Polis Taksim´de Yürüyenlere Saldırdı!

Alınteri, BDSP, Devrimci Hareket, Devrimci İşçi Hareketi, Emek ve Özgürlük Cephesi, Halk Cephesi, Kaldıraç, Kazova işçileri ve Mücadele Birliği'nin, çağrıcı olduğu bir dizi kurumunda desteklediği "Taksim yasağını tanımıyoruz" sloganıyla İstiklal Caddesi üzerindeki Atlas Pasajı önünde bir araya gelerek gerçekleştirecekleri yürüyüş öncesi polis Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve ara sokakları abluka altına aldı.

Taksim'in her sokağını kuşatan polis, herhangi bir grubun toplanmasına izin vermiyor. Çevik kuvvet polisleri İstiklal Caddesi'nde yan yana yürüyen insanlara bile "Dağılın" diyerek saldırganca tehdit ediyor.


Basın açıklaması için biraraya gelmeyi başaran protestoculara polis cop ve gaz bombasıyla saldırdı. Saldırıyı önlemeye çalışan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe de polis tarafından darp edildi.

Polisin, İstiklal Caddesi'nde gaz bombaları ile saldırmasının ardından başlayan çatışma Tarlabaşı sokaklarında devam ediyor.

Eylem sırasında Burger King'e pankart asan 3 kişi polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Ayrıca, bir kişinin polis tarafından kask ve coplarla feci şekilde dövüldüğü ve yüzünün kanlar içerisinde kaldığı gelen bilgiler arasında. Çok sayıda kişinin de atılan gaz bombası fişeklerinin isabet etmesi sonucu yaralandığı kaydedildi.


Saldırının ardından Taksim yasağını tanımadıklarını ilan edenler ara sokaklarda çatışmaya başladı. İstiklal Caddesi'nde başlayan çatışmalar Cijangir ve Tarlabaşı'nın ara sokaklarına yayıldı. Polisin saldırganlığı karşısında kendini savunan yasak karşıtları polis saldırganlığını dizginledi. Polisin saldırganlığına karşı koyuş ara sokalarda saat 20:30'a kadar sürdü. Taksim yasağını protesto edenler toplanarak eylemlerini bu kez burda sonlardırdıkları söyleyip Taksim yasağının kaldırılması gerektiğini bir kez daha bildirdiler.
KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y