KIZIL DAYANIŞMA: 1 Mayıs´tan 6 Mayıs´a Mücadele Denizlerle Sürüyor

1 Mayıs'tan 6 Mayıs'a mücadele devam ediyor. 6 Mayıs 1972'de devrim yoldaşlarımız Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan faşizmin zindanlarında idam edilmişlerdi. Onları idam edenler haksızlığa zulme karşı mücadele edenlere göz dağı verip sosyalizm mücadelesini yok edebileceklerini hesaplamışlardı. Kin dolu faşist mahkeme heyetinin idam kararı almasına karşın yoldaşlarımız onurla idam sehpasına çıkarak Türkiye halklarını Marksizm Leninizmin dirençli mücadele yoluyla selamlamışlardı.

Devrim bir düş değildir. Devrim mücadele edenlerin erişebileceği bir menzildedir. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan bunun somut kanıtlarıdır. Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Mazlum Doğan devrimin ancak ezilen halkların, emekçilerin ortaklaşa mücadelesiyle kazanılabileceğinin adlarıdır. Devrim emekçilerin, haksızlık karşısında direnenlerin, halkların kızıl dayanışmasıyla gerçekleşebilir. Mahirlerin, Denizler için ölmeyi göze alması, Denizlerin idam sehpasında yaşasın Kürt ve Türk halkının mücadelesi demesi. İbrahim Kaypakkaya'nın düşmana ser verip sır vermeyerek yoldaşlarını ve devrimi koruması, Mazlum Doğan'ın devrim ateşi olması faşizmin dayanışmayla yıkılabilir olduğunun işaretçileridir. 


Devrim bir heves değildir. Devrim kapitalizmin insanlık tarihinden silinecek geçici bir aşama olduğunun bilimsel kanıtıdır. Sömürücüler zulümle egemen olurlar başka bir yol da bilmezler, başka bir biçimde de sistemlerini yürütemezler. İnsanlığa düşman kapitalizmi yıkmak için devrimciler, komünistler mücadele ederler. Mücadelenin yeri, şartı, elverişli koşullları gibi yaklaşımlara sadece güler geçerler. Devrim hayatın her alanında mücadele edenlerin yaptıklarıyla şekillenir. Devrim mücadele edenlerin her gün yaptıkları eylemlerindedir. 1 Mayıs 2013'te hayatın her alanında mücadele edenler sokaklara alanlara çıktılar. Dünyanın her yerinde kapitalizmi yıkacak olanlar sokaktaydı ve güçlerini gördüler, kapitalizmi yıkabilecek olmanın işaretlerini tarihe yazdılar. Ülkemizde 1 Mayıs'ta alanlara çıkan herkes faşizme karşı direnişin ve devrimi kazanmanın adımlarını attı. Faşime karşı direnenler sokaklarda çatışmaysa çatışma, meydanlarda emeğin bayramını kutlamaysa kutlamadaydı. 1 Mayıs'ta faşizme teslim olmayıp direnenler sokakta Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Mazlum Doğan, Osaman Yaşar Yoldaşcan ve diğer devrimci yoldaşlarının mücadelelerinin sürdürücüleri oldu.

Hüseyin İnan'ın 6 Mayıs 1972'de darağacında söylediği "Ben, şahsi hiçbir çıkar gözetmeden, halkımın mutluluğu ve bağımsızlığı için savaştım. Bu bayrağı bu ana kadar şerefle taşıdım. Bundan sonra bu bayrağı, Türkiye halkına emanet ediyorum. Yaşasın, işçiler, köylüler ve yaşasın devrimciler; kahrolsun, faşizm!" sözlerinde belirttiği gibi devrim mücadelesinin bayrağı yere düşmedi ve alanlarda yükseldi. Devrim ve sosyalizm mücadele edenlerin erişeceği menzilde. Daha çok mücadele daha çok direniş.

KIZIL DAYANIŞMA 

 

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y