Reyhanlı´da Katliam!

Antakya'nın Reyhanlı ilçesinde bugün saat 13.45'te 4 ayrı noktada patlama meydana geldi.

Patlamalardan birisi Reyhanlı Belediye binası yakınlarında, diğerinin de 1-2 km uzaklıktaki çarşı merkezinde bomba yüklü araçla meydana geldiği belirtildi.
Polis, şiddetli patlamaların 2 araçta gerçekleştirildiğini belirlerken, görgü tanıkları 2 ayrı yerde daha patlama olduğunu söyledi.

Ölü sayısını ilk önce 4 olarak açıklayan İçişleri Bakanı Muammer Güler'in son açıklamasına göre, patlamalarda 18 kişi yaşamını yitirdi. İçişleri Baknı'nın açıklamalarına karşın ölü sayısının daha çok olduğu bilgileri bir çok kaynaktan gelmeye devam ediyor. Devletin resmi ağızlarının ölü sayısını 40'a kadar yükseltmesine rağman bu sayının da gerçeği ifade etmediği bildiriliyor. Çok sayıda kişinin de yaralandığı belirtiliyor. Yaralılar hastanelere kaldırılırken, yaralananlar arasında Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi üyesi İzzet Koldan'ın da olduğu öğrenildi.
Görgü tanıkları, pek çok kişinin çeşitli uzuvlarının koptuğunu anlatıyor.

Patlamalarda Reyhanlı Belediyesi ile bazı binalarda hasar oluştu. Patlamanın etkisiyle ilçede elektrikler kesildi.

REYHANLI'DA PANİK


Patlamanın ardından çevrede büyük panik yaşanırken, Atatürk Caddesi'nde toplanan Antakyalılar, yoldan geçen Suriyeli sığınmacılara saldırdı. Olay yerine gelen polis, havaya ateş açarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı.
Bu arada, çok sayıda kişi araçlarıyla ilçeyi terk etmeye başladı.İHD'DEN SALDIRIYI KINAMA


İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi, onlarca kişinin yaşamını yitirdiği Antakya Reyhanlı'daki saldırıları kınadı.

İHD Genel Merkezi, yaptığı yazılı açıklamada, saldırıların toplu katliam olduğunu belirtti, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara şifa diledi.

Açıklamada, 2 Nisan 2013 tarihinde açıklanan İHD Hatay raporunda "Suriye'de yaşan çatışmalar ve yaşanan göç Hatay halkını derinden etkilemekte, gerilim ve kutuplaşmayı körüklemekte olduğunu tespit etmiş, farklı inanç ve kültürlerin yüzyıllardan beri bir arada yaşadığı, çok kültürlü bir yapısı olan Hatay'ın farklı din ve mezheplerle barış içinde yaşamaktayken, Suriye'deki gelişmelerin, burada yaşayan tüm kesimleri tedirgin ettiğine dikkat çekilerek; Suriye'de çatışmaların devam etmesinin ve hükümetinin tutumunun halklar arası ön yargı ve düşmanlıkları körüklemekte, bu durum da çatışma endişesini artırmaktadır" denildiği aktarıldı.

Raporda "Reyhanlı'da yüzlerce yabancı plakalı araç görüldüğü, yetkililerin bilgisi dahilinde açık bir sınır kaçakçılığı yapıldığı, özellikle arazi tipi araçlar kaçırılarak Suriye'de satıldığı ve üzerlerine "dokça" diye tabir edilen ağır silahlar monte edilerek çatışmalarda kullanıldığı, sınır güvenliğinin ortadan kalkmasının Hatay'daki vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eder bir boyuta geldiği, Suriye'de en kanlı saldırıları düzenleyen El Nusra militanlarının, örgütü sembolize eden bere ve flamalı araçlarla Reyhanlı cadde ve sokaklarında serbestçe dolaştığı, sırt çantalı kamuflaj kıyafetli telsizli militanların sokaklarda gezdiği, bunun halkı tedirgin ettiği" şeklinde değerlendirmeler yer aldığı hatırlatıldı.

İHD, "Türkiye'de yaşayan herkesin, her kesimin bu katliamın aydınlatılması ve bir daha yaşatılmaması konusunda elinden geleni yapma yükümlülüğü vardır. İHD olarak, ne yazık ki geçmişte de yaşatılan bu toplu katliamlara duyarsız kalamadığımız gibi, bu katliam ile ilgili de duyarsız kalmayacağımızı
belirtiriz" dedi.

ANTAKYALILAR SALDIRIYI PROTESTO ETTİ

İHD, HDK ve Halkevleri'nin oluşturduğu Antakya Demokrasi Güçleri, onlarca kişinin yaşamını yitirdiği Reyhanlı'daki saldırıları protesto etti.

Yüzlerce kişi akşam saatlerinde Eğitim-Sen binası önünde toplanarak, "Suriye'ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu"nun pankartını taşıdı. Sloganlarla Ulus Meydanı'na yürüyen Antakyalılar, AKP'nin Suriye politikasına tepki gösterdi, sloganlarla Hatay Valisi'ni istifaya çağırdı.

Suriye'deki savaş nedeniyle 1 Eylül 2012'den bu yana gösterilerin yasak olduğu kentte yürüyüşe müdahale edilmedi.

Ulus Meydanı'nda Antakya Demokrasi Güçleri adına açıklama yapan Eylem Mansuroğlu, saldırının sivil halkı hedef aldığını belirtti. Mansuroğlu, Reyhanlı'da hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Mansuroğlu, "Bu saldırının sorumluları, kentimizde serbestçe dolaşan, eli kanlı katiller; El Kaide, El Nusra benzeri cihatçı çeteler ve bunları koruyan, besleyen siyasi iktidardır. Bu saldırı, AKP iktidarının izlediği savaş politikalarının sonucudur. Bu saldırı Türkiye ve Suriye halkları arasında var olan tarihi, ekonomik, kültürel ve akrabalık bağlarının yok edilmesi, yerine düşmanlık politikalarının yerleştirilmesine yöneliktir. Daha önce iki Hristiyan din adamının kaçırılması, Alevi din adamı Ali Yeral'ın evine saldırılması ve son olarak patlatılan bombalar savaşın çok uzağımızda olmadığını, yanı başımızda, evimizin önünde, sokaklarımızda, kentimizde yaşandığının açık göstergesidir" dedi. 


MİLİTANLAR TÜRKİYE'DEN ÇIKARILSIN 


Bu savaş politikasının kan, acı ve ölümden başka bir şey getirmeyeceğini defalarca dile getirdiklerini anımsatan Mansuroğlu, "Barış istiyoruz. Türkiye topraklarının başka bir ülkeye tehdit oluşturacak eli kanlı militanlar tarafından kullanılmasına son verilmelidir. Ülkemizde yer alan savaş mağduru Suriyeli sığınmacıların mülteci kamplarında ihtiyaçlarının karşılanması Reyhanlı, Antakya ve Altınözü'nde gördüğümüz kamuflaj elbiseli silahlı militanların bir an önce ülkemizden çıkartılmasını istiyoruz. Suriye'nin geleceği ancak Suriye halkı tarafından belirlenmelidir. Suriye'de gerçekleştirilmeye çalışılan mezhep çatışması bütün Ortadoğu'yu kana boğacak bir gelişme olacaktır. Reyhanlı'daki bu patlama bunun en açık kanıtıdır" diye konuştu. (etha)KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y