Hasta Tutsak Gürgin Kurt da Hapishanede Yaşamını Yitirdi!


Van Ahlat Cezaevi’ndeki hasta tutsak Gürgin Kurt yaşamını yitirdi.

"Örgüt üyeliği"nden tutuklanan ve %50 felçli, yüksek tansiyon hastası 62 yaşındaki Gürgin Kurt yaşamını yitirdi. Pazar günü beyin kanaması geçiren Kurt’un kaldırıldığı Tatvan’daki özel hastanede dün akşam beyin ölümü gerçekleşti.

Ailesi Kurt’un kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar hasta olduğunu, bunun için de Adalet Bakanlığı’na defalarca dilekçe yazdıklarını ifade ediyor. Fakat dilekçelerine hep ret cevabı aldıklarını söyleyen oğlu, babasının gerektiği şekilde tedavi edilmediği için hayatını kaybettiğini söyleyerek, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Gürgin Kurt, 6 Mayıs günü gönderdiği bir mektupla sağlık sorununa ve tedavisinde yaşadığı engellere dikkat çekmiş, tedavisini yaptırabilecek imkanların olduğu bir cezaevine naklini istediğini belirtmişti. Aradan geçen 13 gün içinde talebine yanıt gelmeyince Kurt hayatını kaybetti.

Gürgin Kurt yaptığı başvuruya henüz bir yanıt alamadığını söyleyerek, “İnsan ölüyü mezardan çıkarıp zindana sokar mı?” demişti. Kurt mektubunda ayrıca şunları da ifade etmişti: “Suçsuz yere bunca ceza aldım, bu yaşımda bu hastalıkla zindana atıldım. Vücudumun sol yarısı tamamen işlevsiz. Yürümekte, oturmakta, uyumakta zorlanıyorum. Yediğim, içtiğim her şey dokunuyor bana. Bu azabın bir an önce bitmesini istiyorum artık.”

Hasta tutsakların serbest bırakılması engellenerek ya da geciktirilerek yeni ölümlere kapı açılıyor. Tedavi hakları engellenen, hapishane koşulları dayatılan tutsakların hastalıktan ölümleri kasıtlı cinayet kapsamında değerlendirilmeli.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y