı.

Uslu'nun kararına, "kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması, bazı şüpheliler ile tanıkların daha önce alınan beyanları, zanlıların, üzerlerine atılı suçlar için kanunda öngörülen ceza miktarı nedeniyle kaçma şüphelerinin bulunması, delillerin henüz toplanmamış olması ve delil karartma ihtimali" gibi bir dizi gerekçe gösterildi. (cnnturk.com)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y