Roboski´de Katliamın 500. Gününde Karanfil Yürüşüne Çağrı

Roboski'de 34 can için 71. hafta anması yapıldı. Katliamın 498. gününe gelen anmada Roboski katliamının üstünün örtülmeye çalışılması tekrardan gündeme getirildi ve katliamın 500. gününde 15 no lu sınır taşının bulunduğu katliam bölgesine katliamda kaybedilen 34 can adına 34 karanfil bırakmak için karanfil yürüyüşü yapılacağı deklare edildi.

71. hafta basın açıklamasını İbrahim Yaylalı okudu. Basın açıklamasının tamamı şöyle:
 

 
Adaletin sağlanmadığı 498. günümüzde çocuklarımızın mezarları başında, adalet arayışımız devam ediyor. Barış sürecine girdiğimiz bu günlerde bize ilişkin genel değerlendirmelerimizde bir gün olmasın ki olumsuz bir haber almayalım. 1 eylül dünya barış günü Halil savda Roboski'den Ankara'ya barış yürüyüşünü burada basın açıklaması yaparak başladı.

Roboski de dahil 30 yıllık savaş sürecinde yaşanan tüm hak ihlallerini bir kere daha kamuoyuna taşımak ve aynı zamanda iki tarafın arasına girip çatışma ile değil müzakere ile bir kere daha olup bitenlerin dillendirilmesini talep eden bir yürüyüşün başlangıcını yaptı. O sürec aynı zamanda bir cüreti de anlatıyor ve başka bir dilin yaratırılması gerçeğini de iki taraf içinde ortaya koyuyordu. Böylesi bir sürece çağrı yapan yürüyüşçülerden İlhan Gökçe'ye Nusaybin savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Savcılık TOPLANTI GÖSTERİ YÜRÜYÜŞÜNE MUHALEFET (İZİNSİZ KATILMA DÜZENLEME) HALKI ALALEN KİN VE DÜŞMANLIĞA SEVKETMEK. diye devam eden bir soruşturma aşamasını başlatmış olduğu haberini aldık.
Biz bu savcının davranışını bir kere daha kınıyoruz. Bu dilin savaş sürecinin dili olduğunu ifade ediyoruz.Bu yürüyüşe hem ev sahipliği yapmaktan, hem de bizim taleplerimizi Türkiye kamuoyuna taşınması anlamındaki misyonundan dolayı da soruşturmanın tarafı olarak kendimizi görüyor ve savcının bu tutumunun tamamen süreci sabote etme anlamına gelen bir girişim olarak değerlendiriyoruz

Bir an once bu soruşturmanın mahkeme aşamasına gelmeden, yani bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz. Bir kere izinsiz gösteri diye başlayan bir soruşturma anyasaya aykırı bir tutumdur. Bir düşünceyi ifade etmek için herhangi bir yerden izin alma gibi bir durum mevcut olmadığı gibi, her gittiği yere barış sürecine vurgu yapan bir yürüyüşe "Halkı alenen kin ve düşmanlığa sevketme" suçu söylemi tamamen işgüzarlık değilse başka nedir.Bu dili ve uygulaması olan yargılama sistemini bu sekilde değerlendiren Nusaybin savcısının bu tutumunu kınıyoruz.

Barış sürecinden bizim payımıza düşen şeyler üstte gelişen hak ihlalleri oluyor.Üzerimize uyguladıpğınız bu tecrit hangi zamana kadar devam edecektir. Katliamlarla ve direnişlerle 500. günümüze girmek üzereyiz. Mücadelemiz adaleti hala bu topraklara getirmemiştir, fakat yılmadan mücadele etmeye devam ediyoruz.

Biz daha önce de söyledik,yine ifade etmek gerekirse barış süreci savaş sürecinden daha zorlu ama imkansız değildir. Barış sürecini haklılığımızın bilincinde bu ellerimizle inşaa edeceğiz.

Mutlaka devleti bu sürecle hesaplaşmasını sağlayacak mücadeleyi coğrafyamızda üreteceğiz. Bu bilinçle 500 günümüze doğru ilerliyoruz.Bir Roboski li aileler Barış sürecine en büyük katkımız bu şekilde olacağını düşünüyoruz.

Barış süreci hatalarınla birbirini kabul etmek değil, birbirini özeleştirel süreç ile kabulenme sürecidir. Bu da tek taraflı değil her iki tarafında içerisine girmesi gereken süreçtir.

Bu vesileyle kamuoyuna 500. günümüzde 15 no lu sınır taşının bulunduğu katliam bölgesine katliamda kaybettiğimiz 34 canımız için 34 karanfil bırakmak için karanfil yürüyüşü düzenleyeceğimizi buradan deklara ediyoruz. Bu konu da her kesimin duyarlı olması için çağrıda bulunuyoruz. 28 haziran 2012 de katliam bölgesinde anma için, sivil toplum örgütleriyle yapmak istediğimiz yürüyüşe talihsiz bir müdahale gerçekleşmiş bir çok aile ferdimiz yaralanmıştır.

11 mayıs'ta gerçekleştirmek istediğimiz ve tek derdimizin katliam bölgesine gitmek ve kaybetmiş olduğumuz 34 canımız için 34 karanfil bırakıp anma yapmak olduğumuz karanfil yürüyüşüne umarız talihsiz bir müdahale ile karşılaşmayız.Bu isteğimzin en doğal hakkımız olduğunu düşünüyoruz, canlarımızın katledildiği bölge ye karanfiller bırakmak koşuluyla anmak,Roboski aileleri olarak bizim en doğal hakkımız, bu hakkımızın saldırılarla engellenme yerine kolaylaştırıcı tedbirlerin alınmasını, bu konuda yetkililerin duyarlı olması için buradan bir kere daha çağrıda bulunuyoruz.

Adaletsiz mezarlarında yatan canlarımıza adalet gelinceye kadar, bu yürüyüşümüze devam edeceğimizin kararlılıyla basın açıklamamızı bitiriyoruz


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y