Reyhanlı Katliamı: Sansür, Tehdit ve Reyhanlı´da Bugün!

AHMET DAVUTOĞU'NUN SIRITMASI VE TEHDİDİ
Reyhanlı katliamı üzerine serilmek istenen karartma sansürüne sosyal medyadaki tepkiler hükümeti huzursuz etti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün Reyhanlı'daki katliama ilişkin yaptığı açıklama sırasında "gülümsemesiyle" büyük tepki çekmişti. Davutoğlu bügün AKP'ye tepki gösterenleri hedef alarak "Twitter hesaplarını biliyoruz" diyerek tehdit etti. Davutoğlu'nun TRT Türk ekranlarında yaptığı skandal açıklamaların bir bölümü: "Bu eylem kadar tehlikeli olan ve bizi alarma geçiren, daha patlamadan dakikalar sonra, twitter hesaplarını da biliyoruz bunların, bir takım çevrelerin düğmeye basılmış gibi halkımızı mültecilere ve onlar üzerinden hükümetimize karşı kışkırtmaya çalışanlardır.
Bunlar bir network. Bu networke karşı Türkiye de kendi tedbirini alır…

Bu konunun Suriye Muhalefetiyle bir ilgisi yok. Dün Suriye muhalefet lideri Muaz El hatip bizi arayarak başsağlığı diledi.
Suriye’de Ocak ayından bu yana 250’den fazla scud füzesi kullanıldı. Şam’dan biri düğmeye basıyor ve başka şehirleri scud füzesiyle vuruyor."

REYHALI KATLİAMI NEDEN SANSÜR EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR
"Defne Hastanesi : 26
Antakya Devlet Hastanesi : 44
Kırıkhan Hastanesi : 18
Akademi Hastanesi : 6
Akdeniz Hastanesi : 3
Araştırma Hastanesi : 30
Reyhanlı Devlet Hastanesi : 50
Toplam Ölü Sayısı : 177"
Yukarıdaki ölü sayoılarıyla ilgili açıklama yaptığı ve ölü sayısını bildirdiği için gazeteci Ferdi Özmen'in tutuklandığı bildiriliyor. Yukarıda verilen ölü sayılarının ne kadar gerçek olup olmadığı bilinmiyor.

Devletin bu katliamda kendi rolünün olduğunun da açığa çıkmaktan dolayı bir tedirginlik yaşayanların kontrolünde olduğu yorumları Reyhanlı katliamı üzerinde uygulanan sansür koyulaştırılmaya çalışıldıkça daha çok artıyor. Reyhanlı'ya asker sevkiyatı yapılması ve Suriye'ye yönelik üstü örtülü yürütülen savaşın açık bir savaşa çevrilmek istendiği yorumları sansürün nedeni olarak öne sürülüyor.

Savcılığın mahkemeye yayın yasağıyla ilgili başvurusu hemen her şeyi sansürleme hakkının iktidarın elinde olduğunu gösteriyor. Savcılığın Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesi'na yaptığı başvuru kısaca şöyle: "soruşturmaya ilişkin patlama olayıyla ilgili olarak yazılı ve görsel medyada yayınlanan olay yerinin ayrıntılı görüntüleri, olayda ölen ve yaralananlara ilişkin görüntüler ve bilgiler de olay soruşturmasına ilişkin ve soruşturma kapsamındaki bilgi ve görüntüler olup bunların görsel ve yazılı medyada yayınlanması da soruşturmanın gizliliğine zarar verecek ve soruşturmanın geleceğini tehlikeye düşürecek hususlardan olduğu,

Tüm bu nedenlerle söz konusu soruşturmaya ilişkin ve dosya ve soruşturma kapsamı içinde kalan olay yerine ve olayda ölen ve yaralananlara ilişkin ve olay içeriğine ilişkin her türlü sesli ve görüntülü yazılı ve görsel medyadaki yayınlar ile internet ortamındaki bu kapsamdaki bilgilerin CMK madde 153 vd maddeleri gereğince YAYINLANMASININ VE GÖSTERİLMESİNİN YASAKLANMASINA karar verilmesi kamu adına talep ve mütaala edilmiş olmakla" denen başvuru Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesi'nce kabul edilmiş olup bu yasak kararı sadece olay anı ve sonrasına ait dellillerle ilgili olup daha sonra yapılan açıklamalarla ilgili değildir. Basının Reyhanlı'daki çalışmasının engellenmesi ve açıklamalarda bulunması bu yasak kapsamında olmayıp basını engelleyenler suç işlemektedir.


REYHANLI KATLİAMDAN 1 GÜN SONRASI
Katliamın ardından bölgedeki insanlar keyfi olarak uygulanan sansürü delerek sosyal medya üzerinden halk haberciliği yapıyorlar. Twitter'da 140journos Reyhanlı'da bugün yaşananları fotoğraflayarak kamuoyu bilgisine sunuyor. Reyhanlı'da insanlar patlamanın ardından enkazdan eşyalarını kurtarmaya çalışıyor, ölen yakınlarından kimliği belirlenenleri defnediyor. 

(Fotoğraflar: 140journos)KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y