Reyhanlı Katliamı Protestolarına Polis Saldırıları!

Bugün Reyhanlı'da katliamı protesto yapmak için toplananlara yönelik polis saldırganlığı vardı. Reyhanlıların yaşadıkları katliamın sorumlularının ortaya çıkarılması için yapmak istedikleri yürüşe engel olmaya çalışan polis saldırdı. Reyhanlı'da polis saldırısı sonrası oluşan ortam tam bir sıkıyönetim görüntüsü veriyor. Reyhanlı'ya giriş ve çıkışlar polis asker deneiminde kısıtlanarak yapılıyor ve kentte herkes devletin saldırganlığından tedirgin. Reyhanlı katliamının sorumluları bu kez de halka yönelik resmi kolluk kuvvetleriyle saldırıyor.
Reyhanlı katliamı olduğu günden bu yana yapılan hemen her protesto gösterisine saldıran polis bugünkü protestolara da saldırdı.
 
Reyhanlı saldırısını ve AKP'nin taşeron politikalarını protesto eden gençlere Eskişehir'de gaz bombası ile saldırıldı. Mersin'de gençler, AKP binasına kırmızı boya atan Gençlik Muhalefeti üyelerini motorlu yunus polisleri, motorla ezmeye çalıştı. Trabzon ve İzmir'de de Reyhanlı protestosu vardı.

Eskişehir'de Gençliğe Gaz Bombalı saldırı
Eskişehir'de Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifleri, TKP'li Öğrenciler ve Genç Sen yaptıkları ortak çağrıyla Eskişehir gençliğini Reyhanlı'da öldürülen yüzlerce yurttaşımızın sorumlusu AKP'ye karşı yürümeye çağırdı.

''Reyhanlının Katili AKP'dir. AKP'den hesabı gençlik soracak'' pankartıyla Adalar Migros Önünden AKP il binasına yürüyüşe geçildi. AKP il binası yakınlarında barikat kuran polis AKP il binası önünde basın açıklaması yapılmasına izin vermedi.

Açıklamayı AKP binası önünde yapmak isteyen öğrenciler yürümek isteyince polis Tomalarla, tazyikli su ve biber gazıyla öğrencilere saldırdı. Saldırı sonrası Tramvay yolunu kapatıp ''AKP'den hesabı gençlik soracak'', ''Reyhanlının Katili Tayyip Erdoğan'' , '' Katil ABD Taşeron AKP'' sloganlarıyla şehir merkezine doğru yürüyüşe geçildi. Ardından Migros önünde yapılan basın açıklamasıyla eylem sonlandırıldı.

Saldırıda Gençlik Muhalefeti'nden bir öğrenci bacağına gaz bombası isabet etmesi sonucu hafif şekilde yaralandı. 


Gençlik Muhalefeti, Mersin'de AKP il binasını boyadı
Mersin'de Gençlik Muhalefeti hastane caddesi önünden AKP Akdeniz ilçe Başkanlığı binası önüne yürüdü.''Reyhanlı'nın hesabı sorulacak'', ''Katil ABD işbirlikçi AKP'', ''ABD elini Ortadoğu'dan çek'' sloganlarıyla AKP İlçe Binası önüne gelen grup, AKP İlçe binasına kırmızı boya fırlattı. Gençlik Muhalefeti ''Reyhanlı'nın faili AKP, katliamın hesabını verecek. AKP'yi uyarıyoruz bu katliamın devamı gelirse AKP'nin de sonu gelecektir. Emperyalizmi ve işbirlikçilerini ülkemizden ve bölgemizden kazıyana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Biz Gençlik Muhalefeti olarak Reyhanlı'da dökülen kanın hesabını soracağız. Türkiye'nin her yerinde AKP'ye ve emperyalizme karşı sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz'' ifadelerini kullandı.

Ardından Özgür Suriye Ordusu ve NATO bayrağı yakıldı. Çevredeki halkın da alkışlarla ve ıslıklarla desteklediği eylem sonlandırılmak üzereyken, yunus polisler, motorla Gençlik Muhalefeti üyelerini ezmeye çalıştı. 


