RedHack Reyhanlı Belgelerinden Tutuklanan Utku Kalı Masumdur!

Amasya İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı cezaevi karakolunda er olarak zorunlu askerlik yapan Utku Kalı, 24 Mayıs’ta “gizli belgeleri sızdırdığı” iddiasıyla tutuklandı, şimdi Sivas Askeri Cezaevi’nde.

Kardeşi ve avukatı olan Ceren Kalı ile annesi Gönül Çeçen, babası Mahmut Kalı ve avukatları İna Akşiya bugün bir basın toplantısı düzenleyerek, Utku Kalı’yla ilgili bilgi verdi.

Utku Kalı, RedHack’in Reyhanlı saldırısıyla ilgili bilgilerin yer aldığını iddia ettiği Jandarma İstihbarat’a ait yazışmaları yayınlamasının ardından, başka bir erle birlikte gözaltına alınarak Sivas’taki askeri savcılığa sevk edildi.
Kalı, “ifşa edilen belgelerin görevli olduğu saatler zarfında sisteme gelmiş olması” iddia edilerek “yoğun suç şüphesi varlığı” gerekçe gösterilerek tutuklandı.
Diğer er ise “ifşa edilen belgeler görevli olduğu saatler zarfında sisteme gelmediği” için serbest bırakıldı ve birliğine geri gönderildi.
Utku Kalı’nın “kaçma ve delil karartma şüphesi” gerekçe gösterilerek tutuklandığını belirten Avukat Ceren Kalı, “Utku’nun bir asker olduğunu düşünürsek ne firar edebilir, ne belge karartabilir. Yani tutuklanmasını gerektirecek şartlar da oluşmuş değil” dedi.


“Tutuklanması hukuki dayanaktan yoksun”

Cezayir Toplantı Salonu’ndaki açıklamada konuşan Avukat Ceren Kalı, kardeşinin neden gözaltına alındığını bilmediğini söyledi:
“Utku hukuki dayanaktan yoksun bir şekilde tutuklandı. “Gözaltına alındığında telefonda kısaca konuşabildiğim kardeşim tam olarak neden gözaltına alındığını bile bilmiyordu. Ardından haberlerde ‘Reyhanlı patlamalarına dair gizli belgeleri sızdıran er yakalandı’ gibi kesinlik içeren açıklamaları hep birlikte dinledik. Bu açıklamalar bizzat devlet yetkililerince yapıldı.”
“Kardeşim için sanki yargılama yapılmış, hüküm kurulmuş, fail ve eylem kesinleşmiş gibi ifadelerin kullanılabilmesi mümkün değil. Soruşturma sürüyor.”
“Aynı şekilde kardeşimin ‘kahramanlaştırılmaya’ çalışılması da onun için çok zararlı ve gerçeklikten yoksun. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.”


Ulaştırma eriydi

Utku Kalı, Türk Ceza Kanunu’nun “Devlete Karşı Suçlar” bölümündeki suçlamalar uyarınca tutuklandı, Avukat Kalı hangi ceza maddesiyle suçlandığının dosyada kesin olarak belirtilmediğini söyledi:
“Utku, askerde jandarma ulaştırma er olarak görev yapıyordu, yani şofördü. Ancak Utku’nun 22 Mayıs Çarşamba günü 08:00-20:00 saatleri arasında santralde görevli olduğu iddia ediliyor. Belgelerin gelişinin de o saate denk geldiği ve Utku’nun bu belgeleri fotoğraflayıp gönderdiği iddia ediliyor.”
Gazetecilerin, “ulaştırmada görev yapan bir askerin santral nöbeti yapamayacağı ve bu iddianın dayanaktan yoksun olduğunu” belirtmesi üzerine, Avukat Ceren Kalı da suçlamalarda bu tür belirsizliklerin ve çelişkili iddiaların olduğunu, detaylı bilgi alamadıklarını ifade etti.
Avukat Ceren Kalı, “kardeşinin askerde bilgisayar ve internete erişiminin olmadığını, bildiği kadarıyla cep telefonu da kullanmadığının” altını çizdi.
Utku Kalı savcılıktaki suçlamalar karşısında ifade vermedi, mahkemede de tüm suçlamaları reddetti.
Ceren Kalı, basında çıkan “gözaltında işkence” iddialarıyla ilgili de “ellerinde doktor raporları olduğunu, ancak şimdilik bununla ilgili açıklama yapmayacaklarını” söyledi.


