Gezi Parkına AKP AVM´si Yapmak İsteyenlerin Polisi Yine Saldırdı

Taksim Gezi Parkı'ndaki ağaçları kesip yerine içinde AKP'li yöneticilerin iştirakleri de olduğu söylenen AVM yapmakta kararlı olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın emriyle polis bir kez daha saldırdı. Polis saldırısı bu kez kimyasal gaz kullanımında sınırları zorlayacak biçimdeydi. Gezi Parkı içinde bulunan sayısız insana yönelik yapılan saldırıda polis özellikle insanları yaralamaya yönelik saldırganlık gösterisinde bulundu.
Saldırganlığın ardından insanlar Taksim'in değişik yerlerinde polis saldırısına karşı direnmeye başladı. Saldırganlara karşı direnen Gezi Parkını savunanlar her tür yasadışı faaliyette olan polisi bir çok kez yaptıklarının yasadışı olduğu konusunda uyardı. AKP hükümeti başı Erdoğan'ın emriyle İstanbul talanı devletin kolluk güçlerinin yardımıyla sürdürülüyor.

İSTANBUL TABİP ODASI KİMYASAL SİLAH KULLANMAKTAN VAZGEÇİLMELİ

Gezi Parkı ile ilgili sabahtan beri süren polis saldırısında İstanbul Tabip Odası yaptığı açıklamada yaklaşık 100 yaralı olduğunu açıkladı.

Açıklamada, "Bir kafa travması, bir kol kırığı ve bir bacak kırığı ile yaklaşık yüz kişinin çeşitli yerlerinden sıyrık ve ekimozlar ile gaza bağlı zehirlenme" denildi.

Tabip Odası biber gazı konusunda yetkilileri bir kez daha uyarıyor: "Kendi argümanını dahi savunamayan bu totaliter hükümeti, kimyasal silah olarak kabul edilen ve kronik rahatsızlığı olanların yoğun maruziyet durumunda ölümüne yol açabilecek 'biber gazı' konusunda bir kez daha uyarmak istiyoruz. İçeriği itibariyle ölümcül sonuçlar doğurabilecek olan 'biber gazı bombalarının' ayrıca özen gösterilmeden, hedef alınarak kişilerin üzerine ateşlenmesinin insanlara doğrudan mermi ile ateş edilmesinden bir farkı bulunmuyor. Her an bu gaz fişekleriyle yaralanan bir yurttaşımızın ölüm haberini alma endişeliyle yaşıyoruz. Ülkeyi yönetenleri bu sorumsuz tutumlarından bir an önce vazgeçmeye çağırıyoruz."


TAKSİM İÇİN ÇAĞRILAR
Taksim'de pois saldırısını protesto etmek ve Gezi Parkı'nın AKP yöneticilerinin de içinde bulduğu ortaklara peşkeş çekilerek AVM yapılmasına karşı olmak için saat 19'da herkes Taksim'e çağrılıyor.
Aynı şekilde bir çok ilde de Taksim saldırısı protesto edilip Gezi Parkı'ndaki ağaçların kesilerek AVM yapılmasına karşı olanlar seslerini duyuracaklar. 
Adana 17:30 Atatürk Parkı, 
Ankara 19:00 Kuğulu Park,
İzmir yarın aksam 17:00 Kaskatlı Havuz"

Gün boyu yaşanan gelişmeler:

09.45
Şu anda 500 kişi Divan Oteli önünde toplanmaya başlandı. Otel önünden geçen araçlar kornalarla kitleye destek veriyor.

Güncelleme: 10.05
Divan Otel önünde basın açıklaması yapılıyor.

Güncelleme: 10.10
Divan otel-gezi parkı arasında asker ocağı caddesi giderek kalabalıklaşıyor. Herkes yolda.

Güncelleme: 10.30
Açıklama sonrasında sloganlar atılmaya başlandı. Taksicilerden kornalarla destek veriliyor. Herkes tek vücut olmuş Gezi Parkına yürüyor. Müdahale başladı. Şuan Taksim gaz bulutu. Barikatların bir kısmı yıkıldı.