İzmir aynı yoldan tekrar AKP'ye yürüdü

İzmir emek ve demokrasi güçleri Fevzi Paşa Bulvarını trafiğe kapatarak dün üniversite öğrencilerinin saldırıya uğradığı AKP binası önüne yürüyerek yapılan saldırıları kınadı. Burada açıklama yapan Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Abdullah Tunalı açıklamasında, "İstanbul’da, Ankara’da gençlere uygulanan polis şiddeti bu kez de İzmir’den geçti. AKP iktidarı, protestolara gösterilen tavırla, Reyhanlı katliamının arkasındaki odak olduğunu onaylamış oldu. Onlarca insanın ölümüne yol açan bir katliamı protesto edenlere yapılan saldırının ardındaki anlayış, Suriye halkına tehditler savuran, Reyhanlı katliamını yaratan bir odağın kendi suçunu itiraf etmesinden ibarettir. Ortadoğu’da silahlandırılan ve katliamlar gerçekleştiren cihatçı çetelerin de, İstanbul, Ankara ve İzmir’de halka saldıran üniformalı güçlerin de arkasındaki lojistik güç ve sorumluluk sahibi AKP’dir.

Biz burada toplanan emek ve demokrasi güçleri olarak Reyhanlı katliamını ve dün yaşanan saldırıları açıkça protesto ediyoruz. Daha fazla para ve güç için yoksul halkların üzerine bomba yağdıran, ülkelerin tarihin ve geleceğini yok eden emperyalist saldırganlığa ve onun işbirlikçisi olan AKP iktidarına karşı mücadele kararlılığımızı bir kez daha haykırıyoruz." dedi. Trabzon'da da yürüyüş yapıldı
Trabzon'da ÖDP, Halkevleri, Gençlik Muhalefeti ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri, Reyhanlı Katliamını ve AKP'nin taşeron politikalrını düzenledikleri yürüyüşle protesto etti.

PTT önünde toplanan gruplar Uzun sokaktan Atatürk Meydanına "Katiller vuruyor AKP koruyor, AKP elini Suriye'den çek, Katil ÖSO Türkiye'den defol " sloganları eşliğinde yürüdü. Atatürk Alanında açıklama yapıldı. 

 
Antakya: Reyhanlı Katliamının Sorumlusu AKP
Halkların Demokratik Kongresi'nin (HDK) çağrısıyla Antakya'da bir araya gelen binlerce kişi Reyhanlı Katliamı'nı kınadı.

Yapılan kitlesel ve coşkulu yürüyüşte AKP'ye öfke, bugün Reyhanlı'da yaşanan polis saldırısına da tepki vardı.

Eğitim-Sen binası önünde toplanan kitle sloganlarla Ulus Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti, Mydonose Cafe önünde açıklama yaptı.

HDK adına açıklama yapan Yaşam Öncel, "Reyhanlı katliamının siyasi sorumlusu AKP iktidarıdır" dedi. Patlamada resmi kaynaklara göre 51, yerel kaynaklara göre 100'ün üzerinde insanın hayatını kaybettiğini söyleyen Öncel, yaşamını yitirenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Öncel, bu saldırının Suriye'de yaşandığı gibi mezhep çatışmalarını kışkırtma amaçlı olduğunu ifade etti, "NATO güdümündeki ÖSO'yu silahlandıran, Hatay'daki kamplarda eğiten ve Suriye'ye gönderen, yaralı ÖSO militanlarına sağlık hizmeti veren hükümet iki yıldır Suriye'deki iç savaşı kışkırtıyor" dedi. Öncel, "Bu katliam işte AKP'nin bu politikalarının sonucudur" diye konuştu.

Roboskî katliamının faillerini 500 gündür bulamayan iktidarın, Reyhanlı'nın sorumlularını birkaç saatte ortaya çıkarmasının manidar olduğunu belirten Öncel, olaydan sonra yayın yasağı konulmasını da eleştirdi.

Patlamada yaralanan İzzet Koldan konuşma yaptı. Saldırının tarifi zor boyutlarda şiddetli ve korkunç olduğunu söyleyen Koldan, faillerin yakalanmasının yalan olduğunu ifade etti.

"AKP bu katliamın doğrudan sorumlusudur" diyen Koldan, duyarlı davranarak Reyhanlı halkına destek olan Antakyalılara teşekkür etti.

Eylemde sık sık, "Reyhanlı halkı yalnız değildir", "Reyhanlı'nın hesabı sorulacak", "Katil devlet hesap verecek" sloganları atıldı.

Açıklamadan sonra tekrar yürüyüşe geçen kitle Hürriyet Caddesi'nde eylemi sonlandırdı.
(Kaynak: etha, muhalefet.org)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y