“RedHack bizden önce biliyordu”

Avukat Kalı belgeleri yayınlayan RedHack’in, kardeşinin gözaltında olduğu gibi bilgileri kendilerinden önce öğrendiğini, bunun nasıl mümkün olabildiğini de bilmediklerini söyledi:

“Twitter’dan Utku’nun gözaltına alındığını yazdıklarında bize henüz haber gelmemişti. Askeriyeden haber aldıkları kişinin Utku olduğu iddia edildi ama kardeşim gözaltındayken onlara bilgi ulaştırması imkansızdı.”

“Utku Kalı’nın suçsuzluğunun en önemli delillerinden biri, Redhack’in Utku gözaltına alındıktan sonra içeriden bilgi vermeye devam etmiş olmasıdır. Hiç şüphesiz bu ilave bilgileri verenin gözaltında bulunan Utku Kalı olduğu düşünülemez.”


“Oğlumuzu geri istiyoruz”

26 yaşındaki Utku Kalı Zonguldak, Ereğli doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Elektronik Haberleşme Teknolojisi Programı Bölümü’nden mezun.

Askere gitmeden önce bir GSM şirketinde teknoloji danışmanı olarak çalışıyordu, çağrı merkezini arayanlara teknik destek veriyordu.

Bugünkü basın toplantısında söz alan annesi, emekli öğretmen Gönül Çeçen, “Utku’yu sevinerek askere gönderdiklerini, bu duruma çok üzüldüklerini” söyledi.

Babası Mahmut Kalı da “Çocuğumu devlete emanet ettik. Bizde emanet önemlidir, zarar gelmeden geri istiyoruz” diye konuştu. (bianet.org)


HÜSEYİN AYGÜN  UTKU'YA SAHİP ÇIKACAĞIM
 
CHP Milletvekili Hüseyin Aygün Utku Kalı üzerinden yürütülen spekülatif soruşturmayla ilgili olduğunu ve bu konuyu sonuna kadar takip edeceğini açıkladı. Hüseyin Aygün'ün açıklaması:
"Redhack'e istihbarat belgelerini sızdırdığı iddiasıyla geçtiğimiz hafta tutuklanan Er Utku, şu anda Sivas Askeri Hapishanesinde tutuluyor. Hücresi 24 saat kameralarla izleniyor. Er Utku mahkemede yaptığı savunmasında 'Gizli belge sızdırdığı' iddiasını reddetti. Yandaş medyanın yalanlarında belirtildiği gibi susma hakkını kullanmadı; ifade verdi. Dosyasında hiçbir delil yok. Nöbet tuttuğu Amasya Jandarma Komutanlığına bağlı bölümde başka askerler de olduğu halde er Utku niçin tutuklandı? Dosyasında bir tek delil olmadığı halde neden hapishanede? Muhtemelen Malatya Akçadağ doğumlu olması ve 'Elektronik Haberleşme Bölümü' mezunu olduğundan. Gözaltına alındığında bizzat komutanları tarafından tehdit edildi; boğazı sıkıldı; darp edildi. Er Utku'nun tutuklanma kararına Malatya Mahkemesinde itiraz edilecek. Memleket ne hale geldi; El-Nusra'nın patlattığı ve 51 yurttaşımızı öldüren bomba öncesi saldırıyı istihbarat raporuna yazan Jandarma bir personeline dahi sahip çıkmıyor; bir de onu tehdit ediyor. 'İmam'ın Ordusu' böyle bir 'ordu' işte! Er Utku'yu en kısa sürede ziyaret edeceğim. Bu olayı basına bildiren Er Utku olsun veya olmasın ona sahip çıkacağım!" 


