Havada Grev THY Yönetiminde Telaş ve Tehdit!

Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayşin: Greve katılmayan çalışanların sonuçta imzalanacak bir toplu sözleşmedeki hakların hiçbirinden yararlanması yasal olarak mümkün değil

15 Mayıs'ta Hava-İş sendikasına bağlı işçilerin grevi öncesi, THY yönetimi yasadışı yöntemlere başvurmaktan çekinmiyor. THY işçilerine cep telefonlarından yolladığı mesaj ile greve katılmamaları çağrısı yapıyor. THY yönetimince gönderilen mesajlarda “Greve katılmayın özel sağlık sigortanızı da yatırırız. Sizi mağdur etmeyiz” denilerek işçileri sendikasızlaştırıp onları kurbanlık koyun haline getirmeye çalışıyor. Haya yollarında sendikasız işçi tam bir kurbanlık koyun durumunda oluyor. En son hava yollarında sendikasızlığı tercih edip işten çıkarılanlar şu an Atlas firmasında 800 tl ücretle çalışmak durumunda kaldılar. THY yönetimi birbirine sıkı sıkıya bağlı hava yolu işçileri karşısında her tür yasal ve yasadışı yolu deneyerek biat eden işçiler yaratmaya çalışıyor.
THY yönetiminin 16 bin çalışana yönelik saldırganca birliklerini bozma girişimiyle kendisine "kul" yaratmaya çalıştığı gözleniyor. Greve katılacak işçileri yasadışı olarak işten atabileceği tehditlerini de üstü örtülü dile getiren THY yönetimi grev kararının açıklanmasının ardından çalışanlarla küçük gruplar halinde ya da teker teker görüşerek, “Greve katılmasanız da sonucunda imzalanabilecek toplu sözleşmedeki hakların tamamından yararlanacaksınız, greve katılmayın, sizi mağdur etmeyiz” mesajları veriyor. Bu vaatlerini yapabilemesi önünde olan yasal engelleri hiçe sayabilecek THY yönetiminin ilerleyen süreçte yasadışılıktan yargılanmayı göze alabileceğine inanacak işçileri bulması ise zor görünüyor. THY yönetimi işçilerin grev kararını keyfi yönetim ve istediği gibi at oynatma durumuna engel görüyor.
THY yönetimi çalışanlara şu mesajları gönderdi: “Grev de olsa çalışma düzeni aynen sürdürülecek. Greve katılmayarak, çalışmaya devam edenler ücretlerini alacak. Greve katılmayan çalışanların SGK ve özel sağlık sigortası primleri de yatırılacak. Greve katılmazsanız, mağdur olmamanız için gerekli her türlü tedbir alınacak, grev sonucunda imzalanabilecek toplu sözleşme açısından da bir hak kaybınız olmayacak”.
Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayşin, ise THY yçönetiminin bu vaatlerinin gerçekçi olmayışını ve sadece grevi provoke etmeye yönelik oluşuna göndermede bulunarak şunları söyledi: “Greve katılmayan çalışanların sonuçta imzalanacak bir toplu sözleşmedeki hakların hiçbirinden yararlanması yasal olarak mümkün değil. Yasa diyor ki, ‘Yetkili sendika o toplu sözleşmeye ‘greve katılmayanlar da yararlanır’ diye bir hüküm koymadıkça, onlar hiçbir haktan yararlanamaz. Bizim de böyle bir niyetimiz hiç yok.”Hükümetin paçası tutuştu yasadışı olarak grevi erteleme tehditleri havada uçuşmaya başladı.

