Roboski Katliamı 73. Haftada

Roboski'de 73. hafta Perşembe değerlendirmesi

Adaletin sağlanamadığı 73. haftamıza yani 512. Günümüze girmiş bulunmaktayız. Bu hafta da katliamda yaşamlarını yitirmiş canlarımızın yanı başında adalet nöbetimiz devam etmektedir.Savaş zamanı, barış zamanı demeden, TC devletinin tüm uygulamaları yaşadığımız katliamı ve yaşadığımız yeri tecrit altında tutup, yaptıkları katliamı geçmiş katliamlarda olduğu gibi unutturmaya dönük çabalardır.Tecrit uygulamasının fiziki ayağına bakarsak savaş zamanı, barış zamanı ayrımı yapılmadan tecrit kolidorununun her geçen gün katılaştığını görmekteyiz.
Bu üzerimize uygulanan tecridin kırılması ancak destekçilerimizin artarak büyümesi ve bir hale haline gelmesiyle mümkündür.Bu gün bu anlamıyla yanımızda bulunan Diyarbakır HDK li ve DTK lı kadın arkadaşlara çok teşekkür ediyoruz.Bu hafta ki değerlendirmemizi yaptıktan sonra,HDK li ve DTK lı arkadaşlardan söz almak isteyenler olursa kendilerini bu anlamıyla ifade edebilirler.

Perşembe değerlendirmesi

Bir kere daha buradan tüm sivil toplum örgütlerine,aydınlara ve gazetecilere seslenerek, yaşadığımız bu katliama sessiz kalmayın, bulunduğunuz her yerde yaşadığımız katliamı açığa çıkarmak için sürekli gündemde tutun, imkanı olanlar içinde her hafta yaptığımız Perşembe değerlendirmesi- adalet nöbetine, yaşadığımız katliamın aydınlatılması için biz Roboskili ailelelerine destek amacıyla buraya çağırıyoruz.

Katliamların aydınlatılması demek barışa sahip çıkmak demektir.Biz barışımıza sahip çıkıyoruz, sizi de bu anlamda ki çabamıza destek vermenizi istiyoruz. Samimi barış’ın geçmişle hesaplaşmadan gelmeyeceğini iyi biliyoruz. Biz Roboski’li aileler ve dostları olarak tüm çabamızı bu anlamda seferber etmiş durumdayız.

Bu hafta ki değerlendirmemizin esası devletin üzerimize uyguladığı tecrit uygulamalarıdır. Başka ülkelerde yaşanan katliam bölgeleri için bizzat devlet tarafından anıt yapılar yapılırken ve bu anlamıyla katliam ya da toplu ölümlerde acıların bir nebze azaltmayı sağlayacak her türlü girişim içinde devleti görürüz.

Biz Roboski’li aileler önce geçtiğimiz yıl 28 haziran 2012 de sivil toplum örgütleri ile birlikte katliam bölgesine gitmek istemiştik. Fakat o gün öyle bir saldırı ile karşı karşıya kaldık ki yedi aile ferdimiz hastanelik oldu. Bu sene 11 mayıs günü katliamın 500. gününü doldurduk. Annelerimiz de sürekli katliam bölgesini, çocuklarının öldürüldüğü bölgeyi görmek istediklerini söylüyorlardı. Bunun üzerine harekete geçtik ve 500. gün karanfil yürüyüşünü gerçekleştirmeye kalktık. Roboski’li aileler olarak yine bize kolaylık göstermesi gerekenlerin topu ve tankıyla karşımıza dikildiklerini gördük.

Barış sürecidir bu kadarını da yapmazlar,özünde öyle düşünmeseler bile göstermelik önümüze set koymazlar diye düşündük. Her şeyi bir tarafa bırakın, bize özel güvenlik bölgesi oluşturulmuştu.

Sözlediğimiz hiçbir şey kar etmedi, fakat ailelerimiz kesin kararlıydı bu tecriti kırmaya, göstermelik olan tellerin beş altı metre ilerisinden mayınlı tarla olduğunu bile bile o bölgeye yürüdüler ve sınıra katliam bölgesine ulaştılar. Aileler karanfillerini katliam bölgesine koyup anmalarını ve basın açıklamasını gerçekleştirdiler.

Şimdi nasıl bir devlet aklı ile karşı karşıya olduğumuzu görün,tek mayınsız olan yere kesici telleri ve askerleri ile tutmuş ve adeta tüm uyarılara rağmen aileleri ölüm tarlasına sevk etmiştir. Yukarıda bahsetiğimiz gibi başka devletler olsa ne yapar,bizim içerisinde olduğumuz devlet göstermelik bile olsa buna rıza göstermemektedir. Katliam bölgesi onlara belki de sürekli olarak kendi gerçek yüzlerini ortaya koymaktadır. Belki de buna katlanamamaktadırlar.

Bırakın katliamda ölenlerimizin faillerini ortaya çıkarmayı, canlarımızın katledildiği yer bize yasaklı hale getirilmek istenmiştir. Bu günlerde 6 köylümüz pasaport kanununa muhalefetten yargılanmaktadır, mahkemeler bir kere daha orada bizi katletmektedir. İdris Naim Şahin ne demişti. “eğer yaşasalardı yargılanacaklardı” bu zihniyet bugün bizi yldırmak için her türlü yolu denemektedir. Aynı zamanda bugün Veli Encü sözde savcıya hakaret ettiği gerekçesiyle mahkemesi gerçekleşmiştir.

