Metal İşçisi Ayakta!

3 Mayıs'ta yapılan son oturumda; Türk Metal Sendikası'nın tekliflerini değerlendiren MESS sözleşme geçerlilik süresini 2 yıl değil de 3 yıl olarak önerince Türk Metal Sendikası masayı terk etti. 06 Mayıs 2013 tarihinde de Grev Kararı alındı.

Metal işçileri hakettikleri ücretleri alamamaktadırlar.Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile anlaşamayan Türk Metal Sendikası eylem ve grev kararı almıştır. Grev kararının yazılı olduğu bildiriler işyerlerine asılmış ve duyurulmuştur. MESS’in dayattığı kararlara itaat etmeyeceğini belirten sendika ve işçiler bu grevde inatçı olduklarını gösteriyorlar. 

İşçilerin yaptığı eylemlerin bazıları şunlardır:Yemekhanede kaşık vurma, sakal bırakma, siyah kurdele takma, düdük çalma, basın açıklamaları yapma ve servis araçlarına binmeme… Bu eylemler yapılmış ve sonuca ulaşana kadar da bu tarz eylemler devam edecektir.

Yapılacak olan sözleşmedeki amacın sadece zam olmadığını söyleyen sendika ve işçiler bu sözleşmenin “işçinin bir onur sözleşmesi” olacağını dile getiriyorlar. Sendika ise “Metal işçisine söz verdik, bu davayı omuzladık” diyerek işçiye tam destek veriyorlar.

Türk Metal Sendikası'nın genel başkanı olan Pevrul Kavlak ise işçiler tarafından coşkulu bir şekilde karşılanıyor ve büyük ilgi görüyor.

İşyerleri fazla mesaiyi ödememekte, iş olmadığında işçiyi çalıştırmamaktadır. İşçiyi köle gibi gören bu işyerlerinden otomativ, beyaz eşya ve demir çelik sanayini grev yakından ilgilendirmekte. Arçelik işçisi Arçelik’te 1990’lardan sonra ilk defa böyle bir hareketlenmenin olduğunu belirtiyorlar.

Arçelik, Siemens, Otokar, Ford Otosan, Mercedes, Tofaş, Renault gibi işyerlerinden bütün işçilerin mücadele katılması için sendika işçiler ile bir araya gelip, toplantılar yapmaktadır. İşçilerin bu konuda gerçekten kararlı olduğunu söyleyen bazı çalışanlar bu sürecin sonunda kendilerinin kazanacaklarına inanıyorlar.

MESS’in daveti üzerine sendika 17 Mayıs 2013 günü saat 14.00’da toplantı gerçekleştirilmiştir. MESS’ sözleşmeyi 3 yıllık yapma kararını sendikanın baskısı üzerine geri çekmiştir. Uyuşmazlıklar için 21 Mayıs Salı günü görüşme kararı alınmıştır.

21 Mayıs’ta yapılan toplantıda bir sonuç alınamamıştır ve MESS ile toplantı 24 Mayıs Cuma günü İstanbul’da tekrardan yapılacaktır.

AKSARAY MERCEDES BENZ TÜRK YEMEK YEMEME EYLEMİ

ANKARA 3 MAN MASKE EYLEMİ

ANKARA 3 TÜRK TRAKTÖR YEMEK EYLEMİ

BİGA İÇDAŞ İŞ BIRAKMA EYLEMİ


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y