Güncelleme: 10.40
Ahmet Şık kafasına isabet eden fişekle yaralandı. Hastaneye kaldırıldı. Polis CHP'lilere de saldırdı.

Polis panzeri trafiğe girdi. Eyleme destek veren araçlara da panzerlerle saldırılıyor.

Güncelleme: 10.50
Divan Otel'de birçok yaralı olduğu bildiriliyor. Ambulans sesleri hiç kesilmiyor.

Güncelleme: 11.00
İki ağır yaralı varken yaralılara kesintisiz gaz sıkıyorlar. Divanda turistler eylemcileri odalarına alıyor. Trafiğin içindeki belediye otobüsünden 100 tane polis indi, trafiğin içine gaz bombası atıp taksilere su sıkıyorlar.

Bu sırada polislerin yanına gelen bir esnaf, çıkan olaylara tepki gösterdi. Olaylar nedeniyle evine ekmek götüremez hale geldiğini anlatan esnaf, “Her gün böyle. Artık yeter. Çoluk çocuğuma ekmek götürmek istiyorum. Sizin gazınızdan bıktım. Karşıdakiler de insan, siz de insansınız. Bu böyle olmaz, amirinize söyleyin. Yazıklar olsun” dedi. Toplanan eylemciler ise esnafa alkışlarla destek verdi.

Güncelleme: 11.15
Divan Otel'in önünde toplanan eylemcilere polis gaz ve tazyikli suyla tekrar saldırdı. Polis, eylemcileri Şişli yönüne Hilton Otel'e doğru sürmeye çalışıyor. Hilton Otel'in önünde de polis barikatı var.

Divan Oteli'nin önünde çok sayıda yaralı var. Ambulanslar polis tarafından engelleniyor.

Güncelleme: 11.30
Taksime bütün gidişleri kapatıldı. Tuttuklarını içeri alıyorlar. 6 kişi kafa kafa travması geçirdi.

Divan Otel'in içinde birkaç yüz kişi polis ablukasında. Polis dışarı bırakmıyor insanları. Çok hoyrat bir müdahale var.

Bir vatandaşın attığı tweett şöyle: "en üst makamdan emir geldi. Ne yaparsanız yapın. EMRİ YERİNE GETİRMEYEN POLİS, MESLEKTEN İHRAÇ edilecektir, dendi"

Son gelişme kararları:
Eylemciler yılmıyor, akşam 19.00'da Divan Oteli önünde buluşuyor.

DİSK saat 13.00'da Taksim Metro çıkışına çağrı yapıyor.


Güncelleme: 11.40
Divan Otel önünde eylemciler tekrar toplanmaya başladı. Polis eylemcilerin oturduğu merdiveni kuşatmış durumda. Bir eylemci polis barikatının önünde akordeon çalıyor.

Güncelleme: 11.50
Sırrı Süreyya Önder Divan Otel önünde bir açıklama yaptı. Önder, “Belediyenin kamyonlarıyla polis taşımak hangi hukuk, polise zabıta kıyafeti giydirmek hangi hukuk? Kaç gündür aynı soruyu soruyoruz, belediye başkanı, vali nerede? Bir sürü gerzek belediye başkanı adaylığını açıklıyor onlar nerede? Onların hepsini halk tükürükleriyle boğacak” dedi.

Güncelleme: 12.05
Divan Otel önünde toplanan kalabalık, Taksim Meydanı’na alkışlarla yürüyor.

Güncelleme: 12.20
Divan Otel’den Taksim Meydan’a yürüyen kalabalık oturma eylemi başlattı. Polis eylemcilerin etrafını sarmış durumda. Tramvay durağında, oturma eylemi yapan kitle DİSK’in çağrısı ile yapılacak açıklama saatini bekliyor.

Güncelleme: 12.25
İstiklal Caddesi’nin girişini çevik kuvvet kapattı. Cadde girişinde iki TOMA var. Cadde girişine çevik kuvvet yığılıyor. 

(Kaynak: yarinhaber.org, bianet)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y