Gölgesini Satamadığı Ağaca Gezi Parkı´nda Polis Saldırısı

Gezi Parkı'nda bu sabah erken saatlerde tekrar polis saldırısı vardı. Polis saldırısı sabah 5:00 sularında başladı. Saldırganlar yoğun bir şekilde kimyasal gaz kullandılar ve Gezi Parkı'nda kalanların çadırlarını yaktılar. Parkta yıkımı yapacak iş makinasının önünü açmak için saldıran polisler iş makinasının yeniden yıkım yapması için ortamı hazırladılar. İş makinasının ilk yıkım faaliyeti yeniden ağaçlara yönelikti. İş Makinasının önüne geçen BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder yıkımın bir kez daha durmasını sağladı.

Polis saldırısı ardından tekrar bir araya gelen Gezi Parkı eylemcileri direnişlerine devam ediyorlar. Polisin yaktığı çadırlar yerine yeniden çadırlar kuruldu ve Gezi Parkı daha kalabalık oldu. "Gezi Parkı'nı yıkacağız karar verdik" diyerek saldırgan üslupla yağmacılığını ilan eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı Gezi Parkı eylemcileri direnmeye devam ediyor.

Gezi Parkı'ndaki polis saldırısını anlatan bir kişi, yere oturup birbirlerine kenetlendikleri sırada müdahale edildiğini akatardı. Yapıcı, çadırları eylemcilerin değil polisin yaktığını söyledi.


Gezi Parkı’ndaki polis saldırısıyla ilgili açıklama yapan grup “Buradayız, gitmiyoruz” dedi.

Saat 5'teki polis saldırısı ardından çadırlar yeniden kuruldu. BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, CHP Genel Başkanı Yardımcısı Gürsel Tekin, milletvekili Umut Oran ve birçok sanatçı da alanda. Sabah Sırrı Süreyya Önder'in yıkıma müdahalesiyle duran Gezi Parkı yıkımı yeniden başlayamadı.

Greenpeace Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi gözaltına alındı. Polis bir ağaca sarılarak yıkımı engellemek isteyen protestocu Hazar Berk Büyüktunca’yı da döverek ağaçtan uzaklaştırdı. Bianet’ten Nilay Vardar’ın haberine göre Büyüktunca, ameliyata alındı.Gece çadırda kalan bir kişi olayı şöyle anlattı:
“Uyuyorduk. Nöbetçiler gelip ‘polisler geliyor’ dedi. Ne yapacağımızı bilemedik. Hepimiz yere oturup birbirimizin koluna girip kenetlendik. Bir anda polisler üstümüze gaz bombası atmaya başladı. Bende gaz maskesi olmasına rağmen bir süre sonra dayanılmaz hale geldi. 70 metre önümü göremeden ilerledim. Hepimiz bir süre sonra Şişli tarafına doğru ilerledik. Polis bizi püskürttükten sonra önce tepeden gaz atmaya başladı. Sonra yaklaşarak devam etti. Bir yandan da tomalar su sıkıyordu. 45 dakika bu şekilde devam etti. Biz uzaktan bakınca parkan simsiyah bir duman gördük. Sivil polisler o sırada çadırları yakmış."


Çadırları polisler yaktı
Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı, grup adına yaptığı basın açıklamasında bazı medya organlarında çadırları eylemcilerin yaktığı iddiasının doğru olmadığını belirtti.

''Medyada eylemcilerin çadırları yaktığı söyleniyor ama arkadaşların çadırlarını polis yaktı. Sadece insan hayatı değil parkın hayatı da tehlikeye atıldı. Sayın büyük yetkili dün buyurdu: 'Ben karar verdim orası kalkacak' dedi ve saat beşte ezan vakti, kurtlar, kuşlar uyanmadan buraya gazla müdahale edildi. Bütün kuralları, evrensel her türlü hukuku kendi inandığı -hiç zannetmiyorum ama- kitabın da kurallarını çiğnedi. O yetkili iyi bilsin biz buradayız ve biz de kararlıyız. Burası artık sadece Gezi Parkı değil Türkiye'nin nefes alma yeridir. Gelin nefesinizi nefesimize katın.''
 

(Fotoğraflar: Ömür Eğribel)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y