Taksim Gezi Parkı´nın Yıkılmasına Karşı Koyanlara Katılın!

Taksim'de rant yağması ağaçların yok edilişiyle sürüyor. AKP Taksim'i rant alanı ilan etti ve ranta uygun hale getirmek için her tür yöntemi uyguluyor. Taksim Meydanı ve çevresini insanlara uygun hale getirmek yerine yağmalama alanı haline getiren AKP Taksim Meydanı yanında başlattığı "yol düzenleme çalışmasını" Taksim Gezi Parkını yağmalamaya çevirdi. Taksim Gezi Parkı'nda dün gece yarısı gizlice dozerlerle yıkım başlatıldı. Dozerlerin Gezi Parkındaki ilk hedefleri uzun zamandır Taksim Gezi Parkı yağmasına karşı olanların işaret ettiği gibi ağaçlar oldu. Ağaçları yıkmaya başlayan dozerlerin haberi duyulunca gece yarısı bir grup insan Gezi Parkına gelerek dozerlerin yıkım yapmasının önüne geçti. Gece yarsısı başlatılan yıkım faaliyetinin hiçbir yasal dayanağı yok. Bu yasadışı işlemi durduran insanlar sabaha kadar ağaçlar için nöbet tuttular.

Sabah saatlerinden itibaren ise Gezi Parkını yıkıp AVM yapmak için çalışmalar yeniden başlatıldı. Dozerlerin çalışmasına karşı koyan insanlar durumun yasadışı bir işgal olduğunu belirtip bu yıkıma karşı koydu. Dozer yıkımına karşı koyanlara bu kez polis saldırısı yaşandı. Yıkım alanına getirilen polisler ağaçların katledilmesini önlemek isteyenlere biber gazıyla saldırdı. Biber gazlı saldırıya rağmen Gezi Parkına sahip çıkanlar dağılmadı ve yıkımın durdurulması gerektiğinde ısrarcı oldular.

İnsanları kentin merkezlerinden uzaklaştırıp sadece parası olanlara alanlar açmak isteyen AKP anlayışının Taksim işgali sürmekte. Tarihsel öneminin yanı sıra Taksim bölgesindeki tek yeşil alan olan Gezi Parkı'nın yıkılmasına karşı olanlar ile yıkımı yasadışı olarak işgal biçiminde sürdürenler arasındaki fiili kavga sürmekte.

Bir yanda ağaçların yaşaması gerektiğini savunanlar diğer yanda polis, devletin gücü, yıkım yapan firmanın saldırganları.

Taksim yağması AKP'li yağmacıların sandığı gibi kolay olmayacak. Eğer başarır ve Taksim'in ortasına bir AVM dikerlerse o AVM'nin uzun yıllar sorunlar yumağı olacağı da bir gerçeklik olarak ortada durmakta.

Yıkıma karşı çıkanlar arasında olan BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder Taksim Gezi Parkında "bu ağaçları yıktırmayacağız, bu halka neden gaz sıkıyorsunuz, bunlar size ne yapmış?" diyerek tepkisini dile getirdi.


SON DURUM
Gezi parkındaki yıkıma karşı koyanlar herkesin Taksim Alanı'na gelmesi çağrıları yapıyorlar. 


Sanatçı Orhan Aydın ve BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder Gezi Parkı'nda. Önder yaptığı açıklamada "Sermaye iki ağacın gölgesine bile tahammül edemiyor." dedi.
BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder barikatı aşarak yıkım alanında dozerlerin önüne geçti. Dozerler şu an çalışmayı durdurdu.
BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve CHP milletvekili Gülseren Onanç yıkıma karşı barikat önünde bekleyişlerini sürdürüyorlar.
Çevik kuvvet polisleri barikatlarını kaldırarak Gezi Parkı'ndan çıkıyor.

Kepçeler de parktan çekiliyor. Şuan yıkım çalışmaları tamamen durdu.
Sırrı Süreyya Önder yaptığı açıklamada, "Biz nöbete devam ediyoruz. Taksim Gezi parkını savunmaya devam edeceğiz"


(Fotoğraflar: 140journos)
KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y