KIZIL DAYANIŞMA: İbrahim Kutluay´ın Öldürülmesi ve Devrimci Dayanışma!

1 Mayıs işçi sınıfının birlik dayanışma ve mücadele gününde İzmir'de EMEP ile eski EMEP'li olup yeni Halkın Kurtuluşu gazetesi taraftarı olan grup arasında kavga yaşandı. Kavga yaşandıdan çok, EMEP'liler eski arkadaşlarına yani Halkın Kurtuluşu adlı dergiyi çıkararak yeni bir oluşuma gidenlere saldırdı daha doğru bir tanımlama olacaktır. Saldırganların bu eyleme hazırlıklı geldikleri ve eski arkadaşlarına yönelik saldırganlıkta kararlı oldukları tüm tanıklıkların ifadesinde ortaya çıkıyor.

EMEP'lilerin saldırılarında Halkın Kurtuluşu pankartı arkasında yürüyen gruptan yaralananlar oldu. Yaralananlar içinde İbrahim Kutluay da vardı. İbrahim Kutluay kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

EMEP'li saldırganların İbrahim Kutluay'ı kişisel olarak değil sadece o grubun içinde olduğu için hedef aldığı yaşanan kavganın tanıklarının ifadeleri. EMEP'lilerin bu saldırılarını "sol içi kavga" olarak tanımlanmak yerine aynı siyasi grubun iç çatışması olarak tanımlamak daha doğru olacaktır. Siyasi grupların kendi iç işleyişlerinden dolayı ortaya çıkan sorunları çözmekte çoğu zaman yetersiz kaldıkları ve çözümsüzlüklerinin de kronik sorunlara yol açtığı bilinen bir gerçek. Bu durum İzmir'de saldırıya uğrayan Halkın Kurtuluşu dergisini çıkaranların intikam yeminleri edip "EMEP’lilerin yaraladığı arkadaşlarımızdan İBRAHİM KUTLUAY’ı yitirdiğimizin bilgisini aldık. SÖZ BİTTİ! HESABI SORULACAK!" demeleri de çözümsüzlüğün yeni bir halkasını yaratmakta.

İbrahim Kutluay yaşamını 1970'li yılların devrimci mücadelesinin ardından gelen 12 Eylül darbesinin yarattığı tahribat sonucu mücadeleye sadece dışarıdan destek vererek sürdürmüştü. İlerleyen yaşına rağmen çalışan ve çalışmak zorunda olan bir hayatın içindeydi. Son dönemde toplumsal olaylara daha girişken bir biçimde katılmaya çalışıyor ve bunda da kararlılık gösteriyordu. Ara verdiği devrimciliğe yeniden dönüyordu. Yapabildiği her alanda mücadeleye katılmak için gayret gösteriyor, mücadeleye katılımı eski arkadaşlarıyla birlikte yapmaya özen gösteriyordu. Eski arkadaşlarıyla birlikte olmayı ise 12 Eylül faşist cuntasının insan ilişkilerinde yarattığı tahribatın üstünden gelmek adına yapıyordu.

İbrahim Kutluay son aylarında İstanbul'a aldığı iş için çalışmaya gitmiş ve çalışma yaşamının yanında Cumartesi Anneleri'nin etkinliklerine de katılmıştı. Devrimci mücadelenin bırakılan ve anılarla yetinilen bir şey değil devam edilen bir süreç olduğunu söylüyordu. İbrahim Kutluay bu ülkede bir kısım devrimcinin yaşadığı inişli çıkışlı süreçleri yaşadı ve ömrünün son döneminde mücadeleye yapabileceği katkıyı sağlamak adına yeniden diyerek mücadeleye katıldı.


İBRAHİM KUTLUAY'IN ADI PARÇALANMANIN ÇATIŞMANIN DEĞİL DAYANIŞMANIN ADI OLSUN

İbrahim Kutluay'ın ölümünde fiili sorumluluğu bulunanların ortaya çıkarılması gerekmekte. Fiili sorumluluğu olanların yanında EMEP'in de bu çatışmadaki siyasi sorumluluğu üstlenmesi ve siyasi sorumluluk gereği çatışmayı değil dayanışmayı benimseyen bir tutum alması önemlidir. Aynı şekilde EMEP dışında hareket etmeyi tercih etmiş ve eski EMEP'li olan Halkın Kurtuluşu dergisi taraftarlarının da "intikam yeminleri" etmek yerine böylesi bir çatışmaya yol açan siyasi sorumluluğu üstlenmesi ve çatışmacı değil devrimcilere yakışır biçimde mücadeleyi yükseltici dayanışmacı bir tutum takınması önemlidir. Çatışma değil mücadele ve dayanışma yaratılmalıdır. Kızıl Dayanışma bu konuda ne gerekirse yapmaya hazırdır.

KIZIL BİR DAYANIŞMA

Devrim mücadele edenler için erişilecek hedeftedir. İbrahim Kutluay'ın ilerleyen yaşına rağmen yeniden mücadele demesi devrimcilerin hiçbir dönem mücadeleden geri durmadıklarını görmesindendir. Devrimi kazanmak adına İbrahim Kutluay'a yakışan yapılmalıdır. Mücadeleyi bir adım daha ileri taşımak için onun özveriyle katıldığı süreci çatışmaya değil devrimi kazanacak bir hale dönüştürmek önemlidir. İbrahim Kutluay'ın hem Halkın Kurtuluşu dergisini çıkaranların, hem Kızıl Dayanışma'nın, hem de EMEP'lilerin yoldaşı oluğu unutulmamalıdır. İbrahim Kutluay'ın mücadeleye katılma gerekçelerini unutarak onun ölümünü çatışma için kullanmaya çalışan herkes devrimci mücadeleye zarar verecektir.


KIZIL DAYANIŞMA

İbrahim Kutluay'ın cenazesi yarın (3 Mayıs 2013) Bornova Merkez Camii'nden kaldırılacaktır.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y