Roboskî Katliamı 500. Gününde: Unutmayacağız Unutturmayacağız

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Meclisi, Roboskî katliamının 500. günü dolayısıyla oturma eylemi yaptı.

Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen HDK üyeleri, "Roboskî katliamını unutmadık, unutturmayacağız. Sorumlular yargılansın", "Roboskî 500 gün oldu sorumlular nerede?" yazılı pankartlar açtı. Yarım saat oturma eylemi yapan HDK üyeleri, "Katil devlet hesap verecek", "Anaları öfkesi katilleri boğacak", "Roboskî'nin hesabı sorulacak", "Em Roboskî ji bîr nekin", "500 gün oldu sorumlular nerede" sloganlarını attı.

Oturma eylemi boyunca yapılan konuşmalarda Hatay Reyhanlı'da yaşanan patlamaya dikkat çekildi. AKP'nin emperyalistlerin işbirliği ile Ortadoğu'yu kana bulamak istediği belirten HDK İl Yürütme Kurulu üyesi Erdal Demirhan, "Halklarımızın birleşik mücadelesi bu kanlı planları boşa çıkaracaktır" dedi.

Oturma eyleminin ardından Roboskî'de katledilen 34 kişi, Mayıs ayında yaşamını yitiren devrimciler ve Reyhanlı'da yaşanan patlamada yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu.

HDK İstanbul Yürütme Kurulu üyesi Aysel Güzel, Roboskî katliamının üzerinden 500 gün geçtiğini, ancak hala yakınlarını kaybedenlerin ve toplumun vicdanını rahatlatacak hiç bir gelişme yaşanmadığını söyledi. Roboskî katliamının acısının ilk günkü kadar taze olduğunu belirten Güzel, AKP'nin hala katliamın üzerini örtmeye çalıştığını, sorumluları yargılamadığını kaydetti.

TBMM Uludere Meclis Alt Komisyonu'nun hazırladığı rapora da değinen Güzel, bütün açık bilgilere rağmen raporun, "yetki karmaşası, fiziki koşulların elverişsizlikleri, maddi yetersizlikler, kasıt yoklar, sorumluluk belirsizlikleri" sonuçlarını çıkardığını hatırlattı. Yazılan bu yalan raporun, yetkililerin yanlış açıklamalarının kendileri için bir anlam ifade etmediğini kaydeden Güzel, şöyle devam etti: "Bizler, Roboskî katliamının da faili meçhuller arasında kaydedilmesine, üzerini örtülmesine izin vermeyeceğiz. İsimlerini bilmesek de vur emrini verenlerin, bunu gerçekleştirenleri unutmayacağız, her fırsatta lanetleyeceğiz, peşlerini bırakmayacağız."

Aysel Güzel, barış ve müzakere sürecinin sağlıklı işleyebilmesi için katliamların sorumlularının cezalandırılmasının ve geçmişle hakikatli bir şekilde yüzleşilmesinin ön koşul olduğunu söyledi, "Barışın yolu, 33 kurşundan, Roboskî'den, Sakinlerden geçer..." dedi. (etha)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y