Tayyip Cami Duvarına İşedin!

Banka kepenkinde
AVM'lerini, Başlarına Yıkmak için FAŞİZME KARŞI OMUZ OMUZA

Sabah 5:00'da başlayan polis saldırısı ve direnişi Taksim'de devam ediyor. Polisin saldırganlıkta denediği her yöntem daha çok insanın Taksim'e akmasına neden oluyor. İstanbul'da ilan edilmemiş OHAL uygulamasına rağmen herkes Taksim'e akıyor. Polis Taksim'e gelen insanlara engel olmak için ulaşım araçlarını engelliyor, Taksim'de gördüğü her insana saldırıyor ve her iş yerine gaz bombaları atıyor. Polisin saldırganlığına rağmen insanlar bıkmıyor usanmıyor Taksim'e yöneliyor.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın düzenlediği basın toplantılarında söyledikleri insanların öfkesini daha da arttırdı. Valinin söylediği "polisimizin bir engelemesi yok" ve Belediye Başkanı'nın söylediği "sadece çevre düzenlemesi yapılıyor" sözleri insanların yaşadıklarıyla alay etmek olarak görüldü ve öfkeyi çoğalttı. Konuyla ilgili mahkemenin ise sürekli sürüncemede tuttuğu Taksim Projesi'yle ilgili yürütmeyi durdurma kararını polis saldırganlığıyla insanlar dağılmadığı zaman açıklaması ise "korkuyorlar" yorumlarına yol açtı.

Taksim'e daha çok insan Taksim'e diyerek kentine yaşamına sahip çıkıyor.

Gezi Parkı'nın yıkılarak yerine AKP AVM'si yapılmasına karşı duranlar yılmıyorlar. Medyanın Taksim'de yaşananlara yönelik "derin susukunluğu" ise sürüyor. Medyanın bu susukunluğu uluslararası medya kuruluşları arasında artık alay konusu haline geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "kararımızı verdik ne yaparsanız yapın uygulayacağız" dediği Taksim Gezi Parkı'na AVM yapma talanını destekleyenlerin susukunluğu sürdükçe insanlar haber lamak için farklı kanallara yöneliyor.

AKP farklı bir ülke yarattı. Bir yanda AKP ve çevresinde topladığı çıkarcılar diğer yanda talana karşı olanlar. Yaratılan korku duvarı yıkılıyor. İnsanlar Taksim direnişine katılanlara dernek merkezlerini evlerini açtığını ilan ediyor. Doktorlar Taksim'e gidip polisin yaraladıklarına müdahale ediyor, avukatlar yaşanacak bir mahkeme süreci olursa ücretsiz savunma yapacaklarını bildiriyorlar. 15 Avukat yaka kartlarını takarak Taksim Meydanı'nda olacaklarını ve yaşanacak bir usulsüzlüğe karşı kendilerinden yardım alınacağını açıkladı.

Direniş ve polis saldırganlığı sürüyor. 


MAHKEMENİN HIZI TARİHE GEÇECEK NİTELİKTE

Taksim Koruma ve güzelleştirme Derneği adı altında Taksim Gezi Parkı'nda yürütmeyi durudurmaya yönelik yapılan başvuru hemen karar haline getirilerek mahkemelerin hızı konusunda rekor kırdı. İtirazın yapılmasıyla aynı gün yürütmeyi durduran mahkemenin bu konuda "oluşan yeni durum" nedeniyle yürütmeyi durdurduğu ilan edildi. Mahkemelerin iktidarın dilediğini yapan kurumlar olmasına örnek teşkil eden bu kararın Taksim'de başlayan direnişi önlemek ve AKP'nin AVM hevesine uygun yeni yollar bulmasına olanak yaratmak amacıyla yapıldığı yorumlanmakta. Direniş, kaplumbağa hızındaki mahkemelere jet hızı kazandırmış görünüyor.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y