Veli Encü başından beri dediği tek şey neden katliamcılar yargılanmıyor,neden katliamın emrini verenler ortaya çıkmıyor ve bizde bu kadar acele çalışabilen yargı, savcı aynı hız ile katliamı açığa çıkarmak için uğraşmıyor. Tüm suçu adalet isteyen Veli ye ve köylülerimize bu kadar hızlı işleyen yargı mekanizması, katliamda yaşamlarını yitiren canlarımız için bu zamana kadar neden sessiz kalmıştır.

Bize uygulanan tecritin asla zamanı yok,savaş zamanı da aynı şekilde yargılamaları gördük,bugün barıi zamanı yine aynı tecridi ve cezalandırmayı görmekteyiz.

İlkay Akkaya yeni bir albüm çıkarmış ve iki Roboski parçası da albümde yer alıyor. Akkaya özgür gündem gazetesine verdiği röportajda Roboski’yi ve diğer katliamları kastederek “bombalar değil sessizlik öldürür” diyor. Öncelikle Akkaya’ya duyarlığından dolayı biz Roboski’li aileler olarak teşekkür ediyoruz. Fiziki katliamı ne yapsak geri çeviremeyiz, fakat daha bütünlüklü bir katliamı önlemek istiyorsak, bu katliamı mutlaka açığa çıkarmamız gerekiyor, en son Akkaya’nın gösterdiği sanatçı ve insan tavrı sahiplenir ve büyütürsek o zaman tecriti boşa çıkarabilir ve katliamı açığa çıkartabilecek bir zemini sağlamlaştırmış oluruz.
Tüm barış güçleri bügün artık ittifak etmeli ve savaş rantçılarını tarihin çöplüğüne yollamak için, barış seferberliği başlatılmalıdır. Biz roboski’li aileler ve dostları asla adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi, barışın teminatının buradan geçtiği inancıyla basın açıklamamızı tamamlıyoruz.

HDK’li ve DTK lı arkadaşlarımızdan söz almak isteyen varsa konuşmayı arkadaşlarımıza bırakıyoruz.

Cahide Encü nün ardından söz alan ve DTK Kadın Meclisleri adına açıklamada bulunan Songül Morsümbül ise, “harçlığını çıkarmak için sınırdan belirli ihtiyaçları olan malzemelerini geçirmek isteyen Roboskili Kürt gençlerine yönelik gerçekleştirilen saldırı sonucu yaşanan acının yüreklerde hala taze olduğunu söyledi. Bu acının Kürt halkının yüreğinde failleri açığa çıkarılıncaya dek süreceğini ifade eden Morsümbül, “30 yılı aşkın bir süredir Kürt coğrafyası kanlı-kirli bir savaşa mahkûm edilmiştir. Roboskili Kürt gençleri de bu kanlı senaryoda, birilerinin savaştan rant elde etme istemleri sonucu yaşamlarını kaybetmişlerdir. Bu senaryolar 200 yılı aşkın bir süredir hem Türkiye parçasında yer alan Kürtler üstünden, hemde Irak-İran-Suriye bölgesinde yer alan Kürtler ve mazlum halklar üzerinde bilinçli bir politikayla yürütülmektedir diye konuştu.

‘DEMOKRATİK KURTULUŞ MÜCADELESİ BU VAHŞETİNDE AÇIĞA ÇIKMASINA VESİLE OLACAKTIR’

Roboski katliamını ahlaksız ve vicdansız bir yaklaşım olarak değerlendiren Morsümbül, faillerin aradan geçen zamana rağmen yargılanmamış olmasından ise AKP Hükümeti’ni sorumlu tuttu.

DTK ve HDK Kadın Meclis üyeleri olarak Kürt kadınlarına, gençlerine yapılan bu saldırıları unutmayacaklarını söyleyen Morsümbül, “Kızıldereyi, Dersimi, Zilanı, Ağırıyı, Nevala Kasabayı ve Roboskiyi unutmak, insan olmayı unutmaktır diyoruz. Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan öncülüğünde geliştirilen Demokratik Kurtuluşla –Demokratik Özgür Yarınları İnşa Etmek mücadelesi; Yaşanan bu vahşetinde açığa çıkmasına vesile olacaktır. Bu süreç Türkiye de demokrasinin kurumlaşmasına anadil-kültür-kimlik taleplerimize bizleri bir adım daha yaklaştırmıştır” diyerek sözlerini tamamladı. “
Saldırıların gün aşırı olduğu Roboski de yine devletin savcılık aracılıyla taciz ettiği Veli encü de bir konuşma yaptı.Konuşmasında savcılığın kendisine açtığı dava üzerine değinen Encü ” devlet başından itibaren bizi hedef almıştır,amacı ise tamamen mücadelemizi kırmak amacını taşımaktadır.buradan sesleniyoruz ki ne yaparsanız yapın,bizim adalet mücadelemizi engelleyemeyeceksiniz “dedi ve ardından Anneler de söz alarak hükümetten hesap sordular,Şehit Hamza Encü’nün annesi Halime Encü söz alarak “biz onurlu barışın yanındayız,onurlu barış ta bizi roboski’yi gören barıştır” dedi ve ardından basın açıklasması sona erdi. (Kaynak: anf)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y