İş Cinayeti Kurbanı 13 Yaşındaki Ahmet Yıldız´ın Babası Davadan Vazgeçti!

İş cinayetinde hayatını kaybeden 13 yaşındaki Ahmet Yıldız’ın ölümü ile ilgili Adana 6. Asliye Ceza Mahkemesindeki yargılamanın ikinci duruşması gerçekleşti. Ahmet Yıldız’ın babası Mustafa Yıldız, şikayetinden vazgeçti.

Okul masraflarını karşılamak için çalıştığı plastik fabrikasında enjeksiyon makinesine başı sıkışması sonucu hayatını kaybeden 13 yaşındaki Ahmet Yıldız’ın ölümüyle ilgili ‘kusurlu’ bulunarak tutuklanan işyeri sahibi Ali Koç’un (30) yargılanmasına devam edildi.

‘Gerekli işyeri güvenlikleri alınmadan ve çocuğu sigortasız bir şekilde çalıştırdığı’ suçlamasıyla hakkında ‘Taksirle ölüme neden olma’ suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan sanık Ali Koç, Adana 6. Asliye Ceza Mahkemesinde ikinci duruşmaya çıktı.

BİLİRKİŞİ RAPORUNA İTİRAZ

Mahkeme başkanı bilirkişinin, iş kazasına neden olan plastik enjeksiyon makinesine ilişkin raporunu okudu.

Raporda, “Makinenin gerekli çitinin bulunmadığı, üzerinde veya yakında kullanma talimatının yer almadığı, tehlike işareti veya uyarıcı levhaların olmadığı, makinenin bakımsız ve yıpranmış, ön kısmında kapak altında yer alan emniyet kilidi; swiç üzerinde gerekli koruma ve muhafazanın konulmadığı, makinenin çalıştırılması esnasında ön kapağının açıldığı, emniyet kilidi swiç kapandığı halde çalıştığı tespit edildi. Oysa kapak açıldığında makinenin otomatik olarak devre dışı kalması gerekirdi. Ancak makinenin çalıştığı görüldü. Enjeksiyon makinesinin bu şartlarda çalıştırılmasının teknik olarak sakıncalı ve tehlike arz ettiği kanaatindeyim” görüşüne yer verildi. Bilirkişi raporundaki tespitler için ise Ali Koç piyasada çok farklı enjeksiyon makinelerinin bulunduğunu gücünün ancak bunu almaya yettiğini kaydetti. Sanık işveren vekili mevcut olan rapora itiraz ederek yeni bir bilirkişi raporu aldırılmasını talep etti. Mahkeme sanık avukatının talebi üzerine yeniden bir rapor aldırılmasına karar verdi.

BABA YILDIZ, ŞİKAYETİNİ GERİ ÇEKTİ

İlk duruşmada, ‘Olayı görmedim. Sanık ile oğlu Ahmet’in işe alımı ve yaşı konusunda görüşmedim. Ahmet’in çalışma sürecinde il dışındaydım. Seyyar satıcıyım, haberim olmamıştır’ diyerek, sanıktan şikayetçi olan Ahmet Yıldız’ın babası Mustafa Yıldız (51), geçtiğimiz günlerde sanık yakınlarından tehdit aldığını söyleyerek Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Dün görülen ikinci duruşmada Ahmet Yıldız’ın babası Mustafa Yıldız, sanıktan şikayetçi olmadığını davasından vazgeçtiğini ifade etti. Baba Yıldız, duruşmada, “Bir diyeceğim yoktur, şikayetçi değilim” dedi.

Baba Yıldız daha önce sanık yakınlarının yoğun baskısı ile karşı karşıya olduğunu ifade etmişti. Duruşma öncesi sanık ailesinin evine geldiğini, kendisi ile görüştüklerinin de bilgisini veren Yıldız, davasından vazgeçtiğini belirtti. Sanık vekili, “Ahmet Yıldız’ın ailesinin her türlü maddi manevi zararını karşıladıklarını” söylerken, Ahmet Yıldız’ın ailesinin avukatı da müvekkilleri ile sanığın anlaştığını ve maddi-manevi zararlarının giderildiğini ifade etti.

ÇOCUK DERNEĞİNİN MÜDAHİL TALEBİ REDDEDİLDİ

Duruşmaya Gündem Çocuk Derneği adına katılan avukat, davaya dernek olarak katılmak ve takip etmek istediklerini, çocuk işçiliği ile mücadelenin derneğin amaçları arasında olduğunu ifade etti. Mahkeme ise Gündem Çocuk Derneğinin katılma talebini reddetti. Sanık Ali Koç, savunmasında sporcu olduğunu ve haziran ayında yapılacak kickboks maçlarına katılmak için tahliyesini istedi. Mahkeme Ahmet Yıldız’ın ölümünden sorumluluğu olan sanık Ali Koç’un, tutukluluk halinin devamına karar verilirken duruşma 21 Haziran tarihine bırakıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da avukatı aracıyla davaya katılarak takip ediyor. (evrensel)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y