TUTUKLU ER UTKU KALI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ

11 Mayıs 2013 tarihinde Hatay, Reyhanlı’da meydana gelen patlama 52 insanımızın ölümü ile sonuçlanmıştır. Çeşitli yayın organlarında da haber yapıldığı üzere, Devletin söz konusu patlama hazırlıkları hakkında önceden bilgi sahibi olduğu iddiaları gündeme gelmiştir.

Kendilerini “Redhack” olarak adlandıran bir hacker grubu, 22 Mayıs 2013 tarihinde devletin bu saldırı hakkında önceden bilgi sahibi olduğuna dair resmi askeri yazışmaları yayımlamış, bu yazışmaların varlığı ve gerçekliği kabine üyeleri tarafından da kabul edilmiştir. Devlet yetkilileri, yayımlanan belgelerin fotoğraf şeklinde olduğu, Devletin herhangi bir resmi internet sitesinden hacklenmediği, aksine sızdırıldığı iddiası ile fail arama yoluna gitmiştir. Er Utku Kalı’nın AÇIKLADIĞI İDDİA EDİLEN belgeler, Hatay, Reyhanlılı vatandaşlarımızın hayatına mal olan hataları gözler önüne sermektedir. Belgelerin sızdırılmasından çok bizzat bu hataların önemli olduğu aşikardır. Ama sızdırılma vakasının kendisi hataların önüne geçmiştir.

Soruşturma sürecinde, Amasya İl Jandarma Komutanlığı’nda askerliğini yapmakta olan iki er, şüpheli olarak Sivas’ta bulunan askeri savcılığa ifadeleri alınmak üzere sevk edilmişlerdir. Erlerden sadece Utku Kalı “ifşa edilen belgelerin görevli olduğu saatler zarfında sisteme gelmiş olması” gerekçesiyle “yoğun suç şüphesi”ne konu edilmiştir.

Kendisine tam olarak neyin isnat edildiğini öğrenmek ve aynı zamanda avukat olan bir aile bireyi eşliğinde ifade vermek istediği için, yasal süreleri de aşacak şekilde gözaltına alınmış, diğer er ise “ifşa edilen belgeler görevli olduğu saatler zarfında sisteme gelmediği” için salınarak birliğine geri gönderilmiştir. Er Utku Kalı yapılan duruşma sonucu tutuklanmıştır.

Hâlâ “şüpheli” sıfatıyla soruşturması devam eden Er Utku Kalı’nın adı bilhassa yazılı ve sosyal medyada “belgeleri açıklayan er” şeklinde zikredilmeye başlanmıştır. Oysa Er Utku Kalı, bazı kişi ve kurumlarca peşinen kabul gördüğü gibi ne belgeleri sızdıran ne de bu sebeple bir “kahraman” ya da benzer yönde kabullere konu edilebilecek bir kişidir. Er Utku Kalı, uzun dönem askerlik hizmetini yerine getiren, bunun dışında bir hususiyeti olmayan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 465.197 askerinden birisidir.

Utku Kalı’nın suçsuzluğunun en önemli delillerinden biri Redhack’in Utku Kalı göz altına alındıktan sonra içeriden bilgi vermeye devam etmiş olmasıdır. Hiç şüphesiz bu ilave bilgileri verenin göz altında bulunan Utku Kalı olduğu düşünülemez.

Tüm bunların ötesinde, Er Utku Kalı’nın hukuk mücadelesinin başladığı ve sürdüğü bu aşamada asla ihmal edilmemesi gereken asıl nokta şudur: Ortada MAKUL GEREKÇE, DELİL YOKKEN VE HUKUKİ ŞARTLAR OLUŞMAMIŞKEN TUTUKLANAN, anılan belgeleri ifşa etmekle doğrudan Devlet yetkilileri tarafından peşinen itham edilen ER UTKU KALI SUÇSUZDUR. Bu nedenle özgürlüğüne bir an önce kavuşması ve normal hayatına dönmesi için gerekli tüm adımlar bir an önce atılmalıdır.

Kalı Ailesi
29.05.2013

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y