Tecavüzün Rızası Olmaz Bir Tecavüzcü Daha Serbest!

Bir tecavüzcü daha serbest!

Burjuva devletin, gerici yasaların ve damarlara işlemiş yazısız tutuculukların kadına yönelik taciz ve tecavüzü sıradanlaştırmasının bir sonucu olarak Denizli'de 15 yaşında bir lise öğrencisine tecavüz eden bir tecavüzcü daha serbest bırakıldı
Bir tecavüzcü daha serbest!
Kızım için adalet istiyorum...

Denizli'de geçtiğimiz günlerde bir akrabası tarafından tecavüze uğrayan H.İ'nin ilk duruşması 7 Mayıs'ta Denizli Adliyesi'nde görüldü.

Denizli'de kurulmuş olan "Kızım İçin Adalet İstiyorum Platformu" tarafından ilk duruşma yapılana kadarki dönemde, 15 yaşlarında olan lise öğrencisine yapılan tecavüz Denizli'de çeşitli eylemlerle teşhir edildi.

Denizli Adliyesi önünde saat 13.00 'de, "Jin jiyan azadi", "Asla yalnız yürümeyeceksin!", "Susma haykır tecavüze hayır!", "Tecavüzcü devlet hesap verecek!" sloganlarıyla toplanan kadınlar basın açıklaması yaptı.

Okunan basın açıklamasında şunlar vurgulandı:

Görünen o ki devlet ve kurumları, kadın ve kız çocuklarını koruyamadığı gibi yerine getirmesi gereken sorumluluklarını da yerine getirmiyor. Kadına yönelik diğer tüm şiddet ve tecavüz olaylarında olduğu gibi bu olayda da bütünlüklü olarak ihmaller zinciri söz konusu. İlk olarak H.İ polise vermiş olduğu ilk ifadede tecavüze uğramış olduğunu anlatmasına rağmen babasından çekindiğini söylediği zaman tecavüz işlemi yapılmıyor ve babaya kız arkadaşında kaldığı söylenerek tecavüzü örtbas ediyor, dahası ilk ifade bu doğrultuda hazırlanıp ikinci ifadede tecavüz şikayeti yapılmasına rağmen yargı gözünde ilk ifade geçerli olup ikinci ifade ile bir çelişki oluşturuluyor. Çocuğun ifadesi psikolog eşliğinde alınmıyor.

Tecavüze uğramasına ve beyanda bulunmasına rağmen ne tecavüz sonrası iğne ya da sıvı alımı gerçekleştiriliyor ne de Adli Tıp Kurumu'na başvuruluyor

Denizli Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 14:00'te başlayan duruşmaya gözlemci olarak İzmir'den Alınteri okuru kadınlar ile DPG okurları da katıldı. Mahkeme salonunda tecavüzcünün tutarsız ve oldukça çelişkili ifadeler verdiği gözlendi. Ayrıca kendi lehine şahit olarak getirilen akrabası da "Evet kıza hap ve alkol içirerek tecavüz etti" diyerek tecavüzcünün aleyhine ifade verdi. İfade verirken tutuk ve kesik konuşmaları hakim tarafından "öyle kesik konuştuğuna göre yalan mı söylüyorsun?" diye soruldu. Bu soruyu cevapsız bırakan tecavüzcü suskunluğunu bozmadı.

Bu sırada dışarıda bekleyen kadınların sloganlar eşliğinde ajitasyon konuşmaları yapması polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Dışardaki bekleyişini sürdüren platform bileşenleri ve Alınteri okuru kadınlar tarafından çevik kuvvet ekiplerinin engelleme girişimi püskürtüldü. Saldırı "Baskılar bizi yıldıramaz!", "Tecavüzcü devlet hesap verecek!" sloganları ile protesto edildi.

Tecavüzcüye özel koruma

Saat 19.00'a kadar süren mahkeme sonucunda tecavüzcü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılarak, sivil polisler tarafından adliyeden kaçırıldı.

Bu sırada adliyeden çıkan tecavüzcünün avukatı Alınteri okuru kadınlar tarafından "Sen tecavüzcüyü savundun sen de tecavüzcüsün, çocuklarının yüzüne nasıl onurunla bakacaksın!, tecavüzcüyü serbest bıraktırdınız işte sizin adaletiniz bu" denilerek teşhir edildi. Avukat çevik kuvvetin bu duruma müdahale etmesini isteyerek Alınteri okuru ve Kızım için Adalet İstiyorum Platformu bileşenlerinin de aralarında olduğu kadınların çevresini sardırttı. Alınteri okuru kadınların ve platform bileşeni kadınların net duruşu üzerine çevik kuvvet bir kere daha geri çekilmek zorunda kaldı. Bu sırada avukat aracına binerek Adliye önünden uzaklaştı. (Alınteri - İzmir - alinteri.org)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y