Gelişmeler sürerken, ilgili bakanlardan da ‘THY milli havayolu’ vurgusuyla erteleme sinyali geliyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Sendikayı daha sorumlu davranmaya çağırıyorum. Biz de kayıtsız kalmayız. Onu da söyleyeyim” dedi. Dün de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Böyle olmaz, birkez daha uzlaşmaşya çalışılmalı. Tek bir sorun çerçevesinde, 76 milyona dönük bir haksız uygulamayı da yapmamak gerekiyor” dedi. Daha önce THY işçileri karşısında işverenin yanında saf tutacaklarını açıklayan hükümet yetkililerinin THY işçilerinin kararlılığı karşısında tükürdüklerini yalamaya yaklaştıkları izleniyor. Grev yasaklamasını protessto ettikleri için işten çıkarılan 305 THY işçisinin işe geri dönmelerini kabul ederek başlanacak bir grev uzlaşma girişimi hükümetin yapabileceği en akıllıca yol olacaktır.
Hava-İş'in Grev süreciyle ilgili yaptığı açıklama:
Hava-İş sendikası THY Yönetiminin tüm uzlaşma yollarını kategorik olarak ortadan kaldırması sonucu, THY A.O işletmesinde 14 bin üyesi adına sürdürdüğü 24. Dönem toplu iş sözleşmesinde 15 Mayıs 2013 Çarşamba günü saat yerel saatle 03.00’den itibaren grev uygulamak zorunda kalacaktır.

Bu grev 1 günlük bir eylem değildir. T.C Anayasası ve 6358 sayılı Kanunla güvence altına alınmış yasal, demokratik, meşru bir temel hakkın kullanılmasıdır. Ve anlaşma sağlanmadığı takdirde yasalarımıza göre süresizdir.

THY Yönetimi uzlaşma zeminini kullanmak yerine şimdi çok tehlikeli bir yola sapmış görünüyor. Kendisini atayan siyasi iktidarın gücüne güvenerek, “THY’de grev olsa da uçuşlar devam edecek” şeklinde akla mantığa aykırı açıklamalarla yolcularımızı ve kamuoyunu yanıltmaya çalışmaktadır..

Grev yapılan bir işyerinde “ben uçakları uçururum” demek uçuş emniyetine yönelik çok büyük bir tehlikeyi göze almak demektir.

Grev yapılan bir işyerinde ben uçakları uçururum demek hukuk ve kural ihlali yapılmadan mümkün olmayacağına göre; “ben ne hukuk, ne kural tanırım” demektir. Ancak oluşabilecek hiç temenni etmediğimiz bir kaza kırımda THY Yönetiminin ülkemizin sivil havacılığının tümünü etkileyecek böylesi bir riski nasıl göğüsleyebileceğini çok merak ediyoruz.

Uçuş operasyonu en zayıf halkası kadar güçlü bir hizmet zinciridir. Bir yandan grev sürerken operasyon yürütmek her türlü eksikliği göz ardı ederek, zorlama yöntemlerle baskı, işten atarım tehdidi ile demokratik ülkelerde yaşanmayan hukuk dışı girişimlerde bulunmak uçuş emniyetini ve yolcularımızı hiç dikkate almamaktır.

Çalışanları greve katılanlar katılmayanlar şeklinde bölebileceklerini ve böylelikle sonuç alabileceklerini sananlar tam bir hayal içindedir. THY işçisini emir eri konumunda vatandaşlık bilincinden yoksun, kendi akıl ve iradesini kullanmaktan aciz, biat makinesi kul köle sananlar, bir e-posta duyurusu ile hazır ola geçeceğini ve boynunu ikiyüzlülükle kurdukları giyotine uzatacağını bekleyenler artık çok beklerler.

Buradan uçuş operasyonu içinde 2920 sayılı Türk Sivil Havcılık Kanununun 100 ve 101 Maddelerine göre uçuş emniyetinin tek yetkilisi ve sorumlusu olan Kaptan Pilot üyelerimize yönelecek zorlamaların da sorumlusunun THY Yönetimi olacağını açıkça beyan ediyoruz.

Hava-İş Sendikası uçak yolcularımızın ve kamuoyumuzun beklentileri çerçevesinde tüm görüşmelere ve uzlaşma çağrılarına açıktır ve grev uygulanmadan, kaos oluşmadan barış içinde sorunun çözümünün sağlanmasında ÇALIŞANLAR-ŞİRKET-ÜLKE MENFAATLERİ için bir kez daha 22 Nisan 2013 Tarihinde THY Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hamdi Topçu ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Cemal Şanlı ile yapılan toplantı ile gelinen noktadadır ve yanıt beklemektedir.
Gelsinler en kısa sürede uyuşmazlığı çözümleyelim, saygılarımızla.

HAVA-İŞ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU
.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y