THY Grevi 10. Gün Bilgilendirme Bülteni

THY Grevi 10. gününde yeni katılımlarla sürüyor. THY grevi ilk andan itibaren grev kırıcılığı ve grev kırıcılığı karşısında işçilerin haklarını koruma mücadelesi oldu. THY işçileri içinde uzun yıllardır örgütlü olan Hava-İş grev kırıcılığının her yönteminin denendiği grevde bu saldırılara karşı koymaya çalışıyor.
Hava-İş'in grevin 10. günü için yayınladığı olayların nasıl geliştiğine ilişkin bilgilendirme bülteni.

HAVA-İŞ BİLGİLENDİRME BÜLTENİ


24 Mayıs 2013 Grevde 10. Gün

 
1- Sendikamız 15 Mayıs 2013 Saat 03.00’da grevi uygulamaya koydu.
 

2- Grevimize saatler kala TALPA ve TASSA üyelerini greve katılmamaya çağırdı.
 

3- Grev uygulamasının yasalara uygun ve özgürce başlatılmasını engellemek amacıyla kolluk güçleri havalimanında olağanüstü tedbirlerle üyelerimizin havalimanı önünde topluluk oluşturmasını yasakladı. Grev kırıcılığının rahatça uygulanmasını sağladı.
 

4- Havalimanı Devlet Konuk evinde THY tarafından personel giriş sistemi kurulduğu yönündeki bilgiler üzerine Havalimanı Mülki Amirliğine yaptığımız denetleme başvurusu kayıt altına alınmadı.
 

5- Sendikamız grevde yasa gereği çalışacak ancak üretime katılamayacak personel isim listesini talep eden 14 Mayıs 2013 tarihinde Görevli Makam İşkur İst. Bölge Müdürlüğüne verdiği dilekçeye hala yanıt verilmedi. Bu dilekçelerde grevdeki işçiler yerine başka işçi çalıştırma, grevdeki işçiler yerine yeni işçi alma, uçuşları diğer havayolları ekipleri ile yaptırma şeklindeki yasadışı işlemlerin tespiti istenmişti.
 

6- 6356 sayılı kanunda bakanlıkça açıkça belirtilmesine rağmen grev çadırı kurulması engellendi. Grevci işçiler güneş altında zor koşullarda her gün GM Önünde toplanma kararı aldı.
 

7- Greve katılım yurt dışından gelen uçuşlar boş günler raporlar yıllık izinler ve göreve yeni başlayacaklar nedeniyle gün gün arttı. İlk gün greve 1 kişi bile katılmadı diyen THY YK Başkanı sayı arttıkça hırçınlaştı ve sendika tüzelliğini hedef alan ağza alınmayacak açıklamalarda bulundu. Sendikamız bu hakaretler ile ilgili suç duyurusu ve dava için hazırlıklara başladı.
 

8- İlk günden buyana siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, sanatçılar, aydınlar binlerce emek dostu grevimize destek verdi. Hepsine sonsuz teşekkürler.
 

9- Sendikamızın Görevli Makama verdiği 15.05.2013 tarihli ve 20.05.2013 tarihli iki ayrı dilekçe ile işverence uygulanan grev kırıcılığı ile ilgili teftiş yapılması talebi hala yerine getirilmedi.
 

10- Sendikamızın İstanbul İş Mahkemesine 15.05.2013 tarihinde yaptığı grev kırıcılığı ile tespit yapılması talebi ile ilgili 21.05.2013’te Mahkeme Heyeti THY Genel Müdürlüğünde tespitte bulundu. Elde edilen bilgiler ile oluşturulacak bilirkişi raporları henüz sonuçlandırılmadı. Bu tespitlerde o tarihte greve katılan ve katılmayan sayısının da resmi olarak tespit edilmesi istendi.
 

11- Sendikamız oluşan bütün uçuş operasyon ile ilgili uygunsuzlukları 15, 16.20.23 Mayıs tarihlerinde 5 resmi yazı ile SHGM’ne iletti. Bu konularda herhangi bir yanıt verilmedi.
 

12- Sendikamız yine uluslar arası havalimanları ile ilgili üst kuruluşu ITF ile EASA ve SAFA ilgili koordinatörlüklerine bu uygunsuzlukları rapor etti.
 

13- Sendikamız SPK’ ya Bilgi Edinme yasası ile ilgili başvuruda bulunarak THY Nisan Ayı ve Mayıs Ayı Sefer sayıları ve şirketin wet leasing antlaşmaları ile yerine getirdiği sefer no’ları ile ilgili bilgi istedi.
 

14- İşveren İVR ve bilinmeyen numaralarla grevdeki, yıllık izindeki, raporlu tüm ekiplere mobbing sınırlarını aşan tacize dönüşen çağrılarla göreve çağırmaya devam ediyor.
 

15- İşveren 5 ay önce verdiği teklifin imzalanması ile ilgili sendikaya yazı yazdı.
 

16- Sendikamız yeni bir teklif oluşturarak müzakerelere hazır olduğunu yazı ile işverene bildirdi. İşveren bu çağrıya olumlu yanıt vermedi.
 

17- İşveren 22 Mayıs 2013’te 5 ay önceki tekliflerinde sadece ilk altı ya zammı ile ilgili %3’ü % 5 yaparak bu zammı tek taraflı uygulayacağını açıkladı.
 

18- Grevci işçiler THY YK Başkanının bir televizyon kanalında yaptığı doğru olmayan beyanlar üzerine 23 Mayıs Günü ID kartları ile grevde olduklarını tüm kamuoyuna duyurdular.
 

19- Acizliğe düşen işveren grevci işçilerin direncini kırmak ve propaganda amaçlı grevin KANUN DIŞI olduğunu iddia ederek 23.05.2013 tarihinde İstanbul 2. İş Mahkemesinde dava açtı.
 

20- Sendikamız Hukuk Müşavirliği konu ile ayrıntılı açıklama yaparak işverenin iddialarının hiçbir hukuki yanı olmadığını belgeledi.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y