Söz Dergisi Seneye Binlerce Dilan Olup Alanlarda Olacağız!


1 Mayıs'ta polisin öldürmek kastıyla yaraladığı Dilan Alp için Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Söz Dergisi'nin basın açıklamasında okuduğu metnin tamamı:

Tarihi, baskının,zorbalığın ve ezmenin tarihi olan Türkiye Cumhuriyeti, geçmişine yaraşır bir işe daha imzasını atmıştır.
Devlet, yerel yönetim bazında zaten kendisine ait olan bir yeri 22 bin polisle işgal etmiştir. Bu gözü dönmüş paniğin itici kuvveti emekçilerin ve ezilenlerin gücünden duyulan korkudur!!! Öyle bir korkudur ki İstanbul, İstanbul olalı böyle bir zulüm görmemiştir. Şehirdeki tüm ulaşım araçları durdurulmuş, 43 yıldır ayrılmayan köprülerin ayakları ayrılmış,şehir giriş çıkışları tutulmuş, hastaneler gaz bombalarıyla kuşatılmış, 5 kişiyi bir arada gören gözü dönmüş polisler coplarına sarılmış ve böylelikle “devlet marifetiyle” yaşam felç edilmiştir.


Taksim Meydanı’nda açılan çukura işçilerin düşmesini istemeyen devlet, çukurun etrafına bariyer koymak yerine garanti olsun diye bütün şehri bariyerlerle donatmış ve ısrarla çukura düşmek isteyen emekçiler, tazyikli su, gaz bombası ve copla çukurdan korunmuştur. Valiliğin bu hassas tutumu karşısında yüzlerce insan yaralanmış, dolaylı yollardan on binlerce insan mağdur olmuş ve 4 arkadaşımız ölümle burun buruna gelecek kadar dövülmüş ve hastanelik edilmiştir. 1 mayıs’ın bilançosu saymakla bitmez ama bundan daha vahim olanı vali Mutlu’nun pişkin tutumu ve ucundan tutabildiği her şeyi, yaptığı saldırıyı meşrulaştıracak bir kanıt gibi görmesidir.


Vali Mutlu, 1977’de Taksim Meydanı’nda binlerce kişinin üzerine otomatik silahlarla ateş açanların geleneğini devraldığının farkındadır. Vali Mutlu en az 12 Eylül darbecileri kadar haksız ve çaresiz olduğunun farkındadır. Vali Mutlu Maraş Katliamı’nı, Çorum’u,Sivas’ı yapanlar kadar korkak ve komplocu olduğunun farkındadır. Vali mutlu en az Roboski katilleri kadar lanetli, onlar kadar insan düşmanı onlar kadar canidir… Bundandır ki vali bey inşaat kazısını bahane ederek gasp ettiği bayram alanını zindana çevirirken, kendi alanına sahip çıkan işçiyi, emekçiyi olan bitenin mesulü ilan etmiştir. Bundandır ki vali bey hedef gözetilerek yakın mesafeden sıkılan ve İbrahim Akal’ın gözünü kaybetmesine yol açan, Meral Dönmez’i komalık eden ve Dilan Alp’i ölümle sınayan gaz bombalarını canhıraş savunmuştur.


Korkmuştur devlet-i aliye’nin valisi paniklemiştir. Öldürmeye çalıştığı Dilan Alp ölüm karşısında gülümserken korkmuştur. Meydan okurken azraile Meral Dönmez, bacakları titremiştir sayın valinin… İbrahim Akal’ın dimdik duruşu panikletmiştir valiyi, Serdal Gül’ün Zafer Yolcu’nun yaşama dört elle sarılması kudurtmuştur. Kendi küçücük yaşamını halkın köklü mirasıyla karşılaştırma cüretine girmiştir vali ve şaşırmıştır bu ne ısrar bu ne inat demiştir.
Biz söyleyelim; 3 kuruş daha fazla kazanmak için işten çıkardığınız Hey Tekstil işçilerinin verdiği ekmek kavgasının inadıdır bizimki… Havuzlu villalarınızda keyif çatarken yaşamasından dahi tiksindiğiniz, kağıt toplayan çocukların yaşama ısrarıdır bizimki… Her gün onlarca kez dövülen, öldürülen, tacize uğrayan, tecavüzle karşılaşan, emeği yaşama hakkı yok sayılan kadınların dinmeyen mücadele azmidir bizimki. 17 yaşında bedenini zalimin zulmüne siper etmiş, 17 yaşında anıt gibi dimdik,17 yaşında annesini babasını geleceğini koruyan, 17 yaşında kavgamızın şiarı olan DİLAN ALP’in cesaretidir bizimki.


İstanbul sıkıyönetim komutanı Hüseyin Avni Mutlu 1 Mayıs’tan sonra katıldığı bütün programlarda yoldaşımız Dilan Alp üzerinden kendini aklamaya çalışmıştır. Önce yoldaşımızı marjinal ilan etmiştir. Sonra Dilan’ın okuru olduğu Söz Degisi’ni yasadışı ilan etmiştir. Ve en sonunda gaz bombasının etkisini azaltsın diye arkadaşımız Dilan’ın elinde tuttuğu ve çekilen bütün fotoğraflarda net biçimde sirke şişesi olduğu görülen şişeyi Molotof kokteyl ilan etmiştir. Bunlar yetmezmiş gibi yasal hiçbir suç kaydı bulunmayan Dilan Alp hakkında elimizde bilgi var diyerek aslında kendi yasadışılığını ele vermiştir. Dilan Alp hakkında yasadışı fişleme yapılmıştır. Arkadaşımız itham edilerek kendisi hala yoğun bakımda olmasına rağmen ailesi zor duruma düşürülmeye çalışılmıştır.
Dilan’ın ve bizim okuru olduğumuz Söz Dergisi vergisi ödenecek kadar yasal olan bir dergidir. Üniversitelerde,sokaklarda dağıtılmaktadır. Valinin tanımlamasına göre marjinal olan bizler dergimizde yazdığımız her şeyi herkesle paylaşmaktayız.Fikrimiz neyse zikrimiz de o dur. Düşündüğümüz her şeyi dergimizde en açık biçimde ifade eder ve inançlarımız için mücadele edeceğimizi her seferinde dillendiririz. Bugüne kadar söylediğimiz ya da düşündüğümüz hiçbir şeyi gizleme ihtiyacı hissetmedik bugünden sonra da hissetmeyeceğiz. Buna rağmen yasadışı ilan ediliyorsak varsın öyle olsun isminin ne olduğunun bir önemi yok!!! Kendimizi asla marjinal olarak görmüyoruz esas marjinal olanlar toplumun yüzde 1’ini dahi oluşturmayan bir avuç para babası ve onların sadık korumalığını yapan devletin kendisidir.
Buradan en açık biçimde ilan ediyoruz; Vali biz her yerdeyiz asıl marjinal olan sensin!!! Asıl marjinal olan süper lüx dairelerde, yüksek güvenlikli sitelerde oturan,son model jiplere milyon dolarlık spor arabalara binen, yatları, yazlıkları olan mülk sahipleridir. Ve tabi ki de bunların daha rahat yaşaması için and içmiş devletin kolluk kuvvetleri, mahkemeleri, meclisleridir.


Mücadelemize yılmadan, yorulmadan devam edeceğiz…
1 Mayıs kavga sancağımızdır!!!
Yaşasın devrimci mücadelemiz!!!
Seneye Taksim’de yüzlerce Dilan olacağız!!!

SÖZ DERGİSİ


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y